Zprávy

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet

Poslanecká sněmovna ve středu vpodvečer schválila rozpočet na příští rok, přestože ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) předem oznámil, že návrh rozpočtu nepodpoří. Stát bude hospodařit se schodkem 91,3 miliardy korun při příjmech 949,5 miliardy a výdajích 1,0408 bilionu korun. Předlohu musí ještě podepsat prezident republiky. Senát o rozpočtu nejedná. Pro rozpočet zvedlo ruku 149 ze 184 přítomných poslanců. Proti jich bylo 30. Ke schválení rozpočtu bylo zapotřebí 93 hlasů. Rozpočet podpořili poslanci ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Proti byli zelení a komunisté. Ministr financí Vlastimil Tlustý se hlasování zdržel. Stejný postoj zaujal i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) a tři poslanci ODS.

Ministr Tlustý chtěl svým odmítavým stanoviskem vyjádřit nesouhlas s navýšením deficitu rozpočtu o 6,4 miliardy korun, které navrhl rozpočtový výbor a sněmovna ho v průběhu schvalování potvrdila. Přesunuli peníze na různé regionální projekty, a to z podpory stavebního spoření, systému důchodů, zdravotního pojištění a financování státního dluhu. Podle ministra odpovědnost za změny v rozpočtu a jeho osud nese předseda sněmovního rozpočtového výboru a bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka, jenž pro další navyšování schodku rozpočtu získal výbor i další poslance. "Můžete vidět, že napříč politickým spektrem tahle drancovací většina nezadržitelně prochází státním rozpočtem," řekl Tlustý. Jeho postoj byl podle představitelů ODS osobním stanoviskem, kterým chce ministr protestovat proti zásahům do vládního návrhu.

Kriticky se k počínání sněmovny vyjádřil i premiér Mirek Topolánek. "Bizarní rozpočet" je podle něj dědictvím sociálnědemokratického kabinetu. "Čerpat z důchodů mě připadá téměř morbidní," řekl Topolánek. Nicméně ve svém vystoupení bezprostředně před závěrečným hlasováním poslance vyzval, aby návrh rozpočtu přesto podpořili. Postoj poslanců, kteří rozpočet i s výhradami podpořili, shrnul bývalý předseda lidovců Miroslav Kalousek. Upozornil, že českou ekonomiku by poškodilo, kdyby k politické nestabilitu přibyla i nestabilita rozpočtová.

Paroubek: Domluvili jsme se, jak překonat překážky

Lídři ODS, ČSSD a KDU-ČSL se podle předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka domluvili, jak překonají poslední rozpory, které těmto stranám překážejí v dohodě na společné vládě. "Jednání bylo konstruktivní," řekl novinářům. Stále podle něj ale platí rozpory v náhledu ČSSD a ODS na daně a na zastoupení jednotlivých stran ve vládě. ODS si podle něj nemůže myslet, že bude mít v kabinetu převahu. Paroubek novinářům řekl, že s Topolánkem a Čunkem jedná o vzniku tříkoalice, ne tedy o možnosti, že by socialisté kabinet ODS a lidovců podpořili v den hlasování o důvěře například odchodem z jednací síně.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek odmítl novinářům cokoli říci. Ještě před schůzkou ale uvedl, že chce o podobě vlády rozhodnout ještě do dnešního večera, kdy odjíždí do zahraničí. Novinářům neprozradil, jaký má plán a jak bude kabinet vypadat. Podle šéfa sociálních demokratů Paroubka je možné, že Topolánek v pátek přinese dohodu o vládě na Hrad. "Ještě na to je osmačtyřicet hodin," konstatoval lídr sociální demokracie.

V nové vládě Mirka Topolánka mají mít ODS, ČSSD a KDU-ČSL takové zastoupení, aby ministři za ODS nebyli v menšině. Nejsilnější strana by tak měla záruku, že jí dvě zbývající strany nepřehlasují, protože by dohromady měly stejně křesel jako ODS. Lídr KDU-ČSL Jiří Čunek oznámil, že na takovém uspořádání se dohodli předsedové všech tří stran a jako první jej oficiálně schválili lidovci. Kompromisní dohoda o programu je podle Čunka možná i v takových sporných otázkách, jako jsou daně nebo zdravotnictví. Hned na začátku jednání předsedů Čunek lídrům ODS a ČSSD řekl, že lidovci nechtějí vládu závislou na "přeběhlících".

ODS a Dalík budou Ratha za výroky ohledně korupce Melčáka žalovat

Občanská demokratická strana (ODS) a spolupracovník premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík chystají žaloby kvůli středečním výrokům místopředsedy poslanců ČSSD Davida Ratha. "Vyzval bych pana Melčáka, ať občanům sdělí, co za to od ODS dostal. To je podle mého soudu alespoň férové, abychom věděli, proč to dělá, co za to dostal, jaké výhody nebo jaké další možnosti mu ODS nabídla," řekl Rath. Důkazy o "uplácení" ze strany ODS ale nemá. Vychází z Melčákova chování i z toho, že o "přetahování" sociálních demokratů nedávno hovořil Dalík. Předseda frakce ČSSD Michal Hašek pak označil důvody Melčákova odchodu za nevěrohodné a označil ho za Dalíkova "trojského koně".

ODS i Dalík se chtějí u soudu na Rathovi domáhat omluvy i finanční satisfakce za nařčení z toho, že za odchodem Miloše Melčáka z poslaneckého klubu sociální demokracie jsou korupční aktivity ODS a Dalíka. "Jedná se o sprostou pomluvu," řekl ČTK právník Petr Toman, jehož advokátní kancelář obě žaloby připravuje. Do pátku budou podány u Krajského soudu v Praze, dodal Toman. Za Dalíka podá na Ratha žalobu na ochranu osobnosti, v níž půjde o omluvu a odškodné 50.000 korun. ODS bude ve sporu na ochranu dobré pověsti žádat po Rathovi omluvu a 100.000 korun.

ČR získala od EIB půjčku devět mld. Kč na ochranu před povodněmi

Česká republika získala od Evropské investiční banky (EIB) půjčku ve výši devíti miliard korun. Peníze mají zčásti pokrýt náklady na vybudování protipovodňových opatření v letech 2007 až 2012. Informovala o tom Evropská komise. Peníze poputují na projekty v celém Česku. Bude se z nich platit výstavba nejrůznějších záchytných nádrží a jejich rekonstrukce, část bude směřovat i na opatření, která mají zvýšit průtokovou kapacity řek. "Protipovodňová opatření zlepší život obyvatel v okolí pěti českých řek (Morava, Labe, Ohře, Odra a Vltava)," sdělila EIB.

Ústavní soud ponechal v platnosti sporná ustanovení zvýhodňující myslivce

Ústavní soud (ÚS) ve středu odmítl zrušit sérii sporných ustanovení zákona o myslivosti, který podle některých kritiků příliš posiluje pravomoci myslivců a honebních společenstev na úkor majitelů pozemků. Zrušení kontroverzních paragrafů navrhovala skupina pravicových zákonodárců. Podle Ústavního soudu je třeba myslivost vnímat jako "cílevědomou regulovanou činnost v zájmu ochrany přírody". Vlastníci honiteb prý nejsou výrazně poškozováni a jejich částečné omezení je legitimní, neboť je odůvodněno zájmem na ochraně zvěře. "Zákon o myslivosti nezakládá rozpor s ústavně zaručenými právy," uvedla soudkyně zpravodajka Dagmar Lastovecká. Ústavní soud nicméně apeloval na obecné soudy, aby byl zákon vykládán opatrněji a v souladu s ústavou. Novou interpretaci nařídil u výše ručení na valných hromadách honebních společenstev. Správní orgány a soudy by podle ÚS také měly vycházet vstříc vlastníkům, kteří požadují vyčlenění svého pozemku z honitby. Jako důvod mohou majitelé uvádět i mnohoznačnou výhradu svědomí.

Nemocenská se některým lidem od ledna zvedne

Nemocenská se od ledna zvedne lidem s příjmem nad zhruba 16.000 korun. Nejvyšší dávky budou měsíčně činit 12.995 korun, tedy o 975 korun víc než letos. Nárok na ně budou mít lidé s příjmem 24.000 korun a vyšším. Rozhodla o tom v úterý vláda, když zvýšila hranice výdělku pro výpočet nemocenské. Spodní limit se posune z 510 na 550 korun, horní ze 730 na 790 korun. ČTK to řekli pracovníci ministerstva práce.

Zvýšení hranic příjmu ovlivní kromě dávek v nemoci i dávky při ošetřování člena rodiny či v těhotenství a mateřství. Osoby s příjmem zhruba do 16.000 korun by měly dostávat nemocenskou stejnou jako dosud. Pracovníci s vyšším výdělkem dosud na své onemocnění obvykle doplácejí dvojnásob. Vedle choroby přijdou totiž i o značnou část svého příjmu. Mnozí z nich si proto na kratší léčení raději berou dovolenou. Některé firmy svým zaměstnancům plat v nemoci dorovnávají. Podle statistik jsou naopak nejčastěji nemocné osoby s nízkým výdělkem.

Odboráři se dohodli s ministerstvem školství; protest asi nebude

Odboráři se domluvili se zástupci ministerstva školství na postupu při vytváření nového pracovního řádu zaměstnanců škol. Oba tábory vytvořily společně s odborníky z ministerstva práce skupinu, která má sporné otázky vyřešit. Českomoravský odborový svaz pracovníků školství nyní jedná o zrušení plánovaného čtvrtečního protestu. Odboráři měli obavy, že by vyhláška, kterou ministerstvo připravovalo, vedla ředitele škol k tomu, aby po učitelích vyžadovali přítomnost na pracovišti po celou pracovní dobu. "Ministerstvo školství vyjádřilo příslib, že situaci bude řešit tak, aby se současné podmínky pro učitele nezhoršily," řekl dnes ČTK po jednání podvýboru předseda ČMOS PŠ František Dobšík. Podporu odborářům údajně přislíbili také zástupci z ministerstva práce. Pedagogičtí pracovníci by měli podle Dobšíka v zákonu vymezené specifické podmínky, které by jim umožnily netrávit ve škole čas, pokud to není nutné, a organizovat si do značné míry čas mimo výuku na základě vlastního uvážení, jak jim umožňuje dosavadní pracovní řád.

Teplé počasí snižuje podle ekonomů nezaměstnanost a ceny benzínu

Letošní teplý podzim umožnil příznivý vývoj nezaměstnanosti, shodují se analytici, které ČTK oslovila. Nezvykle teplé podzimní počasí totiž umožňuje množství sezónních prací například ve stavebnictví. Opožděný příchod zimního počasí navíc snižuje ceny ropy a benzinu. "Počasí má leckdy větší a bezprostřední vliv než třeba politika," uvedl ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl. Asi nejlépe je podle něj vliv počasí na ekonomiku vidět na cenách ropy a benzinu. "Cena ropy a benzinu nyní klesá s tím, jak se oddaluje příchod pravé zimy do USA a začátek topné sezóny. Každý rok na podzim zase ceny ropy rostou díky hurikánové sezóně," uvedl Michl. Růst HDP zůstane podle Michla počasím nedotčen. "Klíčové obory v ČR jako je automobilový průmysl a elektronika zima neovlivní," dodal. Letošní podzim je v Česku nejteplejší od roku 1961.

Prodeje energií se kvůli teplu snižují, lidé mohou ušetřit

Díky letošnímu teplému podzimu mohou lidé ušetřit až několik set korun za teplo. Topná sezona totiž začala zhruba o měsíc později než obvykle. Domácnosti tak topí přibližně o čtvrtinu méně než loni touto dobou. Nižší odběry potvrzují také energetici a plynaři. Vzhledem k tomu, že první tři měsíce roku byly velmi studené, nepočítá ale většina podniků s celoročně nižšími prodeji a zisky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi distributory energie. Dodavatele tepla trápí i postupující zateplování domů a bytů, které sníží odběry dlouhodobě. "Pokud se starší objekt zateplí, může se dosáhnout úspory až 20 procent. Když se vymění okna, tak se spotřeba tepla sníží o dalších asi 20 procent," uvedl ředitel teplárny v Hlinsku na Chrudimsku Petr Věrtelář. Teplé počasí způsobuje starosti i prodejcům zemního plynu. Přestože se ho v Česku za letošní tři čtvrtletí spotřebovalo meziročně více zhruba o tři procenta, za celý rok to podle odhadů Bilančního centra bude o procento méně. Celkem by letošní domácí spotřeba měla činit asi 9,5 miliardy metrů krychlových plynu, a bude tak klesat již třetím rokem.

Pitr: Podmínky prodeje Unipetrolu byly někomu "ušity na míru"

Podmínky privatizace Unipetrolu byly podle kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra připraveny tak, aby petrochemický holding ovládla předem vybraná skupina lidí. Pitr to řekl novinářům ve středu, když přišel k výslechu na protikorupční policii v Praze. Kriminalisté ho pozvali jako svědka na žádost polských státních zástupců, kteří mimo jiné prověřují, zda prodej Unipetrolu neprovázela korupce. Podle Pitra mohl stát za Unipetrol dostat více, než za něj zaplatil polský koncern PKN Orlen. Vláda Vladimíra Špidly polské firmě holding prodala za více než 14 miliard korun. "Celé to (privatizaci) řídili z Východu, to znamená z Ruska. Český stát prodával Unipetrol přes polského prostředníka. Kdyby prodával přímo zájemcům z Východu, tak mohl dostat dvakrát, možná třikrát více. Tu prémii teď zinkasuje polský stát, ne český," uvedl Pitr.

O úplatcích, o něž se zajímají polští vyšetřovatelé, prý neslyšel. "Když se někdo podívá na podmínky prvního i druhého tendru na prodej Unipetrolu, tak zjistí, že byly šity některým lidem na míru," tvrdí Pitr.

Ruzyňské letiště poprvé odbavilo 11 milionů pasažérů

Ruzyňské letiště ve středu poprvé odbavilo jedenáctimiliontého cestujícího v jednom kalendářním roce. Stal se jím Petr Zykmund z Plzně. Celkem letiště letos očekává 11,5 milionu cestujících, sdělila již dříve generální ředitelka Letiště Praha Hana Černochová. Počet odbavených cestujících na pražském letišti roste každým rokem. Loni prošlo letištěm 10,8 milionu pasažérů a počet lidí tak poprvé přesáhl deset milionů. Nárůst mimo jiné souvisí se zvyšujícím se tržním podílem nízkonákladových aerolinií. Ten je letos v zimě více než 16 procent oproti asi 13 procentům loni.

S novým terminálem Sever 2, který byl otevřen letos v lednu, se kapacita letiště zvýšila až na 20 milionů cestujících ročně. Těch by mělo letiště podle odhadu Černochové dosáhnout v roce 2020. Podmínkou je ovšem výstavba nové vzletové a přistávací dráhy. Další růst letiště má také své odpůrce, zejména z řad občanů okolních obcí. Těm vadí hustý provoz nad jejich hlavami a hluk leteckých motorů.

Velikostí se pražské letiště řadí do třetí desítky mezi evropskými konkurenty. Z nových zemí Evropské unie je však největší a na paty podle ředitelky Černochové šlape například Vídni, jejíž letiště zatím odbavuje asi o třetinu více pasažérů.

Vnitro: ČR má prostředky na zajištění hranic se Slovenskem

Česká republika má technické prostředky i metodiku, jak zajistit ochranu svých hranic se Slovenskem tak, aby fungovaly jako vstupní brána do schengenského prostoru. ČTK to sdělilo ministerstvo vnitra jako reakci na úterní prohlášení českého velvyslance při EU Jana Kohouta. Podle něj je Česká republika připravena zavést přísné kontroly na hranicích se Slovenskem, pokud východní sousedé nebudou příští rok připraveni vstoupit do společného evropského prostoru volného pohybu osob.

Podle původních předpokladů měly Česká republika i dalších devět států vstoupit do prostoru společně v říjnu 2007. V takovém případě by Česko nemělo žádné vnější hranice s "neschengenskými" státy a jediným místem přímého kontaktů s lidmi z těchto zemí by byla mezinárodní letiště. Státy EU ale minulý týden schválily rozšíření schengenského prostoru od 31. prosince 2007 za předpokladu, že budou technicky připraveny. Kdyby tomu tak třeba v případě Slovenska nebylo a jeho sousedé by do Schengenu vstoupili, musely by se přísné kontroly na vnější hranici tohoto prostoru posunout na hranice Slovenska nejen s ČR, ale i s Maďarskem a Polskem. Slovenská strana ke Kohoutovu prohlášení uvedla, že podmínky nutné pro vstup do prostoru splní.

V případě, že by Slovensko vypadlo z prvního kola rozšiřování schengenského prostoru, bude Česko podle ministerstva vnitra muset prokázat schopnost zajistit česko-slovenské pozemní hranice na podzim 2007 při dodatečné hodnotící návštěvě EU.

Trigy budou opraveny přímo na střeše Národního divadla

Sousoší trig na střeše pražského Národního divadla (ND), která jsou v havarijním stavu, budou opravena přímo na místě, bez nutnosti jejich sejmutí z pylonů. Řekl to pověřený ředitel české první scény Jan Mrzena. Kvůli špatnému stavu musela být obě šest metrů vysoká sousoší zabezpečena textilními pásy.

"Výběrové řízení na realizaci opravy části fasády historické budovy bylo vypsáno už před mým nástupem, jeho příprava probíhala velmi korektně, dobře a zodpovědně. Dalším průzkumem však bylo zjištěno, že zdaleka nereflektuje všechny závady, které je v této souvislosti nutné aktuálně vyřešit" uvedl Mrzena ve své bilanci. Domnívá se, že oprava fasády musí probíhat komplexně s opravami všech prvků, které by ji neznehodnocovaly. "Na základě těchto skutečností byl aktuálně zpracován restaurátorský záměr sousoší trig, které budou opraveny a staticky zajištěny na místě," uvedl Mrzena. ND proto požádalo ministerstvo kultury, aby poskytlo veškeré finanční prostředky na realizaci opravy celého pláště budovy.

Správní ředitel české první scény Tomáš Heinzel ČTK na podzim řekl, že generální oprava fasády historické budovy, která si celkem vyžádá 160 milionů korun, má začít na jaře. Průzkumy ukázaly, že trhliny nejsou jen záležitostí omítky, ale jdou až na zdivo. Přitom od šestileté generální rekonstrukce objektu uplynulo jen 23 let.

Čeští hokejisté nastoupí proti Finům jen několik hodin po příletu

Čeští hokejisté vstoupí ve čtvrtek do třetího dílu Euro Hockey Tour zápasem v Helsinkách proti domácímu Finsku. K jedinému utkání hranému mimo moskevské dějiště Channel One Cupu nastoupí několik hodin po příletu, protože na sever Evropy se přesunou až v den utkání. Do Helsinek se vydá tým až v den zápasu i kvůli finanční náročnosti dopravy. Z finské metropole se bude v pátek přesouvat český speciál přímo do Moskvy, k čemuž musel získal výjimku. "Je to z ekonomických důvodů, abychom v Helsinkách letadlo nezdržovali o den déle," prohlásil Alois Hadamczik. Kouč v tom však nevidí žádný problém a podle něj to výkon národního týmu nijak neovlivní. Zápas začne v 17:30 SEČ a přímým přenosem ho odvysílá druhý program České televize.

Stejně jako v úterním přípravném utkání v pražské Sazka Aréně proti Bělorusku se objeví v brance Milan Hnilička. Naopak bude chybět trojice útočníků Petr Sýkora, Zbyněk Irgl a Petr Hubáček i bek Jakub Ficenec, kteří byli pozváni pouze na jedno utkání. Český tým nastoupí jen se šesti obránci, takže se v sestavě neobjeví Radek Philipp. Mezi útočníky bude odpočívat Michal Mikeska a na svůj reprezentační debut si bude muset počkat Jan Víšek. Vofenzivě zůstane pohromadě jen útok Jiří Šimánek, Josef Straka a Ladislav Kohn. Nově se zařadí do sestavy Vojtěch Kubinčák, Jiří Polanský, Miloslav Hořava a Leoš Čermák. "Bude to zase drobná změna, ale musíme se s tím vypořádat, dát do zápasu všechno a snažit se zvítězit," podotkl Kohn, který se gólem podílel na výhře 2:0 nad Běloruskem. "Byla to taková generálka, je stále co zlepšovat. Doufám, že ve Finsku už to bude lepší."

Neumannová doběhla na klasické desítce pátá

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová skončila v závodu Světového poháru na 10 kilometrů klasickou technikou v italském Cogne na pátém místě. Česká reprezentantka ve středu ztratila více než minutu na Finku Virpi Kuitunenovou, která vyhrála na této trati i předchozí díl seriálu na domácí půdě v Kuusamu, kde byla Neumannová čtvrtá. Žádná další Češka nebodovala: Helena Erbenová obsadila 55. příčku a Kamila Rajdlová se na start nepostavila. Do elitní třicítky se znovu prosadila česká lyžařka v rakouských barvách Kateřina Smutná, která skončila čtyřiadvacátá.

České hráčky na ME v curlingu podruhé zvítězily

Druhý úspěch si připsaly české reprezentantky na mistrovství Evropy v curlingu, když v osmém kole porazily 8:7 Dánsko. O svém vítězství rozhodly v posledním desátém endu a dělí se o průběžné osmé místo s Norskem.

Nejtěžšími soupeřkami fotbalistek o postup na ME budou Angličanky

Sedmý tým z loňského evropského šampionátu Anglie bude zřejmě nejsilnějším protivníkem českých fotbalistek v kvalifikaci o postup na ME 2009. Reprezentantky se dále v první skupině střetnou se Španělskem, Běloruskem a Severní Irskem. Rozhodlo o tom středčení losování v sídle UEFA v Nyonu. Přímo na závěrečný turnaj ve Finsku postoupí jen vítězové skupin.

České fotbalistky ještě na mistrovství nikdy nehrály. Největším úspěchem byl postup federálního výběru do čtvrtfinále v roce 1989, ale tehdy se ještě nehrál žádný závěrečný turnaj. Kvalifikace se bude hrát od dubna příštího roku do října 2008.

Počasí v České republice

V noci přetrvá oblačno až polojasno, na severu čekáme ojediněle slabý déšť. Teploty od 3 do -1 stupně Celsia.

Čtvrtek bude většinou polojasný, ojediněle s mlhami. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia, při nízké oblačnosti 3, na horách 8 stupňů.