Zprávy

Vítězné strany už na radnicích uzavřely první koalice

Vítězové komunálních voleb už na mnoha radnicích uzavřeli první koalice a rozhodli o příští podobě vedení města. Z největších českých měst, kde komunální volby většinou přinesly jasné vítězství ODS, již jednání o novém vedení skončila v Hradci Králové, Mladé Boleslavi, Přerově a Liberci. Šéf ODS Mirek Topolánek se sice po volbách postavil proti uzavírání místních koalic s ČSSD, v řadě měst ale občanští demokraté jeho radu nectí. Vítězná ODS přitom již má dohodu s ČSSD v Prostějově, Přerově či Olomouci. Znojmu bude vládnout koalice ODS, lidovců a ČSSD. ODS s ČSSD ovládne radnici také v Nymburku. Koalice ODS, ČSSD a Radnice středu bude pokračovat v Sokolově. Také v Karlových Varech se patrně domluví ODS s ČSSD. Sociální demokraty osloví ODS i v Chomutově a Teplicích. V Pelhřimově uzavřeli koalici ODS, ČSSD, SNK-ED a lidovci. V Ústí nad Orlicí se o vládu nad městem rozdělí ODS s ČSSD a Sdružením nezávislých kandidátů II.

Nejzamotanější situace je pro ODS zřejmě v Brně. O podobě nové městské rady tam patrně rozhodnou sociální demokraté, druhá nejsilnější strana v zastupitelstvu. ČSSD se rozmýšlí mezi velkou koalicí s ODS a spoluprací s menšími stranami. V Brně byli v posledních 15 letech v čele radnice vždy občanští demokraté, většinou v koalici s lidovci. Nyní ale společně nemají v zastupitelském sboru převahu a další malé strany s ODS prozatím vyjednávat nechtějí.

Pražská ODS zřejmě nebude po drtivém vítězství s ustavením nového vedení města spěchat. Během týdne se nynější pražský primátor Pavel Bém (ODS) sejde se zvolenými zástupci demokratických stran, půjde ale jen o informativní schůzky. Na pražské radnici osm let vládla koalice ODS a ČSSD. "Nepřinášela nic moc dobrého, deformovalo to i celostátní politiku," řekl o ní nedávno Topolánek. ODS nyní pražský magistrát ovládla se ziskem 54,43 procenta.

Mezi statutární města, v jejichž čele stojí primátoři, patří nejlidnatější česká města. Dohromady v nich žije téměř 3,5 milionu lidí, asi třetina české populace. ODS se nepodařilo prosadit jen ve Frýdku-Místku, Karviné a Mostě, největší zisky zaznamenala v Praze, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Teplicích, Děčíně a Kladně. V těchto městech získala nadpoloviční většinu křesel.

Obecní volby diskusi o vládě nezmění, podle Topolánka jsou výzvou ČSSD

Výsledky komunálních voleb a prvního kola voleb do Senátu zřejmě neovlivní komplikovaná jednání o nové vládě. Poměry v Poslanecké sněmovně se nezměnily, volby ale mohou být signálem pro ČSSD, řekl v pondělí novinářům odstupující premiér a šéf ODS Mirek Topolánek. Sociální demokraté by se podle něj měli zamyslet nad tím, zda jejich předseda Jiří Paroubek je pro ČSSD přínosem, nebo zátěží. "Lidé odmítli politiku Jiřího Paroubka, jeho rétoriku a tu agresivitu," zhodnotil výsledek voleb Topolánek. Kandidáti ODS se probojovali do druhého kola ve 26 z celkem 27 senátních obvodů. V 11 proti nim budou stát zástupci ČSSD, ve zbývajících kandidáti jiných stran nebo nezávislí.

O tom, že obecní a první část senátních voleb neposunou již téměř pět měsíců trvající rozhovory o budoucí vládě, je přesvědčen také šéf ČSSD Paroubek a skeptický je i prezident Václav Klaus. Paroubek v televizním pořadu Nedělní partie uvedl, že ČSSD trvá na čtyřech variantách řešení patové situace po volbách do sněmovny, které předložila minulý týden.

Podle Topolánka voliči ale v senátních a komunálních volbách vyslali signál členům ČSSD. "Podívejte se, jestli ten váš Jiří Paroubek je někdy schopen vyhrát nějaké volby," poznamenal šéf ODS. Nebojí se prý ani Paroubkovy výzvy, který chce do druhého kola senátních voleb utvořit koalici všech proti ODS.

Úspěch ODS v obecních a prvním kole senátních voleb podle komentátorů posílí Topolánkovu pozici uvnitř strany před nadcházejícím kongresem, kde se hodlá opět ucházet o předsednickou funkci.

Senátní volby krajany příliš netáhnou

Senátní volby krajany v zahraničí příliš netáhly. Podle údajů ministerstva zahraničí žádali na českých velvyslanectvích o voličské průkazy pouze jednotlivci. Senátních voleb se mohou účastnit i Češi žijící mimo republiku, ale nemohou tam hlasovat, musí přijet do Česka. Patrně nejvíce lidí požádalo o voličský průkaz v Rakousku. Český zastupitelský úřad ve Vídni vydal sedm voličských průkazů, řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Po dvou vydal v Bratislavě a ve Varšavě. V Londýně, Berlíně nebo Washingtonu nepožádal o voličský průkaz nikdo.

O sněmovní volby byl větší zájem, letos v červnu se rozhodlo vybírat poslance na některém českém diplomatickém zastoupení 5000 Čechů. Je to možná dané tím, že ve sněmovních volbách nemusejí jezdit domů, mohou volit v zahraničí. Kromě krajanů takto mohou hlasovat i občané, kteří během voleb jsou na dovolené nebo pracovní či studijní stáži. V parlamentu se objevil i návrh na možnost volit korespondenčně, což je nejjednodušší systém. Sněmovna návrh ale zamítla.

Obecních voleb, které se konaly o víkendu současně se senátními, se mohli zúčastnit i občané EU, kteří mají v Česku trvalý pobyt. Kolik cizinců tuto možnost využilo, však oficiální místa nevědí. Úředníci by podle ministerstva vnitra museli obvolat tisíce okrsků, aby tento údaj zjistili.

Langer chce zřídit centrální protikorupční linku 199

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) chce zřídit jednu centrální protikorupční linku. Provozovala by ji nevládní organizace Transparency International (TI) a na čísle 199 by nejenom přijímala oznámení o možném korupčním chování, ale poskytovala by také právní rady. Pokud Langrův návrh ve středu schválí vláda, mohla by nová linka začít fungovat od začátku příštího roku. Na jejím financování by se zřejmě podílelo ministerstvo vnitra a částečně i TI. Nevládní organizace, která se věnuje boji proti korupci, by měla podle plánu jednotlivé podněty také zpracovat a následně předat státním institucím.

Současné linky, které provozuje řada institucí a ministerstev a kam mohou lidé volat své podezření na korupci, by byly zrušeny. Podle Langra je jednou z jejich chyb skutečnost, že řada institucí nemá důvěru občanů a lidé nevěří, že se stížností bude někdo vážně zabývat. Současná praxe je podle Langra taková, že krátce po vzniku linky na ni volají až stovky lidí. Po nějaké době ale zájem utichá a zájem se radikálně sníží.

Nová telefonní linka má být součástí vládní strategie boje proti korupci, kterou kabinetu představil ministr vnitra již minulý týden. "Boj proti korupci je postaven na třech "p", prevence, průhlednost a postih," řekl Langer. Dalšími body koncepce jsou proto také přísnější tresty pro veřejné činitele, kteří se dopustí korupce, speciální soudy a možnost nasazení protikorupčních agentů. Měl by také vzniknout speciální rejstřík, kde by byli vedeni všichni lidé odsouzení za korupci nebo pletichy při veřejné soutěži. Firmy, kde tito lidé pracují nebo které jim patří, by se nesměly účastnit veřejných zakázek.

ČSSD chce ve sněmovně prosadit vznik komise k práci ÚOOZ

Sociální demokraté chtějí prosadit vznik parlamentní vyšetřovací komise, která by se zabývala prací Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Předseda klubu ČSSD Michal Hašek po pondělním jednání grémia sociální demokracie řekl, že o ustavení a zadání komise chce jednat se zástupci ostatních frakcí. Schůze sněmovny začíná v úterý. Socialisté ÚOOZ dlouhodobě obviňují z toho, že nahrává ODS a snaží se ČSSD před volbami poškodit. Hovoří o ní jako o politické policii. Útvar nařčení odmítá a za nesmysl ho označují i občanští demokraté.

Schůzka poslanců s Tlustým naznačila, že rozpočet má šanci projít

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok má po pondělní schůze představitelů parlamentních stran s ministrem financí Vlastimilem Tlustým (ODS) reálné šance uspět v prvním sněmovním čtení. Politici sice jednoznačně podporu rozpočtu neavizovali, uznali ale, že tento klíčový zákon by měl být přijat. Tvrdé vyjednávání o rozpočtu očekávají poslanci až v dalších sněmovních čteních, kde si jednotlivé strany budou klást podmínky. Opoziční strany se shodují v tom, že zejména by měly být posíleny přímé platby zemědělcům. "Jsme stále přesvědčeni, že by bylo lepší, kdyby rozpočet prošel prvním čtením tak, abychom zabránili rozpočtovému provizoriu," řekl novinářům po schůzce bývalý ministr financí a současný předseda sněmovního rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Sociální demokraté si pro podporu rozpočtu kladou čtyři podmínky. První dvě, a to aby schodek byl nižší než sto miliard korun a aby deficit veřejných rozpočtů byl nižší než čtyři procenta HDP, již rozpočet splňuje. "Zbylé dvě podmínky zatím splněny nebyly. Nesouhlasíme s tím, aby vláda zahájila v příštím roce privatizaci ČEZ a požadujeme také, aby ministerstvo financí ukončilo nepravdivou kampaň o stavu veřejných rozpočtů," řekl Sobotka. Tlustý dodal, že podmínka ČSSD, aby nebyly v rozpočtu uvedeny příjmy z privatizace ČEZ, je těžko splnitelná. "Oni k ní nekladou alternativu," poznamenal Tlustý. Problém je podle něj v tom, že mají-li státní fondy dopravní infrastruktury a životního prostředí mít jistotu financování, tak nemohou v rozpočtu být tyto příjmy neuvedeny. "Žádná jiná privatizace není ve stavu, aby garantovala výnosy během příštího roku," řekl ministr. Předpokládá, že politici budou ještě o státních financích jednat.

Pro rozpočet pravděpodobně zvednou ruku lidovci. Jejich poslanec Miroslav Kalousek řekl, že jeho strana by pokládala za neodpovědné, kdyby k politické nestabilitě přistoupila ještě nestabilita rozpočtová. Připomněl, že v dalších čteních chtějí lidovci navýšit přímé platby zemědělcům a vyčlenit dostatek peněz pro dopad nového zákona o sociálních službách. Navýšit přímé platby pro zemědělce chtějí také komunisté. O definitivním postoji k rozpočtu jako celku budou ale ještě jednat.

Topolánek varoval před energetickou závislostí na Rusku

Evropa i Česká republika by se měly snažit snižovat či alespoň nezvyšovat energetickou závislost na Rusku. Největší evropský producent ropy a zemního plynu totiž využívá přírodní zdroje k prosazování svých zájmů v Evropě a usiluje o získávání dalších podílů na trzích. Na energetickém fóru pořádaném Rádiem Svobodná Evropa to řekl premiér Mirek Topolánek. "Rusko má tendenci ovlivňovat cenu těchto komodit a vydírat státy EU prostřednictvím případných dodávek do zemí, jako jsou Indie či Čína," prohlásil Topolánek. Tyto tendence se podle něj objevují i v České republice, přestože země v 90. letech své zdroje plynu a ropy diverzifikovala. "Existují tady rizika, například možné otočení ropovodu z Ingolstadtu či změna technologií v kralupské rafinerii, která by pak zpracovávala pouze ruskou ropu. Otázkou také zůstává, zda polský stát stále ještě kontroluje společnost PKN Orlen, která je majitelem Unipetrolu, a kdo vlastní slovenskou část ropovodu Družba," uvedl premiér.

"PKN Orlen již v minulosti opakovaně deklaroval, že nepodporuje otočení ropovodu IKL a jeho zájmem je obstarávat nákup ropy z více zdrojů, aby vzrostla spolehlivost dodávky a klesla závislost na jednotlivých dodavatelích," uvedla pro ČTK mediální zástupkyně polského koncernu v ČR Daniela Velová. Z celkové tuzemské spotřeby ropy pocházejí z Ruska asi tři čtvrtiny. U zemního plynu jsou to přibližně čtyři pětiny.

Snížit závislost na Rusku by podle Topolánka pomohla i evropská renesance jaderné energetiky. "I pod tímto tlakem si Evropa uvědomí, že nemá jiné možnosti," sdělil. Projekt výstavby nového jaderného zdroje v Česku v současnosti považuje za mrtvý. Například životnost dukovanské jaderné elektrárny by ale mohla být prodloužena až za rok 2030. "Pak bychom postavili nový zdroj v této lokalitě," řekl premiér.

ČEZ chce příští roky za veškeré volné peníze nakupovat jiné firmy

Energetická společnost ČEZ chce do roku 2009 veškeré volné peníze, které vydělá, vynaložit na akvizice, tedy nákupy jiných firem a provozů. Celková částka se odhaduje na šest až sedm miliard eur, tedy až 198 miliard korun, sdělila firma v prospektu vydaném před umístěním svých akcií na varšavské burze. ČEZ v posledních letech expandoval v zahraničí a kupoval energetické závody například v Bulharsku nebo v Polsku. Akcie ČEZ by se měly začít obchodovat na varšavské burze 25. října. ČEZ by se měl stát osmou zahraniční společností na varšavské burze a šestou, která je kótována duálně, tedy současně na dvou burzách. ČEZ by se zároveň stal největší firmou na polské burze podle tržní kapitalizace, čímž by překonal rakouskou banku BACA. ČEZ je největším českým výrobcem a distributorem elektřiny a patří k nejziskovějším domácím firmám. Za první pololetí hospodařil s čistým ziskem 16,4 miliardy korun. Stát drží ve společnosti ČEZ 68 procent akcií.

Tůma: Přínos přijetí eura pro Česko lze jen těžko odhadnout

Přínos přijetí eura pro Českou republiku lze v současnosti jenom těžko odhadovat. Uvedl to guvernér České národní banky Zdeněk Tůma na semináři neziskové nevládní organizace Ano pro Evropu v Karlových Varech. I když se některé centrální banky v jiných zemích snažily zjistit, jaký dopad bude mít pro ekonomiku přechod na jednotnou evropskou měnu, nemusejí být tyto analýzy zcela věrohodné, řekl guvernér. Nejistot spojených s přijetím eura je v dlouhodobém horizontu tolik, že je téměř nereálné odhadnout, zda tento proces přispěje například k jednoprocentnímu ekonomickému růstu, poznamenal Tůma. Přijetí eura ale už podle Tůmy zpochybňovat nelze. "Česká republika se vstupem do Evropské unie zavázala, že podnikne veškeré kroky, aby byla společná evropská měna přijata. Debata na téma, zda ano, či ne, nemá smysl," řekl. K požadovanému plnění maastrichtských kritérií, které jsou podmínkou EU pro přístup k jednotné měně, Tůma poznamenal, že jsou tato pravidla překonaná. Pro přijetí eura jsou nezbytná, ovšem ne postačující. V některých směrech jsou příliš striktní, v jiných zase volná.

Scénářem přijetí eura se bude zabývat ve středu vláda. Hodnotit bude například maastrichtská kritéria a další podrobné ekonomické analýzy zpracované centrální bankou. Tůma k tomu uvedl, že sice nechce předbíhat jednání, ale nadále patrně platí, že Česká republika zřejmě euro v roce 2010 nepřijme.

Odbory chtějí demonstrovat proti odkladu zákoníku práce

Českomoravská konfederace odborových svazů hodlá protestovat proti snaze vlády odložit účinnost zákoníku práce. Demonstrace v blízkosti Úřadu vlády by se měla uskutečnit během několika týdnů, přesné datum zatím nebylo stanoveno. Novinářům to řekl předseda ČMKOS Milan Štěch. Pokud vláda rozhodnutí o odložení zákoníku práce zruší, demonstrace bude odvolána, dodal Štěch, který je zároveň senátorem za ČSSD.

Kabinet navrhuje roční odklad pracovního kodexu, který má platit od ledna 2007. Legislativní rada vlády minulý týden odklad podpořila. Štěch uvedl, že vláda radu politicky zneužila. Odložení účinnosti zákoníku je podle něj prvním a rozhodujícím krokem ke zrušení celého zákoníku a výrazného oslabení práv zaměstnanců. Vláda odložení platnosti normy obhajuje množstvím chyb, které prý jsou v zákoně obsaženy. "Část odborových předáků se zjevně nechala zapojit do předvolební kampaně ČSSD," řekl ČTK ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Hodnotit by se podle něj mělo jen to, zda zákon s takovým množstvím chyb a omylů bude zaměstnancům škodit, či prospívat. Nečas odmítl nařčení o chystaném záměru zrušit zákoník a zopakoval, že odložení má umožnit opravení legislativních chyb.

ÚOHS schválil státní podporu pro stavbu automobilky Hyundai

Antimonopolní úřad schválil státní podporu pro stavbu automobilky Hyundai na severu Moravy. ČTK to řekl náměstek předsedy úřadu Kamil Rudolecký. Podle smlouvy s ČR by Hyundai mohla v letech 2007 až 2013 získat ze státního rozpočtu na výstavby továrny dotaci až 2,4 miliardy korun. Dalších 2,5 miliardy korun může automobilka a zhruba 15 jejích dodavatelů do roku 2011 dostat na vytváření pracovních míst či rekvalifikaci. Podle Rudoleckého je státní podpora investic Hyundaie slučitelná s evropským právem. Podporu ale ještě musí posoudit Evropská komise.

Digitální TV i rada podaly kasační stížnost proti zrušení licencí

Nové digitální TV stanice i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se hodlají bránit před Nejvyšším správním soudem (NSS) proti rozsudku Městského soudu v Praze, který na počátku září zrušil udělení šesti jejich licencí pro nastupující digitální vysílání. Televize i rada proto odeslaly na NSS kasační stížnosti. ČTK to řekli zástupci nových stanic i vysílací rady. Soudní spory kolem udělených licencí mohou podle zástupců trhu zpozdit digitalizaci a nástup nových volně přístupných TV stanic. "Všichni jsme je (stížnosti) podali. Asi to neprolomí ledy, ale snad se najde v dohledné době nějaké řešení," řekl ČTK zakladatel jedné ze šesti nových digitálních stanic TV Pohoda Radim Pařízek. Podání kasační stížnosti ČTK potvrdili i zástupci zpravodajské Z1, regionální RTA a majitele Óčka, mediální skupiny Mafra. "Febio TV zatím kasační stížnost nepodalo, ale podá v zákonné lhůtě," sdělil ČTK zakladatel této televize, režisér Fero Fenič. Vyrozumění soudu totiž podle něj televize dostala teprve před několika dny.

Ředitel divize multimédia Mafry Stanislav Holec ČTK řekl, že důvody pro podání kasační stížnosti jsou dvojího druhu, formální a věcné. Rozsudek podle mínění právníků Mafry mimo jiné není přezkoumatelný, a rozhodnutí soudu je tak nezákonné. Kasační stížnost podle jejího předsedy Václava Žáka podala i vysílací rada. "Cesta k dohodě a možnému urychlení vývoje se tím neblokuje," řekl ČTK Žák.

Digitální zemské vysílání DVB-T přinese lidem postupným vypínáním současného analogového a zapínáním digitálního signálu až tři desítky volně přístupných stanic. Nyní mají k dispozici pouze čtyři - ČT1, ČT2, Novu a Primu. Analogové vysílání podle dohody zemí EU skončí do roku 2012, pro ČR navrhuje Český telekomunikační úřad termín do 10. října 2010.

Ministerstvo kultury prohlásilo obchodní dům Máj za kulturní památku

Ministerstvo kultury prohlásilo pražský obchodní dům Máj za kulturní památku. Návrh na tento krok podal v březnu historik architektury Rostislav Švácha, mimo jiné v reakci na to, že vlastník budovy plánoval nejprve její demolici, poté rozsáhlou přestavbu. Ministerstvo dospělo k závěru, že stavba představuje významný doklad architektury 70. let 20. století, a to také v evropském kontextu, když navazuje na architekturu meziválečného funkcionalismu a předznamenává v interiéru architektonické pojetí stylu high-tech, a vykazuje znaky kulturní památky. Památkou se Máj stal 2. října. ČTK to v pondělí řekla mluvčí ministerstva kultury Ludmila Kadrnková.

Kulturních památek z druhé poloviny 20. století není mnoho, byť si mnohé z nich tuto ochranu podle odborníků zaslouží. Problematický může být i pohled široké veřejnosti na tuto věc, neboť většina laiků si pod pojmem památka stále ještě představuje zejména historický objekt. Prohlášení pražského Máje, dnes podle současného vlastníka označovaného jako Tesco, se může stát precedentem a pravděpodobně vyvolá diskusi.

Rozhodnutí ministerstva zatím není pravomocné, účastníci řízení mají 15 dní na podání rozkladu od chvíle, kdy vyjádření dostali; poslední z nich doručenku převzal 13. října. Účastníkem řízení je také vlastník objektu, na jehož žádost bylo v létě řízení zastaveno a pokračovalo 1. září.

Máj byl dokončen v roce 1975, vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor televizní věže na Ještědu Karel Hubáček. Podle Šváchy architektura Máje rozvíjí podněty tohoto jedinečného díla, ale navíc pohotově reaguje na výzvu, kterou v roce 1972 vyslal do světa projekt pařížského muzea Centre Georges Pompidou od průkopníků stylu high tech Renza Piana a Richarda Rogerse.

Prohlášení Máje památkou nebrání ani jeho úpravám. Statut památky jen zajistí, aby se z ní nesetřely právě ty znaky, které jí už zajistily historický význam, míní Švácha. Věří, že existují architekti, kteří by uměli navrhnout pietní rekonstrukci Máje - včetně původních autorů.

Státní ceny dostali Vladimír Körner a František Frölich

Státní ceny za literaturu a překlad v pondělí dostali prozaik a scenárista Vladimír Körner a překladatel z angličtiny a severských jazyků František Frölich. Ocenění oběma laureátům v Českém muzeu hudby předal ministr kultury Martin Štěpánek. Státní cenu za literaturu i za překladatelské dílo uděluje ministerstvo kultury od roku 1995 v návaznosti na tradici první republiky, o jejíž obnovu se zasloužil tehdejší ministr kultury Pavel Tigrid. O laureátech obou cen vždy rozhodují poroty jmenované ministrem kultury. Pro letošní rok ministerstvo obdrželo 27 návrhů na ocenění za původní tvorbu a 12 návrhů na cenu za překlad. Vedle prestižního titulu dostávají jeho držitelé i finanční odměnu. Dosud literáti a překladatelé dostávali od státu 250.000 korun, respektive 125.000 korun. Od letošního roku to je po 300.000 korun pro oba laureáty.

Sedmašedesátiletý Körner působil v letech 1962 až 1991 jako dramaturg a scenárista v barrandovském filmovém studiu. Napsal řadu románů a novel, divadelní hru Huncléder - Psí kůže a spolupodílel se na filmových scénářích Kuře melancholik, Stín kapradiny, Zánik samoty Berhof, Cukrová bouda, především jej však proslavily prózy Adelheid a Údolí včel (původně psaná jako scénář), které působivě zfilmoval František Vláčil. Je autorem scénářů i k filmům Kukačka v temném lese a Pramen života. Loni měl premiéru snímek Milana Cieslara Krev zmizelého natočený také podle Körnerova scénáře. Podle jeho textu vznikly i televizní seriály, například Lékař umírajícího času. Körner je držitelem několika cen a vyznamenání na filmových a televizních festivalech, mimo jiné Velké ceny na MF televizních filmů v Sapporu (Kukačka v temném lese, 1986), Prix Europa Berlín (Anděl milosrdenství, 1994) či Ceny Vladislava Vančury (2002).

Dvaašedesátiletý Frölich do češtiny převádí hlavně prózu a drama: dílo Karen Blixenové, Hanse Christiana Andersena, Augusta Strindberga či Harolda Pintera. Připravil 41 překladů z dánštiny, 16 ze švédštiny, 11 z norštiny a 37 z angličtiny). Zvláštní kapitolou jeho činnosti je mimořádná pozornost, kterou v posledních letech věnuje dílu Henrika Ibsena. Na přelomu 60. a 70. let pracoval v Československém rozhlase, v letech 1969 až 1972 v Institutu překladatelství a tlumočnictví při Univerzitě 17. listopadu, od roku 1972 je překladatelem na volné noze. V roce 1990 začal učit externě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Na úvod ceremoniálu vystoupil premiér Mirek Topolánek s projevem nazvaným O významu české kultury v integrované Evropě a globalizovaném světě. Premiér zdůraznil, že stát potřebuje kulturu, "bez kultury" nemůže přežít. Podle něj se konstitutivní charakter kultury málo oceňuje, umění vnímá jako "jazyk civilizace", jako příslušnost k jediné evropské civilizaci. Z hlediska financování kultury připomněl, že stát má vůči kultuře své závazky, ale dotace ze státního rozpočtu nepokládá za systémové řešení. "Není správné, když je umělec závislý na podpoře od státu. Pokud už dotace mají být, měly by granty rozdělovat nezávislé instituce, nikoliv ministerstvo," uvedl. Řešením je podle něj např. změna daňového systému, která by vedla k větší podpoře mecenášství. "Ale do té doby nenecháme kulturu na holičkách," slíbil premiér.

Vítěz soutěže Radia Praha v Českém rozhlase

Vítěz posluchačské soutěže Radia Praha Dimitrij Balykin přicestoval do Prahy. Balykinovi je 26 let a pochází z ruského města Nižni Novgorod. Zvítězil v konkurenci několika stovek posluchačů z celého světa. Porota ocenila jeho originální odpovědi, v nichž popsal zvuky z archivu Radia Praha. Nejvíce ho zaujala nahrávka hlášení stanic v pražském metru, které oceňuje jako pomoc handicapovaným cestujícím, protože on sám je nevidomý. Dimitrije Balykina čeká týdení pobyt v České republice, návštěvy pražských pamětihodností a samozřejmě také rozhovor pro Radio Praha.

Tenista Berdych se poprvé v kariéře dostal do světové desítky

Jednadvacetiletý český tenista Tomáš Berdych se poprvé v kariéře dostal do nejlepší desítky žebříčku ATP pro nasazování do turnajů. Díky postupu do semifinále turnaje série Masters v Madridu pronikl na desátou příčku na úkor Marcose Baghdatise z Kypru, který vypadl v druhém kole a klesl z deváté na jedenáctou pozici.

Odvolací soud potvrdil Pučkovi a Vodičkovi tresty za korupci

Bývalé fotbalové rozhodčí Jiřího Vodičku a Lubomíra Pučka v pondělí odvolací senát ostravského krajského soudu definitivně uznal vinnými z korupce. Podle rozhodnutí soudu ovlivnili zápas slovenské ligy mezi Banskou Bystricí a Púchovem z roku 2003. Oba musejí za korupční jednání zaplatit pokutu 70.000 korun, Vodička navíc dostal dvouletý zákaz působení ve funkci rozhodčího. Puček žádný zákaz činnosti ve fotbale neobdržel, přesto se rozhodl rezignovat na post manažera pražské Slavie. "Slíbil jsem, že když rozsudek nabude právní moci, tak odstoupím," řekl České televizi bývalý mezinárodní rozhodčí, jenž se stal manažerem klubu loni v září.

Vodička k soudu nepřišel a senát jednal v jeho nepřítomnosti. Puček v soudní síni do konce procesu nevydržel. V okamžiku, kdy soudce začal zdůvodňovat rozhodnutí, skočil mu do řeči a pak opustil soudní místnost. Puček od začátku spojení s korupcí odmítal a tvrdil, že vše byl jen žert. "Existují jen dva odposlechy jako důkaz. Pak nic, co by dokázalo, že se to opravdu stalo," zopakoval dnes u soudu před vynesením rozhodnutí. To je konečné a obžalovaní mají možnost si podat jen takzvané dovolání. Tím, že byli oba muži pravomocně odsouzeni, se případ zřejmě dostane také před disciplinární komisi Českomoravského fotbalového svazu.

Čeští házenkáři zahajují v Hodoníně přípravu na mistrovství světa

V úterý 24. října zahajují čeští reprezentanti přípravu na mistrovství světa v házené, které se uskuteční na přelomu ledna a února v Německu. Tým se sejde poprvé od červnové úspěšné kvalifikace se Srbskem a Černou Horou a o víkendu sehraje v Hodoníně mezinárodní turnaj O pohár České televize. Soupeřem mu budou mužstva Belgie, Finska a Egypta. Pro svěřence trenéra Pavla Pauzy bude důležitý především poslední zápas turnaje s Egyptem. Africký tým bude druhým soupeřem českých házenkářů v základní skupině světového šampionátu v Brémách.

Fotbal

Fotbalisté Brna porazili v pondělní dohrávce 11. kola první fotbalové Mladou Boleslav 2:0.

Počasí

Noc bude oblačná až polojasná, postupně v Čechách od západu další přibývání oblačnosti a na západě a severozápadě Čech místy, jinde jen ojediněle déšť nebo přeháňky. K ránu ojediněle mlhy. Teploty 11 až 7 stupňů Celsia.

V úterý zataženo až oblačno, na většině území s občasným deštěm nebo přeháňkami. V Čechách se postupně částečně vyjasní. Teploty 15 až 19, na horách kolem 13 stupňů Celsia.