Zprávy
ODS chce jednat o reformní vládě, a to s ČSSD, KDU i zelenými
Občanští demokraté chtějí o programu příští vlády jednat jak se sociálními demokraty, tak i s lidovci a zelenými. Trvají na tom, že z těchto rozhovorů musí vzejít reformní program. "Jednáme o reformách a jednáme ve formátu čtyř demokratických stran," řekl novinářům po středeční schůzce vyjednavačů ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených první místopředseda občanských demokratů Pavel Bém. Nejsilnější strana tak nepřistoupila na požadavek sociálních demokratů, kteří se chtěli nejdříve dohodnout jen s ODS, a pak teprve přizvat lidovce. Se zelenými strana Jiřího Paroubka nepočítala vůbec. V nynějších rozhovorech je pokládá pouze za pozorovatele, z čehož byla nejmenší parlamentní strana rozladěna. V pátek by se vyjednavači měli sejít znovu a dohodnout se na tom, které reformy budou klíčové. O těchto návrzích pak budou jednat pracovní skupiny.
Politici budou vycházet jak z trojkoaličního programu, tak z dokumentu Agenda 2010, který vypracovala ČSSD. Socialistický návrh je podle Nečase překvapivý. "Přestali považovat slovo reforma za nepřijatelné nebo dokonce sprosté," řekl na adresu druhé nejsilnější strany. Teprve další jednání o programu ukážou, zda to ČSSD s reformami myslí vážně, nebo šlo o "taktický tah či náhlé hnutí mysli". "ČSSD nás zatím nepřesvědčila, že to s reformami myslí vážně, ale dokument Agenda 2010 je jakýmsi náznakem, že to myslí upřímně, byť s tou upřímností my už máme své zkušenosti," dodal Bém. Na středečním jednání podle něj politici nehovořili o mandátu vlády. "V žádném případě pro nás není zajímavý ani přijatelný termín vlády do roku 2010," uvedl. Dodržet celé volební období nebo ho zkrátit maximálně o rok si přeje ČSSD.
Schůzka vyjednavačů bez stranických předsedů trvala zhruba 80 minut, z čehož podle šéfky lidoveckých poslanců Vlasty Parkanové hodně času politici věnovali debatě o účasti zelených a KDU-ČSL na vyjednávání. Sociální demokraté totiž tvrdili, že do poslední chvíle nevěděli o účasti zástupců menších stran na jednání. "Ale konec dobrý, všechno dobré," uvedla. Rozčílen nad postoji ČSSD odcházel z jednání Ondřej Liška, který reprezentoval zelené. "Mluvili o nás stále jako o pozorovatelích," konstatoval. Sobotka novinářům řekl, že se ČSSD smířila s účastí zelených na jednáních o programu, rozhodně ale nesouhlasí se vznikem čtyřkoalice. Připomenul přitom slova premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka, že možnou variantou budoucí vlády je kabinet tří stran. Na poznámku, zda ale nejde o tříkoalici ODS, lidovců a zelených tiše podporovanou ČSSD, reagoval jen smíchem.
I Nečas připomněl, že zapojení všech čtyř stran do přípravy programu neznamená, že všechny čtyři nakonec budou mít v kabinetu své zástupce. Vznik vlády je podle něj otázkou spíše týdnů než měsíců. Úplně nevyloučil, že dohoda mezi stranami bude hotová do Mikuláše, tedy příští středy, v což věřil Topolánek. Z další věty ale vyplynulo, že taková možnost není příliš reálná. "Mikuláše kterého roku jste myslela?," odpověděl na dotaz ČTK.
Klaus a Topolánek se sešli v Rize; o vládě se prý nebavili
Prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek (ODS) se ve středu společně zúčastnili summitu NATO v lotyšské Rize, o sestavování vlády se ale spolu nebavili. "Věnovali jsme se summitové agendě, domácí politiku jsme neprobírali," řekl v Rize Klaus na společné tiskové konferenci s ministerským předsedou. Prezident v pondělí zrušil schůzku s Topolánkem, protože neviděl pokrok v jednání. Den poté ale na Hradě nečekaně přijal předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. "V pondělí jsme se s prezidentem nesetkali, protože jsme se neměli o čem bavit. Ne, že bychom se nechtěli bavit. Průlom přišel v pondělí večer, a proto se mohl Jiří Paroubek setkat v úterý ráno s prezidentem," uvedl ve středu Topolánek.
Starostům chybí stabilní vláda a fungující ministerstva
Dlouhá koaliční jednání o sestavení nové stabilní vlády už začínají znepokojovat komunální politiky. Upozorňují na sníženou aktivitu ministerstev, neschopnost parlamentu přijímat rychle potřebné novely zákonů a nejasnosti v čerpání státních i evropských peněz na velké rozvojové projekty. ČTK to řekli představitelé měst a obcí, kteří ze zúčastnili brněnského sněmu starostů. "Je to poměrně silný problém, i když samozřejmě vláda nějakým způsobem funguje. Samospráva ale potřebuje stabilní prostředí, tedy vládu, která má důvěru, a to nejlépe po celé čtyři roky," řekl ČTK primátor Brna Roman Onderka. Obává se o osud větších investičních akcí, o kterých musí město jednat s ministerstvy nebo s rozpočtovým výborem sněmovny. "Tyto orgány sice fungují, ale nemají tu sílu, kterou by měly, kdyby vláda měla důvěru," uvedl Onderka.
Místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech kritizoval nečinnost ministerstev, která jsou podle něj příliš závislá na svém politickém vedení. Ve starších členských zemích Evropské unie jsou prý ministerští úředníci sebejistější a jsou schopní pracovat samostatněji. "U nás ministerstvo zkoprní a nic nedělá, protože neví, jaké bude další přání," řekl ČTK Jech. Volá po rychlém vypracování novely zákona o rozpočtovém určení daní a po širší debatě o podpoře venkova. Na podněty svazu prý nynější politická reprezentace příliš nereaguje. "Když se obrátíme na některého ministra, on logicky řekne, že neví, co bude," postěžoval si Jech.
Předsedou Senátu se stal znovu Přemysl Sobotka z ODS
Senát je od středečního dopoledne opět téměř kompletní. V úvodu jeho první schůze v pátém funkčním období složilo ústavou předepsaný slib 26 senátorů, kteří letos uspěli při říjnové obměně třetiny horní komory. Chyběl jen ministr zahraničí Alexandr Vondra (za ODS), který je na summitu NATO v lotyšské Rize. První schůzi Senátu v povolebním složení zahájila tradičně státní hymna. Poprvé v desetileté historii české horní komory na takovéto zasedání přišel i předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).
Předsedou Senátu se znovu stal Přemysl Sobotka z ODS. V tajných volbách mu dalo hlasy 74 ze 77 senátorů. Kromě stranických kolegů ho tak podpořili také senátoři z ostatních klubů v souladu s dohodami o obsazení funkcí v Senátu. Na rozdíl od voleb před dvěma lety nyní Sobotka neměl protikandidáta. Při středeční volbě šéfa horní komory získal historicky nejvíce hlasů - 96 procent, uvedl při oznámení oficiálních výsledků předseda volební komise Josef Pavlata (ODS). Místopředsedy Senátu byli podle očekávání zvoleni Jiří Liška, Jiří Šneberger (oba ODS), Jan Rakušan (ČSSD) a Petr Pithart (KDU-ČSL).
Země NATO pro pokračování mise v Afghánistánu; ČR posílí jednotky
Členské státy Severoatlantické aliance ve středu na závěr summitu v lotyšské Rize stvrdily svůj závazek pokračovat ve stabilizační misi v Afghánistánu. Výzvu velení sil NATO k posílení jednotek v této asijské zemi však jednotlivé členské země až na výjimky, ke kterým patří ČR, příliš nevyslyšely. NATO zároveň nabídlo předvstupní program Partnerství pro mír (PFP) Srbsku, Černé Hoře a Bosně a Hercegovině a oznámilo plnou bojovou připravenost svých jednotek rychlého nasazení.
Závěrečné komuniké summitu označuje konflikt v Afghánistánu za klíčovou prioritu aliance. Vedoucí představitelé 26 zemí potvrdili, že splní své závazky v Afghánistánu, ale většinou neslíbili citelné posílení svých kontingentů. K vyslání dalších posil se nyní zavázaly nejméně dvě země: Polsko potvrdilo slib poslat 1000 vojáků začátkem roku 2007 a český prezident Václav Klaus upřesnil, že ČR příští rok svůj vojenský příspěvek v Afghánistánu zvýší o polovinu na 225 lidí. Posílení afghánské mise (ISAF) bylo klíčovým tématem dvoudenního rižského summitu vzhledem k rostoucímu násilí zejména na jihu Afghánistánu, kde se jednotkám NATO staví povstalci z islámského hnutí Taliban. V ISAF působí asi 32.000 vojáků a velitel sil NATO James Jones před začátkem summitu uvedl, že potřebuje příslib dalších 2500. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer řekl, že by se jednotky NATO mohly začít z Afghánistánu postupně stahovat od roku 2008 v závislosti na bojeschopnosti afghánské armády.
Aliance ve středu nabídla předvstupní program Partnerství pro mír (PFP) Srbsku, Černé Hoře a Bosně a Hercegovině. V komuniké NATO je ale požadavek, aby Srbsko a Bosna plně spolupracovaly s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Hlavní žalobkyně ICTY Carla Del Ponteová prostřednictvím svého mluvčího vzkázala, že nabídkou PFP pro Srbsko, které podle ní neplní závazky vůči ICTY, je "překvapená a zklamaná". Klaus naopak ocenil, že aliance těmto zemím PFP nabídla. Jsme pro politiku otevřených dveří, vysvětlil český prezident. Podle českého premiéra Mirka Topolánka to je i úspěch ČR, která se spolu s dalšími devíti zeměmi NATO o navázání partnerských vztahů s těmito třemi balkánskými státy zasazovala. NATO zároveň přislíbilo Albánii, Chorvatsku a Makedonii, že jim v roce 2008 nabídne plné členství, pokud tyto země splní příslušná kritéria. Aliance hodlá dál úzce spolupracovat s Ukrajinou a Gruzií, ale zatím se nebude vyjadřovat k jejich budoucímu členství.
Vytvořené jednotky rychlého nasazení NATO (NRF) o síle 25.000 mužů jsou považovány za ústřední bod snah modernizovat vojenskou sílu aliance a udržet tempo se schopností USA rychle mobilizovat své jednotky a vysílat je do krizových míst. Alianční jednotky zahrnují síly pozemní, vzdušné i námořní a mají být schopné vyrazit rychle na misi na kterékoli místo ve světě. ČR se v rámci NRF angažuje každého půl roku. V prvním pololetí příštího roku pro ně vyčlení asi 400 vojáků protichemického praporu a bude mít na starosti ochranu sil rychlého nasazení NATO při útoku zbraněmi hromadného ničení, řekl ČTK český velvyslanec při NATO Štefan Füle.
Aliance též oznámila, že protiraketová obrana NATO je "technicky proveditelná". Nyní se bude pracovat na analýze politických a vojenských důsledků protiraketové obrany, uvedlo NATO v dokumentu. Pokud se NATO pro svůj systém rozhodne, bude prý kompatibilní s americkým.
Text předpokládá i těsnou spolupráci s OSN, Evropskou unií a dalšími mezinárodními institucemi, ale i s nevládními organizacemi při rekonstrukci a obnově oblastí postižených konflikty. Bezpečnost a rozvoj jsou propojenější, než kdy dříve, zdůrazňuje aliance.
Bush ujistil Klause, že zrušení víz se podaří dotáhnout do konce
Americký prezident George Bush ve středu ujistil českého prezidenta Václava Klause, že zrušení vízové povinnosti pro ČR a další nové členské země EU se podaří prosadit. Klaus se setkal s Bushem na okraj summitu NATO v Rize. Prezident Bush vyjádřil své osobní přesvědčení, že celá věc bude dotažena do konce, bez ohledu na to, že očekává jisté komplikace v Kongresu, řekl Klaus českým novinářům.
Bush v pondělí oznámil v v estonské metropoli Tallinnu, že bude s Kongresem spolupracovat na změně programu, který občanům vybraných zemí umožňuje cestovat do USA bez víz. Změnit by se podle něj měla dosavadní podmínka, že počet zamítnutých žádostí musí být nižší než tři procenta. Posílila by se naopak bezpečnostní kritéria. Český ministr zahraničí Alexandr Vondra pak v úterý odhadl, že by zrušení víz mohlo být dosaženo do dvou let.
Změnu vízového programu musí schválit Kongres, Vondra ji ale považuje za proveditelnou, zejména po vítězství demokratů v kongresových volbách před třemi týdny. Demokraté zase možná mohou mít obavy z dopadů na pracovní trh, ale i to se dá překonat, dodal. Důležité je, že se zdůrazňuje bezpečnostní hledisko, což "je dnes v USA imperativ".
Policie odložila případ premiéra Topolánka a jeho kolegů z VAE
Policejní prověřování případu premiéra Mirka Topolánka (ODS) a jeho bývalých kolegů ze společnosti VAE skončilo bez obvinění. Podle policie se totiž podezření z několik let starého podvodu při získání úvěru od První městské banky nepotvrdilo. Případ byl proto v půli listopadu odložen. V rámci prověřování se zjistilo, že nešlo o trestný čin, řekla ČTK mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková. Spis s odkládacím usnesením podle ní ještě přezkoumá státní zástupce. Zástupci VAE byli podezřelí z toho, že mnohamilionový úvěr získali podvodem, když se za něj zaručili směnkou na neexistující majetek. Nepravdivými údaji prý uvedli banku v omyl. Podle policistů, kteří začali podezření prověřovat 30. srpna, ale o žádný podvod nešlo.
Zástupci ODS, Strany zelených a SNK ED podepsali Deklaraci pro Prahu 2010
Zástupci ODS, Strany zelených a SNK ED ve středu podepsali Deklaraci pro Prahu 2010, na které bude založena spolupráce těchto tří stran na pražské radnici. V obecném dokumentu jsou jako východiska společného postupu dány otevřenost a spolupráce. Nejedná se však o koaliční smlouvu. ČTK to sdělil magistrát. Strany v deklaraci vyjádřily společnou vůli ke spolupráci při správě města, která zaručí bezpečnost a respektuje zásady rozumného a udržitelného rozvoje. Dokument blíže neurčuje další rozvoj Prahy. Jeho směry a koncepce budou vyjádřeny v základních strategických dokumentech a dále v jednotlivých rezortních programech. Ty se pak budou zabývat jednotlivými oblastmi, jako je doprava, bezpečnost, životní prostředí, školství či sociální politika a zdravotnictví.
Deklaraci podepsaly strany, které budou mít své zástupce v městské radě. Ve vedení města by podle návrhu primátora Pavla Béma (ODS) mělo zasedat devět občanských demokratů, Petr Štěpánek (SZ) a Markéta Reedová (SNK ED). Štěpánek se má stát radním pro životní prostředí. Reedová by měla mít jako náměstkyně primátora na starosti otevřenost veřejné správy a boj proti korupci. Náměstky primátora za ODS by se měli stát Rudolf Blažek, Pavel Klega a Hana Žižková.
Volby do pražského zastupitelstva vyhrála s převahou ODS, která v něm bude mít nadpoloviční většinu 42 ze 70 mandátů. Zelení budou mít šest zastupitelů, SNK ED čtyři. V zastupitelstvu bude 12 členů ČSSD a šest komunistů. Nové vedení města se bude volit na prvním zasedání ve čtvrtek 30. listopadu. Velká koalice ODS a ČSSD na pražské radnici po osmi letech skončí.
EK zahájila kvůli povolenkám s ČR řízení pro porušení práva
Evropská komise zahájila s ČR proceduru pro porušení práva kvůli tomu, že Česko dosud neodeslalo do Bruselu plán emisí kysličníku uhličitého na léta 2008 až 2012. ČTK to ve středu sdělila Evropská komise. Plán měl být hotov do 30. června a komise už Českou republiku upomínala za to, že ho nedodala. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman ČTK řekl, že s ministrem životního prostředí Janem Kalašem se na konci října dohodl na povolenkách ve výši 101,9 milionu tun oxidu uhličitého ročně. Veřejné projednávání alokačního plánu podle něj skončí 30. listopadu. "Plán poté schválí vláda a odešle jej Bruselu," uvedl Říman. Za nynější problémy s povolenkami může podle Římana předchozí vláda Jiřího Paroubka. "Minulá vláda do konce června nepřijala žádné rozhodnutí a své nástupkyni nezanechala ani náznak dohody resortů o podobě alokačního plánu, na jehož základě bychom mohli po volbách začít urychleně jednat," podotkl Říman.
Plány na snížení emisí EU bojuje proti globálnímu oteplování. Podle národních alokačních plánů Evropská komise rozhodne, kolik CO2 mohou vybrané podniky v letech 2008 až 2012 vypustit. Pokud jim tento příděl nestačí, musejí na evropském trhu koupit dodatečné povolenky k emisím CO2. Prodávat je naopak mohou podniky, kterým povolenky přebývají. Spolu s ČR plán zatím neodevzdaly Rakousko, Dánsko, Maďarsko, Itálie a Španělsko. Podle dostupných informací by se měl český plán dostat do Bruselu nejdříve před Vánocemi. Je to jediná cesta, jak se Česko může vyhnout případným sankcím a nebo žalobě u Evropského soudu.
Říman upozornil, že řízení pro porušení práva má dvě fáze. Evropská komise členskému státu nejprve zašle formální upozornění na porušení práva a poté své odůvodněné stanovisko. Teprve ve druhé fázi podle Římana přichází na řadu projednání porušení práva před Evropským soudním dvorem. "K návrhu se nyní vyjadřují ostatní ministerstva i veřejnost, materiál by na začátku prosince měla projednat vláda a poté poputuje do Bruselu," řekla ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí, které má přípravu plánu na starosti, Kateřina Šůlová.
Plán rozdělení povolenek měly státy EU odevzdat původně do konce letošního června. Bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek toto rozhodnutí nechal na svého nástupce, další proces brzdila složitá politická situace v Česku a zdlouhavé povolební vyjednávání. Je velmi pravděpodobné, že Česká republika bude od roku 2008 s největší pravděpodobností požadovat povolenky na 101,9 milionu tun oxidu uhličitého ročně. V období let 2005 až 2007 mají tuzemské podniky k dispozici asi 97 milionů povolenek a loni jich využily 82 milionů. Systém pokrývá asi 70 procent celkových emisí vyprodukovaných v ČR. Jedna povolenka umožňuje vypustit tunu emisí oxidu uhličitého. Případné schválení českého plánu ale není příliš pravděpodobné. Brusel tlačí, aby státy žádaly o méně povolenek. Jen ve středu Evropská komise odmítla deset národních alokačních plánů, včetně slovenského.
EK dala Kaučuku pokutu téměř půl miliardy Kč za kaučukový kartel
Český Unipetrol ve středu dostal od Evropské komise pokutu 17,5 milionu eur, tedy téměř půl miliardy korun za to, že se její závod Kaučuk Kralupy údajně podílel na kartelové dohodě na trhu se syntetickým kaučukem. Trest pro Unipetrol je součástí celkové pokuty 519 milionů pro celkem pět firem, které se kartelu účastnily. Jde o druhou nejvyšší pokutu za kartel, kterou EU ve své historii udělila. Tuzemská firma s rozhodnutím EK nesouhlasí, řekla ČTK mluvčí Unipetrolu Michaela Lagronová. "S pokutou Evropské komise nesouhlasíme," uvedla Lagronová s tím, že právníci firmy rozhodnutí zkoumají a zvažují další kroky. Podle mluvčí je ve hře například možnost odvolat se k soudu první instance v Lucemburku. Lagronová rovněž upozornila, že se kauza týká období 1996 až 2002.
Podle vyjádření ekonoma Petra Zahradníka pro Český rozhlas 1 však Evropská komise není orgánem poslední instance, verdikt musí potvrdit Evropský soudní dvůr. A ten v desítkách případů rozhodnutí EK vyvrátí, řekl Zahradník. Případná pokuta by podle Českého rozhlasu 1 zkomplikovala prodej Kaučuku Kralupy, který chce skupina Unipetrol dokončit do konce roku.
Firmy se podle Bruselu domlouvaly na cenách syntetického kaučuku, který se používá k výrobě pneumatik a dalších produktů. Kartel podle zjištění komise fungoval od roku 1996 do roku 2002. "Je to velký trh, a proto je pokuta tak velká," řekl novinářům mluvčí Evropské komise Jonathan Todd.
Ministerstvo dopravy nepovolí Kapschi spustit pilotní provoz k 1. prosinci
Firma Kapsch nespustí pilotní provoz mýtného systému od 1. prosince, jak avizovala. Nedovolí jí to ministerstvo dopravy, podle nějž nyní systém vykazuje zásadní právní vady. Uvedla to Česká televize. Informaci ČTK potvrdila mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková. Největším problémem podle ní je, že Kapsch postavil mýtné brány jinde, než měl povolení. Jisté je, že pilotní provoz 1. prosince nezačne, uvedla Žižková. Tím je ohrožen termín spuštění ostrého provozu systému od 1. ledna 2007. Podle ministra dopravy Aleše Řebíčka však stát nemůže převzít dílo, které má právní vady. "Obava z případného zpoždění nemůže být argumentem pro nerespektování požadavků právního řádu," uvedl Řebíček na dotaz ČTK. Řešením je podle Žižkové další jednání mezi právníky obou stran, aby vše bylo podle zákona.
Firma Kapsch si je podle mluvčího Evžena Staňka vědoma, že musí být dodržen zákon. "Pokud však Česká republika skutečně chce mýtný systém, jsou tyto problémy velmi snadno řešitelné a nepředstavují žádné překážky pro včasné spuštění mýtného systému do provozu," sdělil Staněk. Proč Kapsch stavěl brány na jiných místech, než měl povolení, neuvedl. "Naskýtá se otázka, zda Česká republika elektronické mýtné vůbec chce," řekl Erwin Toplak, člen představenstva Kapsch TrafficCom.
Kapsch dokončil stavbu 167 bran mýtného systému k 27. listopadu a od 1. prosince plánoval spuštění pilotního provozu. Dálnice a rychlostní silnice mělo křižovat několik desítek pokusných vozidel s namontovanou palubní jednotkou. Kapsch tak chtěl prověřit připravenost systému na spuštění do ostrého provozu od 1. ledna 2007. Do pilotního provozu se má zapojit asi polovina všech bran, což podle Kapsche stačí. Téměř 150 bran budou provizorně pohánět naftové agregáty, neboť se nepodařilo včas dobudovat elektrické přípojky. ČT již v úterý informovala, že Kapschi chybí povolení i na tyto agregáty. Naftové agregáty však nejsou hlavním důvodem zákazu pilotního provozu, sdělila Žižková.
Podle dodatku ke smlouvě o mýtném všechny náklady za provizorní provoz nese stát. Nyní probíhají intenzivní jednání mezi zástupci ministerstva dopravy a Kapschem o novém dodatku, který by přenesl část zodpovědnosti i na Kapsch. Nový dodatek má být hotov do 15. prosince. Žižková nevyloučila, že se právníci v novém dodatku dohodnou na zkrácení pilotního provozu a systém bude spuštěn podle původních plánů. "Jsme si jisti, že pokud stát a ministerstvo dopravy skutečně chtějí, určitě existuje flexibilita a připravenost," řekl k tomu Staněk.
MZe: Exekuce Setuzy může skončit vyrovnáním nebo prodejem podniku
Pokud by se společnost Setuza se státem dohodla na způsobu vyrovnání jeho zhruba čtyřmiliardové pohledávky, exekuce vůči firmě může podle ministryně zemědělství Mileny Vicenové skončit. Druhou možností je prodej podniku prostřednictvím dražby. Konečné rozhodnutí o způsobu řešení bude opět věcí vlády, řekla Vicenová ČTK. Kabinet schválil navržení exekuce před 14 dny a okresní soud v Ústí na Labem ji ještě týž den nařídil. Setuza nejdříve podala námitku podjatosti příslušného soudce a tento týden se i odvolala. Firma staví na tom, že o platnost pohledávky se vedou soudní spory. Podle Vicenové má Setuza další vývoj ve svých rukou. "Když poskytne potřebné informace, podklady, jasně bude spolupracovat a nabídne jasnou variantu pro řešení, tak může ten proces probíhat velmi rychle," uvedla ministryně. Stát podle ní nemá zájem exekuci protahovat ani ohrožovat existenci Setuzy. Požaduje ale záruky a korektní jednání.
Ministerstvo informatiky zřejmě ke konci roku neskončí, vláda ve sněmovně neuspěla
Ministerstvo informatiky zřejmě k 1. lednu 2007 svou práci neskončí. Vláda ve sněmovně neuspěla s žádostí o zrychlené schválení návrhu na jeho zrušení. Dolní komora se návrhem bude dále zabývat v normálním režimu. To znamená, že o něm parlament do konce roku zřejmě nestihne rozhodnout. Proti zrychlenému projednání novely se postavili poslanci ČSSD a KSČM.
Podle vládního návrhu se měl kompetenční zákon změnit tak, aby pravomoci ministerstva od příštího roku přešly na resorty vnitra, průmyslu a obchodu a místního rozvoje. Dosavadní zkušenost podle vlády prokázala, že ministerstvo informatiky v současném postavení jen stěží prosazuje své plány a projekty, a to zejména kvůli slabému postavení mezi ostatními resorty. Lepší prosazení záměrů státu v informatice by mělo pomoci převedení agendy v elektronické veřejné správě pod ministerstvo vnitra, telekomunikacích a poštách pod ministerstvo průmyslu a veřejných dražbách na ministerstvo pro místní rozvoj.
Vězeňská služba počítá s úplným odtajněním svého archivu
Vězeňská služba do budoucna počítá s úplným odtajněním archivu totalitního Sboru nápravné výchovy, který převzala. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Pavel Staněk. V archivu jsou nyní podle mluvčího dva druhy materiálů, jeden je přístupný, zatímco druhý je v takzvaném režimu utajení "vyhrazené". Ministerstvo spravedlnosti tak popřelo informace listu Právo o tom, že Vězeňská služba uzavřela archivy z doby totality. Vězeňská služba prý pouze nedávno svěřila vyřizování žádostí o přístup do archivu jinému vedoucímu pracovníkovi.
Mluvčí generálního ředitelství Vězeňské služby Lenka Smutná se ohradila zvláště proti tvrzení, že uzavření archivu nepovolaným osobám je "krok zpět do doby studené války". Do utajených spisů mohou podle ní nahlížet nejen pověření zaměstnanci Vězeňské služby, ale po souhlasu generálního ředitele Vězeňské služby Luďka Kuly nadále též oprávnění žadatelé. Právo informovalo tom, že Kula rozhodl minulý týden s okamžitou platností o uzavření archivu totalitního Sboru nápravné výchovy. Rozhodnutí prý padlo krátce poté, co na veřejnost pronikla část osobního spisu nechvalně proslulého bachaře a dnešního poslance za KSČM Josefa Vondrušky. Kula ale prohlásil, že jde o nedorozumění. "Tato kauza nemá nic společného se spisem pana Vondrušky," uvedl.
Průměrná mzda ve 3.čtvrtletí vzrostla o 6,1 pct na 19.968 Kč
Průměrná hrubá měsíční mzda v České republice se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,1 procenta na 19.968 Kč. Reálná mzda vzrostla o 3,1 procenta, uvedl Český statistický úřad. Mzdy rostly rychleji v podnikatelské sféře. Ekonomové ale již dříve upozornili, že dvě třetiny zaměstnanců mají mzdy nižší, než je průměr, a patrná je také rostoucí meziodvětvová diferenciace mezd. Nejvíce, přes 36.000 korun, si ve třetím čtvrtletí vydělávali lidé ve finančnictví, nejméně naopak v sektoru ubytování a stravování, kde měli lidé během července až září podle statistiků na výplatních páskách v průměru 14.346 korun.
Koruna ve středu posílila na nové historické maximum 21,20 Kč/USD
Česká měna ve středu ráno opět posunula svůj rekord vůči dolaru, a to na 21,20 Kč/USD. Koruna posílila i proti euru na 27,94 Kč/EUR. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. Posilování koruny vůči dolaru je dobrá zpráva pro českou inflaci a obchodní bilanci. Silná měna zlevňuje dovoz ropy, zemního plynu a spotřebního zboží. Na silnou korunu naopak doplácejí exportéři, kteří tak přicházejí o část zisků.
CzechTrade: Český export do Ruska by mohl růst až o 40 procent
Český export do Ruska by si v letošním a následujících letech měl zachovat vysoké tempo růstu kolem 35 až 40 procent. Novinářům to na konferenci Česko-ruský obchod a jeho financování řekl generální ředitel agentury CzechTrade Ivan Jukl. Vedle růstu vývozu českého zboží očekává Jukl i zvýšení investiční aktivity tuzemských firem na ruském trhu.V loňském roce se český vývoz do Ruska zvýšil meziročně o 55 procent na 1,43 miliardy dolarů (zhruba 30 miliard korun). Obrat zahraničního obchodu mezi Českou republikou a Ruskem loni činil 5,9 miliardy dolarů, kvůli dovozu ropy a zemního plynu ale česká bilance skončila schodkem tři miliardy dolarů. Za devět měsíců letošního roku obnášel český export do Ruska 1,26 miliardy dolarů a dovoz z Ruska činil 4,2 miliardy dolarů.
Sněmovna zvýší schodek letošního rozpočtu kvůli výplatám důchodů
Poslanecká sněmovna zřejmě zvýší schodek letošního rozpočtu o 9,3 miliardy korun. Z peněz by měl stát vyplácet důchody ve druhé polovině prosince. Předlohu ve středu v prvém čtení projednala sněmovna. Lhůty pro její projednání ve výborech zkrátila tak, aby tato novela zákona o státním rozpočtu mohla být schválena během několika dnů. Předloha má ve sněmovně poměrně širokou podporu. Deficit státního rozpočtu by tak pro letošní rok vzrostl na téměř 84 miliard korun. Ministr financí informoval, že peníze na výplatu důchodů se v rozpočtu nenacházejí mimo jiné proto, že jen v letošním roce narostl počet důchodců asi o 50.000. Nově přiznávané důchody jsou podle něj také výrazně vyšší, než se kterými rozpočet pro letošní rok počítal. Navíc v rozpočtu pro letošní rok, podotkl Tlustý, byla snížena částka pro důchody o půl miliardy.
Kontrolní test potvrdil 25. případ nemoci šílených krav v ČR
Kontrolní test potvrdil 25. případ tzv. nemoci šílených krav (BSE). Nakažena byla šestiletá uhynulá kráva z chovu Agrocentra Jizeran v Semilech. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Jde o druhý případ BSE v tomto roce. První letošní nemocná kráva byla testována 30. ledna a pocházela ze Svitavska. "Pro semilský podnik zjištění BSE v chovu skotu znamená to samé, co v předchozích případech - utracení a vyšetření vrstevnic, v tomto případě půjde o necelé dvě stovky zvířat," uvedl Duben. Chovatel obdrží od státu v souladu s ustanovením veterinárního zákona příslušnou náhradu.
Mikulčické hradiště by mělo být do tří let připraveno na UNESCO
Jihomoravský kraj chce s Trnavským krajem do tří let vytvořit podmínky pro zapsání Mikulčic a sousedních slovenských Kopčan na seznam památek světového dědictví UNESCO. Velkomoravské hradiště Valy, jež leží na pomezí Moravy a Slovenska, totiž patří k nejvýznamnějším památkám z období vytváření prvních státních útvarů ve slovanském světě, řekl ČTK jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. Jižní Morava poskytne pro příští rok milion korun na vytvoření studie úprav celé lokality a také první drobné práce. Mikulčice a nedaleké Kopčany rozděluje řeka Morava. Především bude nutné přes ni vytvořit most a také turistický hraniční přechod, k čemuž je nutná dohoda mezi Českou republikou a Slovenskem.
Archeologové na Znojemsku odhalili základy starého chrámu
Archeologové odkryli v Jaroslavicích na Znojemsku zbytky zdiva gotického chrámu, o kterém dosud existovaly jen sporé zmínky v pramenech ze 14. století. Kamenné nároží starobylé stavby našli tento týden při průzkumu okolí novějšího kostela z konce 18. století. ČTK to řekl Jaromír Kovárník z Jihomoravského muzea ve Znojmě. "Díky písemným zmínkám se vědělo, že v Jaroslavicích nějaký kostel byl, ale jeho pozůstatky známe až nyní," uvedl Kovárník, který považuje kamenné nároží za cenný nález. Při průzkumu, který začal před 14 dny, našli archeologové také středověké hroby, ozdoby či růžence. "Objevili jsme i pravěkou keramiku, což dokládá dávné osídlení místa," doplnil Kovárník.
Semilský filatelista Pytlíček vystaví v Monaku unikátní telegram
Unikátní historický telegram z roku 1918 s ofrankovanou desetihaléřovou skautskou známkou vystaví o víkendu v Monaku na přehlídce 100 největších filatelistických rarit světa semilský filatelista Ludvík Pytlíček. Zároveň veřejnosti představí největší sbírku československých poštovních známek z let 1918 až 1939. Výjimečný telegram jsem získal před 15 lety v aukci, řekl v rozhovoru pro ČTK Pytlíček. Telegram obsahuje sdělení o příjezdu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka do nového Československého státu. Pochází z 21. prosince 1918. "Skautská kurýrní služba jej doručila z Horního Dvořiště Národnímu výboru Praha," popsal sběratel. V době totality byla známka v archivu, muzejníci ji nesměli vystavovat, protože tehdejšímu režimu vadili jak Masaryk, tak skauti. Pytlíček měl před aukcí strach, aby vzácný telegram neskončil v zahraničí, svým apelováním tomu ale zabránil.
Karel Cudlín vystavuje fotografie odvrácené stránky pražské kultury
Odvrácenou stránku kulturního života v metropoli zachycují fotografie Karla Cudlína, které autor vystavuje v Komorní galerii fotografie Josefa Sudka na pražském Starém Městě. "Pustil jsem se tak trochu na tenký led a fotografoval jsem nová obchodní centra s jejich soutěžemi pro diváky, s chodícími reklamami, s drsným marketingem, různé festivaly a slavnosti v městských čtvrtích, předvolební kampaně - protože i to je kultura současnosti," uvedl Cudlín v doprovodném textu k výstavě. Šestačtyřicetiletý Karel Cudlín patří k předním současným českým fotografům dokumentaristům. Na pražské FAMU vystudoval fotografii a jako fotoreportér působil v řadě periodik či někdejší tiskové agentuře ČTA. Od poloviny 90. let se zaměřuje zejména na dlouhodobé projekty; známé jsou jeho snímky dokumentující odchod sovětských vojáků z bývalého Československa, často jezdil fotografovat život obyčejných lidí na Ukrajině či v Izraeli. Cudlín vydal dvě monografie a knihu fotografií z Národního divadla, působil rovněž jako jeden z bývalých oficiálních fotografů bývalého prezidenta Václava Havla.
Jeskyně Výpustek bude v květnu 2007 zpřístupněna turistům
Nic již nebrání tomu, aby byla jeskyně Výpustek v Moravském krasu, která ukrývá dříve utajovaný vojenský atomový kryt pro velitele komunistické československé armády, otevřena v květnu 2007 turistům. Po třech letech jednání si jej převzala správa jeskyní krasu od armády. "Hned na jaře se pustíme do úpravy jeskyně a jejího okolí," řekl ČTK vedoucí správy Jiří Hebelka. Výpustek se stane v pořadí již pátou veřejnosti přístupnou jeskyní Moravského krasu. Odborníci očekávají, že přiláká tisíce turistů. Jeskyně se nachází v bývalém vojenském areálu. Některé budovy bude nutné strhnout a na jejich místě vybudovat parkoviště pro příchozí. Úpravy přijdou na osm milionů korun.
V krasu je přes tisíc jeskyní. Výpustek je ale naprosto mimořádný. Ukrývá totiž bývalý vojenský protiatomový kryt, z něhož měli českoslovenští generálové za komunismu řídit vojenské operace proti kapitalistickým zemím. V jeskyni je 170 metrů dlouhý objekt s pokoji pro vojáky a jednacími sály. Komunistické armádě se dlouhá léta podařilo utajit, co se vlastně ve Výpustku nachází. Nevěděli to ani lidé bydlící v nejbližším okolí. Expozice v podzemí přiblíží nejen doby, kdy žili obyvatelé Československa za železnou oponou, ale také to, jak lidé v minulosti jeskyně využívali.
Čeští volejbalisté se rozloučili se šampionátem výhrou nad Němci
Vítězstvím nad Němci se rozloučili čeští volejbalisté s mistrovstvím světa v Japonsku. V Hirošimě vyhráli 3:1, ale na rozdíl od svého soupeře do víkendových bojů o umístění v Tokiu nepostoupili. Tým trenéra Zdeňka Haníka na šampionátu z devíti zápasů vyhrál třikrát a dělí se o konečné 13. až 16. místo, čímž zopakoval umístění z předchozího MS před čtyřmi lety v Argentině. Oba týmy už měly svůj osud daný před závěrečným utkáním čtvrtfinálové fáze a mohly hrát uvolněně i s pozměněnou sestavou. České hráče ale přece jen hnala za vítězstvím možnost vrátit Němcům vyřazení z účasti na příštím mistrovství Evropy 2007, o čemž rozhodla nevydařená zářijová baráž.
České házenkářky zdolaly v kvalifikaci MS hladce i Řecko
I v druhém zápase kvalifikační skupiny o postup na mistrovství světa 2007 české házenkářky uspěly. V Chebu ve středu zdolaly celek Řecka 37:25 a v tabulce mají plný počet bodů. Po dnu volna se střetnou v pátek s Černou Horou.
Stáj Škoda se v roce 2008 vrátí do mistrovství světa rallye
Tovární tým Škoda se v roce 2008 vrátí do seriálu mistrovství světa v rallye, kde letos chybí. Rozhodlo o tom představenstvo koncernu Volkswagen, do kterého mladoboleslavská značka patří. Jak píše deník Sport, škodovka bude ještě letos testovat nový speciál Fabia v provedení S2000. Škoda Motorsport opustila seriál mistrovství světa po loňské sezoně. Fabia WRC se totiž ani na třetí pokus nedokázala prosadit mezi nejlepší, v sezonách 2003 až 2005 bylo maximem vozu páté místo. Letos se šampionátu účastní tři soukromé stáje, které mají od Škody technickou podporu.
Počasí
Ve čtvrtek bude podle meteorologů oblačno, postupně místy až polojasno. Zpočátku na severovýchodě Moravy a Slezska místy slabý déšť. Teploty 6 až 10 stupňů, na horách kolem 4 stupňů Celsia. Slabý severní vítr.