Zprávy
Prezident: Najít řešení založené na dohodě nebude jednoduché
Prezident Václav Klaus po středečním setkání s lídry ČSSD naznačil, že dohoda politických stran o nové vládě se nebude rodit snadno. Až prezident zmapuje názory všech pěti parlamentních stran, zjistí, zda jsou slučitelné a jestli existuje cesta ze zablokované politické situace. Klaus připomněl, že hledá řešení založené na dohodě, které "není vynuceným nátlakem z té či oné strany". Z postojů politiků postupně skládá pověstnou Rubikovu kostku. "Budu se velmi trápit tím, jestli takto definovaná Rubikova kostka je, či není vůbec společně složitelná. Lehké to v žádném případě nebude," soudí.
Pokud se ukáže, že vláda založená na dohodě stran není možná, pak by prezident vstoupil aktivněji do hry. "Moje role může nastat v momentu, kdy se ta Rubikova kostka nedá složit, a pak hledat řešení, se kterými bych mohl eventuálně přijít já," prohlásil Klaus. Podle médií Klaus už v létě hovořil s předsedou Akademie věd Václavem Pačesem o tom, že by mohla vzniknout vláda odborníků z akademických kruhů, která by zemi spravovala do předčasných voleb. O šéfovi akademie se hovoří jako o jejím možném předsedovi.
ČSSD ale takovou vládu podle Paroubka nyní nepodporuje, přestože podobné řešení navrhovala už v červnu. "V tuto chvíli ji nepreferujeme, protože jestliže dostala svůj pokus Občanská demokratická strana, tak asi by bylo logické, kdyby byla v těch dalších krocích hledána politická řešení," řekl šéf ČSSD. "Uspěli jsme ve volbách, byť jsme je nevyhráli. Většina občanů volila středo-levé uspořádání," tvrdí místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. I jiní představitelé sociální demokracie jsou proto přesvědčeni, že by měl po předsedovi ODS Mirku Topolánkovi dostat šanci sestavit vládu s většinovou podporou ve sněmovně sociální demokrat. V tom je podporuje i KSČM.
ČSSD na rozdíl od ostatních stran jednoznačně odmítá předčasné volby. Předseda strany Jiří Paroubek ve středu prezidenta Klause seznámil se čtyřmi variantami vlády, jak je vidí sociální demokraté - je to buď velká koalice ODS a ČSSD, nebo spojenectví ČSSD, lidovců a zelených, úřednická vláda, či menšinový kabinet ČSSD. Funkční vláda podle něj může vzniknout za několik málo týdnů. "Nemůže se už marnit čas," řekl bývalý premiér novinářům. Také Klaus očekává "intenzivní" jednání stran hned po skončení senátních a komunálních voleb na konci října.
ČSSD podle Paroubka přijde po volbách s konkrétními nabídkami jak za ODS, tak za Stranou zelených a za KDU-ČSL. Šéf ČSSD očekává, že po senátních a komunálních volbách bude pověřen jednáním o vládě ten, kdo prokáže, že má většinu v Poslanecké sněmovně. Je přesvědčen, že prezident se nebude podruhé pouštět do pokusu, který nemá ve sněmovně většinu zajištěnou. Paroubek v minulosti tvrdil, že tuto většinu má. O podrobnostech ve středu znovu odmítl hovořit. Paroubek také opakovaně tvrdí, že dostal od prezidenta neformální příslib, že by mohl být jednáním o vládě pověřen on. Na středečním setkání se prý o tom nehovořilo. "Tím, že se k tomu nevyjádřil, tak to nevyloučil. Já předpokládám, že ta slova zůstávají v paměti prezidenta," dodal šéf ČSSD.
Klaus představy ČSSD nehodnotil. "Pochopil jsem, co jsou preference a záměry sociální demokracie. Pro mě to znamená skládání si těchto věcí do mozaiky, která potom dá nebo nedá možný výsledek v následujících dnech," řekl na Hradě prezident. Připomněl, že například pro velkou koalici by ČSSD potřebovala souhlas druhého partnera, ale ODS takový model odmítá. Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky Klaus čtyři sociálnědemokratické návrhy nehodnotil a vyjadřoval se neutrálně.
Již dříve prezident vyslechl postoje občanských demokratů a lidovců, sérii konzultací ukončí schůzkami s komunisty a zelenými. "Zužuje se tím koridor, vymezují se tím možnosti," poznamenal. Klaus každé z dosavadních jednání označil za užitečné - už jen proto, že názory slyší přímo, ne zprostředkovaně z médií. Paroubek si schůzku na Hradě pochvaloval. "Jednání proběhlo ve velmi uvolněné, ba až přátelské atmosféře," charakterizoval šéf ČSSD setkání s politikem, s nímž vedl řadu ostrých sporů.
Topolánek chce jednat s šéfy stran po Klausových konzultacích
Odstupující premiér a šéf ODS Mirek Topolánek chce s ostatními parlamentními stranami jednat o předčasných volbách až poté, co se s nimi sejde prezident Václav Klaus. Budeme hledat dohodu pro konání předčasných voleb, zopakoval Topolánek, jaké vidí řešení povolebního patu. "Domnívám se, že diskuse začnou poté, co ukončí své úvodní kolečko konzultací pan prezident," řekl Topolánek. ODS podle něj doufá, že konání předčasných voleb podpoří všechny strany zastoupené v Poslanecké sněmovně. "Protože si myslíme, že to je jediná poctivá cesta, aby tady začalo normální vládnutí," poznamenal.
Topolánek opět odmítl, že by ODS přistoupila na velkou koalici s ČSSD. "Byl by to velký podvod na voličích," zopakoval. Velká koalice by podle něj navíc mohla vést k nárůstu pravicového nebo levicového extremismu. "Po těch diskusích o různých jménech se vracíme k základnímu konceptu, tedy nejdřív najít dohodu o předčasných volbách, potom se bavit o formě vlády, a až teprve pak do ní dosazovat jména," uvedl Topolánek.
Prezident Klaus vysvětlil, v co mohou vyústit požadavky na sestavení vlády
Zastánci názoru, že druhým pokusem o sestavení vlády by měl být pověřen zástupce strany, která skončila v parlamentních volbách druhá, by podle prezidenta Václava Klause měli současně sdělit, že případným třetím pokusem by měl být pověřen zástupce třetí nejúspěšnější strany - tou byla KSČM. Klaus na to ve středu upozornil v rozhovoru pro Český rozhlas - Radiožurnál. Druhý pokus o sestavení vlády dlouhodobě požaduje předseda ČSSD Jiří Paroubek, jehož strana skončila ve volbách druhá za ODS. Paroubek tvrdí, že je schopen sestavit kabinet, který by se opíral o většinu ve sněmovně.
Ministr vnitra představil vládě strategii pro tvrdší boj s korupcí
Tresty pro veřejné činitele, kteří se dopustí korupce, se možná v budoucnu zpřísní. V boji proti korupci by měly pomoci také speciální soudy a protikorupční agenti. Počítá s tím vládní strategie boje proti korupci, kterou kabinetu představil ministr vnitra Ivan Langer. Odstupující vláda Mirka Topolánka podpořila hlavní zásady dokumentu, definitivně ho schválí zřejmě příští týden. Langer to řekl novinářům po jednání kabinetu.
Funkcionářům, kteří se nechají korumpovat, by podle vládního plánu místo nynějších osmi let hrozilo 12 až 15 let vězení. Langer chce také zřídit speciální protikorupční senáty u vyšších soudů. Na postihování korupce u veřejných činitelů a úplatkářství při veřejných zakázkách, soutěžích a dražbách by se měla zaměřit také zvláštní oddělení státních zastupitelství a pracovat by měli i "protikorupční agenti". Agenti by měli pod dohledem soudu odhalovat a usvědčovat pachatele, neměli by ale sami navádět k trestné činnosti. Ministerstvo chce zavést také "černou listinu" lidí odsouzených za korupční jednání, kteří by se v budoucnu už nesměli účastnit dalších veřejných zakázek.
Langer zdůraznil, že strategie se nezabývá jen represí, ale i prevencí korupce. Velký důraz proto klade na omezení byrokracie, zjednodušení legislativy, elektronickou formu komunikace státu s občany či veřejnou kontrolu úředních rozhodnutí. Za prioritu považuje i průhledný systém zadávání veřejných zakázek či určení jasné hranice, kde končí lobbing a začíná korupce. Protikorupční strategii zpracoval Langer ve spolupráci s nevládní organizací Transparency International.
Vnitro rozpustilo Komunistický svaz mládeže
Ministerstvo vnitra rozpustilo občanské sdružení Komunistický svaz mládeže (KSM). Důvodem je program, v němž mladí komunisté uvádějí, že se budou snažit o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským. ČTK to řekla mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková. KSM se chce obrátit na soud. Sporným výrokem se stala věta: "KSM stojí na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu a o nastolení ekonomických - odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským - a společenských - zavedení socialistické demokracie - podmínek pro budování socialismu jako prvního stupně k vytvoření společnosti komunistické, jejíž vybudování je konečným cílem." "Tento výrok je podle ministerstva v rozporu s ústavou a Listinou základních práv a svobod. Je neslučitelný se základními demokratickými principy," řekla Masaříková. Občanské sdružení obdrželo oznámení 16. října a nyní má 30 dnů na podání žaloby k městskému soudu.
"KSM opakuje, že jeho činnost je v souladu se zákony a Ústavou České republiky a rozpuštění ze strany MV ČR chápe čistě jako politický akt. V souladu se zákony této země se tedy rozhodl napadnout toto rozhodnutí soudně. Pravda zvítězí," uvedlo sdružení ve svém prohlášení. KSM se nedávno například angažoval v aktivitách namířených proti možné výstavbě americké raketové základny v Česku. Původně byla v prohlášení uvedena ještě ostřejší formulace o revolučním svržení kapitalismu. V březnu ji ale nahradila současná mírnější pasáž. Ani ta ale podle ministerstva není v pořádku. Komunistickou mládež podpořil místopředseda KSČM Václav Exner. "Jsem toho názoru, že jde o vážný útok na demokratická práva v této republice, především na právo shromažďovací a na svobodu názoru," řekl. "Jejich pozice je zahleděná víc do minulosti než do budoucnosti," soudí naopak místopředseda Jiří Dolejš. V létě prý upozorňoval na to, že "komsomol má zásadní rozpor s programem KSČM". Vysvětlil, že komunistická strana má na rozdíl od KSM, který chce soukromé vlastnictví zrušit, v programu pluralitu vlastnictví a rovnou soutěž všech jeho forem. Vedení komunistické strany podle Dolejše doporučilo mladým členům KSČM, kteří jsou organizováni v KSM, aby respektovali program a stanovy strany a aby přijali tezi vlastnické plurality. V tomto duchu jim poskytlo i právní radu. Oni na ni nedali.
Aktuálně.cz: Vláda má chybějících 15 miliard korun na důchody
Vláda premiéra Mirka Topolánka má 8,3 miliardy korun, které může použít na prosincovou výplatu důchodů. Dalších 6,6 miliardy by mohla mít k dispozici koncem října. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Nedávno přitom ministr financí Vlastimil Tlustý oznámil, že deficit rozpočtu naroste o deset miliard korun potřebných právě k výplatě prosincových důchodů.
Podle Aktuálně.cz značná část požadované částky ležela řadu měsíců na chráněném účtu, kde se shromažďují přebytky penzijního systému z minulých let. "Přebytek hospodaření důchodového pojištění 8,3 miliardy za rok 2004 byl v prosinci 2005 převeden do státních finančních aktiv. Přebytek je možné použít jen na úhradu dávek důchodového pojištění. K tomu peníze použity nebyly," řekl serveru Jaroslav Růžek z tiskového odboru ministerstva financí.
Také v roce 2005 měl důchodový systém přebytek 6,6 miliardy, na chráněný účet ovšem mohou být převedeny až ve chvíli, kdy sněmovna projedná státní závěrečný účet za minulý rok. "Ministerstvo financí je připraveno převést i tyto prostředky do státních finančních aktiv. Stane se tak pravděpodobně do konce října," řekl Aktuálně.cz Růžek.
Tlustý: Za výpadek daňových příjmů může i zdanění manželů
Zákon o společném zdanění manželů a pokles výběru daní z příjmů osob samostatně výdělečně činných jsou hlavními důvody letošního propadu daňových příjmů. Oproti červnovému odhadu výnosů státu v této oblasti skutečný vývoj a nynější odhady naznačují, že výpadek přesáhne 12 miliard korun. Po jednání vlády to prohlásil ministr financí Vlastimil Tlustý. Ten již před týdnem oznámil, že deficit státního rozpočtu může v letošním roce přesáhnout až 100 miliard korun, a to právě kvůli nižšímu aktuálnímu odhadu výběru daní v letošním roce. "Zahájili jsme práce pro zjištění příčin tohoto stavu, který prohlubuje deficit rozpočtu v letošním roce. Zjistili jsme například mnohem větší důsledky společného zdanění manželů," řekl Tlustý. Podle něj Poslanecká sněmovna nebyla při projednávání tohoto zákona pravdivě informována o daňových důsledcích. "Projekt je to ale zajímavý, protože odstraňuje daňovou progresi, i když velmi složitě," uvedl.
Za druhou příčinu nižšího výběru daní Tlustý označil menší příjmy státní pokladny u osob samostatně výdělečně činných. "Minulá vláda slibovala jejich zvýšení, a to například zavedením minimální daně. Výsledky jsou ale přesně opačné, nedošlo ke zvýšení, ale k propadu. Je to další důkaz pro teorii, že zvýšená daňová povinnost nevede ke zvýšení výběrů daní," sdělil ministr.
Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) zmíněné příčiny nižších daňových příjmů potvrzuje. "Je způsoben větším dopadem společného zdanění manželů a zavedením daňových paušálů pro živnostníky do státního rozpočtu, než se čekalo. Polepšili si rodiny s dětmi a živnostníci na úkor příjmů státního rozpočtu," řekl Sobotka.
Podle zprávy o plnění rozpočtu, kterou vláda projednala před týdnem, letošní schodek rozpočtu nebude plánovaných 74,4 miliardy korun, nýbrž 90 miliard korun. Důvodem nárůstu je předčasná úhrada záruky vůči ČNB a vyšší výdaje na důchody v celkové výši 25 miliard korun. "Připočteme-li tedy k částce 90 miliard korun výše uvedená fakta, pak výsledný schodek může překročit 100 miliard korun," uvedl Tlustý. Daňové příjmy letos měly přinést do rozpočtu podle původního návrhu 473,2 miliardy korun. Poslední odhad pro letošní rok ovšem počítá s daňovými příjmy 470,7 miliardy korun.
Aktuálně.cz: Odposlechy v kauze Kubice byly podle Vesecké v pořádku
Odposlechy politiků a novinářů v kauze úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy byly podle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké v pořádku. Uvedl to internetový portál Aktuálně.cz. Vesecká nechala prozkoumat oprávněnost odposlechů, které nasadila inspekce ministra vnitra. Inspekce podle médií odposlouchávala rozhovory ministra vnitra Ivana Langera, poslance Jana Vidíma, jeho poradce Karla Bartáka, ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho a dvou jeho podřízených. Odposloucháváni byli zřejmě i novináři - Jan Hrbáček z Českého rozhlasu a reportérka Aktuálně.cz Sabina Slonková. Telefony politiků a novinářů nechali inspektoři odposlouchávat kvůli vyšetřování okolností, za kterých se dostala na veřejnost Kubiceho zpráva o údajném politickém ovlivňování citlivých kauz. Únik dokumentu inspekce zatím neobjasnila a nemá důkazy o tom, kdo jej předal novinářům. V úterý inspekce navrhla obvinit Kubiceho a jeho dva podřízené z několika trestných činů.
ÚOHS prověří sporné miliardové zakázky MPSV, požádá o to Nečas
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by měl prověřit některé z balíku zakázek ministerstva práce a sociálních věcí za tři miliardy korun. MPSV dostalo minulý týden pokutu 500.000 korun za to, že přidělilo zakázku bez výběrového řízení. Na další možné chyby v zakázkách upozornil v úterý ministr Petr Nečas. Ve středu ČTK řekl, že se kvůli některým z nich obrátí na ÚOHS, i když jsou už plněny. Chce od úřadu metodickou pomoc. Náměstkyně předsedy ÚOHS Jindřiška Koblihová potvrdila, že se úřad ministerskými zakázkami pro počítačové firmy bude zabývat, pokud Nečas podnět podá. "Nemůžeme hledat na ministerstvu v tisících dokumentech, potřebujeme přesnější informace než jen zprávy z médií," vysvětlila.
Zakázky už ale úřad nezruší, ani kdyby byly chybné. U všech jsou podepsané smlouvy a firmy už pracují, podotkl Nečas. Od antimonopolního úřadu chce spíš slyšet, jak do budoucna podobné zakázky ošetřit, aby se státní správa vyhnula rozporu se zákonem. Pokud by ÚOHS v prověřovaných zakázkách našel chyby, může ministerstvu udělit pokutu jako minulý týden. Za to, že MPSV bez tendru přidělilo půlmiliardovou práci na komunikačním systému firmě Anect, dostalo pokutu 500.000 korun. Podobných prohřešků by podle Nečase mohlo být na ministerstvu více.
Hybášková sdělila žalobcům jména lidí v případu údajné korupce
Předsedkyně SNK ED Jana Hybášková sdělila státnímu zastupitelství jména lidí, která údajně souvisí s možnou korupcí v případě vyplacení státních příspěvků této straně za pražské zastupitele. Novinářům je ale na tiskové konferenci neprozradila. Bylo by to maření vyšetřování, řekla Hybášková. Představitelé SNK ED tvrdí, že se strana měla vzdát tří z požadovaných 15 milionů korun ve prospěch lidí blízkých ODS. Prostředník údajně žádal stranu o provizi pro dva ministry a jednoho poslance ODS. Podle informací České televize to měli být ministr financí Vlastimil Tlustý a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Oba to důrazně popřeli. Pospíšil se ve středu ohradil mimo jiné proti tvrzení, že měl za odměnu nechat zpracovat právní posudek, který by ovlivnil rozhodnutí ministerstva financí ve věci výplaty peněz SNK ED. "Zpracování takového právního posudku nepatří do kompetence Ministerstva spravedlnosti ČR, a proto by žádný takovýto posudek ani nemohl být vypracován," uvedl mluvčí ministerstva Pavel Staněk. Obvinění proto ministr považuje za nesmyslné a konstrukci popisovanou SNK ED za neproveditelnou a nemožnou. "V žádném případě se nejedná o boj s ODS, ale v každém případě se jedná o boj s korupcí," zdůraznila Hybášková. V reakci na Tlustého žádost o omluvu uvedla, že pokud se prokáže, že je nevinný, velmi ráda se mu omluví.
Vláda schválila průměrnou sazbu mýtného 4,05 Kč za kilometr
Provozovatelé nákladních aut nad 12 tun budou příští rok platit elektronické mýtné v průměru 4,05 Kč za kilometr. Rozhodla o tom vláda, uvedl na tiskové konferenci premiér Mirek Topolánek s tím, že sazba bude platit jeden rok a poté vláda fungování projektu znovu vyhodnotí. Vláda se podle Topolánka zabývala tím, zda stanovená sazba nepostihne malé dopravce. Ti však podle něj ve většině případů provozují nákladní vozidla do 12 tun, a proto se jich týká zpoplatnění prostřednictvím dálničních známek, nikoli prostřednictvím mýtného. Sazba se bude lišit podle toho, zda kamion jede ve dne nebo v noci, podle počtu náprav a plnění emisních limitů. V praxi tak řidiči nákladních aut za jízdu po dálnici zaplatí od 1,30 do 5,40 koruny za kilometr.
Vláda odložila rozhodnutí o privatizaci Aera Vodochody
Vláda o týden odložila rozhodnutí o privatizaci Aera Vodochody. Na tiskové konferenci po zasedání kabinetu to řekl premiér Mirek Topolánek s tím, že nyní běží připomínkové řízení. Vláda tak nedodrží původní harmonogram privatizace Aera, který počítal s tím, že investor bude znám 18. října. Za favorita privatizace je považována společnost Oakfield z česko-slovenské investiční skupiny Penta, jež za vodochodský podnik hodlá zaplatit 2,91 miliardy korun.
Privatizace Aera na programu jednání vlády původně nebyla, ale ministr financí Vlastimil Tlustý ji navrhl dodatečně zařadit. S Tlustým se před nedávnem dostal kvůli Aeru do sporu ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Podle jeho dřívějších prohlášení by se měla prodat pouze civilní část firmy, zatímco vojenská by z důvodu bezpečnosti země zůstala v rukách státu. Tlustý naopak rychlý prodej podporuje, protože bez něj by za několik měsíců údajně podniku hrozil konkurz.
O Aero se ucházely společnosti Slovácké strojírny, HTC Holding, Aero Kilcullen Consortium, Benson RPG, Český letecký průmysl, Eco-Investment, Oakfield a konsorcium firem PPF a J&T. Většina zájemců již dříve přiznala, že Aero chtějí získat především pro možnost vybudovat z tamní přistávací dráhy mezinárodní letiště. Nový majitel se však musí smluvně zavázat, že udrží výrobu a zachová zaměstnanost.
Aero Vodochody vykázalo loni ztrátu 1,38 miliardy korun. Hospodaření firmy se tak meziročně zhoršilo o více než 1,5 miliardy korun. Hlavní příčinou propadu bylo nepříznivé finanční hospodaření, které skončilo ztrátou 959 milionů korun. Společnost má záporné vlastní jmění, a to téměř 6,5 miliardy korun.
Ruzyně zavede od listopadu nová bezpečnostní pravidla EU
Pro cestující na Letišti Praha budou od pondělí 6. listopadu platit nová pravidla pro provádění bezpečnostních kontrol, která vyplývají z nařízení Evropské komise. Nové bezpečnostní nařízení upravuje zejména přepravu tekutin a gelů. Nově také zavádí maximální limit rozměru příručních zavazadel. Omezení velikosti kabinových zavazadel začne platit od konce března příštího roku. Cílem zpřísněných kontrol je zvýšení ochrany pasažérů před hrozbou terorismu. Na nová bezpečnostní pravidla upozornila generální ředitelka Letiště Praha Hana Černochová.
Cestující si na palubu letadla budou moci vzít podle nového nařízení EU jen takové tekutiny a gely, které koupili v letištních obchodech až za stanovišti bezpečnostní kontroly. Pokud si tekutiny nebo gely koupí v letištních obchodech v prostoru mezi pasovou a bezpečnostní kontrolou, pak je musí mít zabalené v řádně označeném sáčku. Uvnitř sáčku musí být doklad o zaplacení zboží s informací, že ho cestující zakoupil v den letu. Zboží budou do speciálních sáčků s logem letiště balit přímo jeho prodejci. Omezení se týká také množství tekutin a gelů pro osobní potřebu, které si s sebou mohou cestující na palubu brát. Maximální velikost jednoho balení bude 100 mililitrů a pasažéři je musí mít zabalené v průhledném uzavíratelném sáčku o objemu maximálně jeden litr. Sáčky budou k dispozici na ruzyňském letišti před odbavovacími přepážkami. Cestující si tak do nich ještě před odbavením budou moci přemístit veškeré tekutiny a gely pro osobní potřebu, například léky, masti nebo kapky.
Evropská komise zavádí nově také povinnost vyjímání elektronických zařízení, například notebooků, ze zavazadel a jejich samostatnou detekční kontrolu. Ta se týká také svrchního oblečení cestujících. Tato opatření jsou však už v Ruzyni zavedena, takže nebudou mít žádný vliv na nový systém kontrol.
Příruční zavazadla, která si s sebou mohou brát pasažéři na palubu, budou od konce března příštího roku limitována rozměry 56 x 45 x 25 cm. Výjimku z velikosti kabinových zavazadel budou mít jen křehké předměty, nebo takové, u nichž hrozí jejich poničení, například hudební nástroje. Ty budou procházet samostatnou kontrolou.
Soud odložil Pitrovi a Provodovi nástup do vězení
Podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod zatím nemusí nastoupit do vězení k odpykání pětiletých trestů za daňové delikty. Pražský městský soud podle dobře informovaného zdroje ČTK oběma pravomocně odsouzeným mužům nástup trestu odložil. "Do doby, než bude pravomocně rozhodnuto o návrhu na obnovu procesu," řekl ČTK zdroj. Proti usnesení o odkladu nástupu trestu mohou vznést žalobci stížnost, o které by pak rozhodoval odvolací vrchní soud. Pitrovu žádost o nový proces už soud začal projednávat, pokračovat se bude 15. listopadu. Teď požádal o nový proces i Provod, takže soud obě žádosti spojil a v listopadu se bude zabývat oběma, vysvětlil zdroj.
Výroba aut do září vzrostla o polovinu na 636.464 vozů
Výroba silničních vozidel v ČR stoupla od ledna do září o 48,9 procenta na 636.464 vozů všech kategorií. Export vzrostl téměř o 55 procent na 585.289 vozidel, sdělilo ČTK Sdružení automobilového průmyslu. Loni bylo za celý rok vyrobeno 606.294 vozidel. Nárůst výroby je podle ředitele sdružení Antonína Šípka dán především náběhem na plnou kapacitu v TPCA Kolín a zvýšenou výrobou ve Škodě Auto. Produkce osobních a lehkých užitkových vozů se zvýšila o 49,8 procenta na 631.005 aut. Zatímco domácí prodej klesl o 0,16 procenta na 48.966 vozů, export se zvýšil o 55 procent na 582.128 aut.
Největším výrobcem zůstává Škoda Auto, která vyrobila 410.630 vozů. Kolínská automobilka TPCA vyrobila 220.356 modelů Toyota Aygo, Citroen C1 a Peugeot 107. Produkce nákladních aut klesla o téměř 19 procent na 1258 vozů. Domácí prodej vzrostl o 37 procent na 534 vozů. Nejvíce, 896 aut, vyrobila Tatra, následuje Avia s 362 auty. Výroba autobusů se zvýšila o 40 procent na 2088 vozidel, z toho Karosa dodala na trh 1798 autobusů. Největší pokles zaznamenala výroba motocyklů. Produkce do září klesla o 61 procent na 504 strojů. Mimo jednoho motocyklu připadá celá produkce na společnost Jawa Moto.
Median: Češi hodnotí rozpad Československa příznivěji než Slováci
Rozpad společného státu v současnosti hodnotí příznivě spíše Češi, zatímco Slováci k této otázce zaujímají většinou negativní postoj. Vyplývá to z průzkumu Market & Media & Lifestyle, který ČTK poskytla agentura Median. Rozdělení někdejšího Československa na dvě samostatné republiky schvaluje 35,7 procent Čechů, proti jsou 31,3 procenta. Na Slovensku hodnotí příznivě rozpad bývalé republiky 24,9 procenta oslovených a proti jsou více než dvě pětiny dotázaných, přesně 40,1 procenta. Zbytek dotázaných měl buď nejednoznačný postoj, nebo na otázku nechtěl odpovědět.
Na střeše Národního divadla dokončili opravu další sochy
Socha alegorie Tance na boku střechy Národního divadla v Praze je po tříměsíčním restaurování v "nových šatech". Náročný projekt opravy sochařské výzdoby české první scény, jemuž se už šestým rokem věnuje ve spolupráci s jejím vedením Nadace Občanského fóra, se tak o další kousek posunul k cíli. Podle restaurátora Michaela Blažka vnesly problémy do současných záchranných prací především zásahy z roku 1983, provedené narychlo a neodborně. "Na soše z dílny Antonína Wágnera se negativně podepsaly vedle nepříznivého vlivu počasí především práce z první poloviny 80. let, kdy se zřejmě pospíchalo s nevyzkoušenými technologiemi. Byly použity velké koncentrace hydrofobizačních prostředků, jimiž byl hořický pískovec povrchově prakticky zničen," řekl Blažek ČTK. Odhadl, že z osmdesáti procent se zabýval nápravou těchto škod.
Restaurování alegorie Tance zahájil v červnu, dokončil je až nyní a považuje tuto část obnovy za nejkomplikovanější. V roce 1983 byly totiž použity i tvrdé tmely z šedého cementu, a to zejména v obličejové části sochy, kde nastala rozsáhlá destrukce původního kamenného materiálu. Od roku 2000 už byla zrestaurována sochařská výzdoba na průčelní straně Národního divadla a práce pokračovaly na fasádě z vltavské strany, kde jsou na některých sochách patrné trhliny a odpadávají i části kamene. V roce 2005 se podařilo opravit sousoší Opera a sousedící sochu Hudba. Restaurátorský průzkum naznačuje, že se dají očekávat podobné překážky u zbývajících, neopravených soch - u sousoší Drama a soch Historie a Poezie.
Ze sportu
Pokles o jedno místo zaznamenali čeští fotbalisté ve světovém žebříčku FIFA, který mezinárodní federace sestavuje každý měsíc. V říjnu tým Karla Brücknera porazil v evropské kvalifikaci San Marino vysoko 7:0, ale remizoval v Irsku, což je nesrovnatelně kvalitnější soupeř. V novém pořadí jsou Češi osmí. Velký počet mezinárodních zápasů za poslední měsíc zanechal výrazné stopy v říjnovém žebříčku. Brazilci si sice udrželi vedení, ale za ně se vrátili Italové a ztrácejí už jen dvacet bodů. V srpnu přitom oba celky dělilo bezmála sto bodů, v září Italové spadli po rozpačitém začátku kvalifikace na páté místo.
Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obhájila vítězství v anketě o nejlepšího armádního sportovce roku a ve dvanáctileté historii hlasování vyhrála počtvrté. Olympijská vítězka dostala v anketě odborníků, funkcionářů a zaměstnanců Armádního sportovního centra Dukla celkem 516 bodů a o 97 bodů předčila rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, která byla na ZOH v Turíně čtvrtá v závodu na 5000 metrů, na stejné trati skončila na mistrovství světa stříbrná a na mistrovství Evropy vyhrála. Třetí byl v anketě stejně jako loni mistr Evropy v desetiboji Roman Šebrle.
Hokejisté Liberce porazili v předehrávaném utkání 17. kola extraligy Litvínov 1:0 a vedou extraligovou tabulku. Souboj o první místo rozhodl v druhé třetině jediným gólem zápasu Jan Víšek.
Dvojnásobný vítěz Velké pardubické steeplechase Maskul bude zřejmě v listopadu startovat na proslulém dostihovém mítinku v britském Cheltenhamu. Majitel koně Karel Zatloukal to uvedl na internetovém serveru www.paddock-revue.cz. Listopadový cheltenhamský dostih Sporting Index Chase mívá tradičně na startu i účastníky z Česka. Před dvěma roky v něm sahala po vítězství Registana, nakonec ji ale o triumf připravila jezdecká chyba německého žokeje Petera Gehma. Dvanáctiletý Maskul, který letošní Velkou pardubickou po pádu nedokončil, je podle Zatloukala v dobré kondici. Pokud v sobotu hladce přejde trať pardubické Závěrečné steeplechase, měl by ho majitel do Cheltenhamu přihlásit.
Čtyřnásobný vítěz Velké pardubické Václav Chaloupka se po osmi letech představí v sedle na startu regulérního dostihu. Slavný žokej bude v sobotu startovat v Praze-Velké Chuchli, kde je v rámci klusáckého dostihového odpoledne na programu také vložený závod klusáků pod sedlem. Chaloupka v něm povede klusáka Big Heigerjena, ale zdaleka nebude jediný, kdo se z cvalových jezdců a trenérů objeví na startu. K vidění budou i jeho trenérští kolegové Zdeno Koplík a Vladislav Fedorowicz, do akce se dostane i žokejka Iva Miličková, která už letos podobný závod v Praze absolvovala. Při tradičních závodech klusáků sedí jezdec v sulce za koněm. V dostizích klusáků pod sedlem nesmějí koně nikdy přejít do podstatně rychlejšího cvalu.
Počasí
Čtvrtek bude podle meteorologů polojasný až oblačný s teplotami od 12 do 16 stupňů Celsia.