Zprávy
Havel: Česko by mělo mít novou, stručnější ústavu; předčasné volby jsou nevyhnutelné
Česko by podle bývalého prezidenta Václava Havla mělo mít novou ústavu, která by byla krátká, stručná a srozumitelná. Tato ústava by měla být přijata do šesti let. Havel to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Nynější ústava má podle něj už příliš dodatků a je "obalena" ústavními zákony a novelizacemi. "Těžko lze očekávat, že se v tom někdo vyzná, kdo není odborník," uvedl Havel. Menší změny ústavy lze podle exprezidenta provádět, například nyní zamýšlené snížení počtu 200 poslanců o jednoho kvůli odstranění možnosti další patové situace ve sněmovně. "Čím víc bude takových dodatků, tím ten celý systém bude zašmodrchanější," míní ale exprezident. Nová ústava by se zřejmě příliš nelišila od dosavadní, ale měla by být "pročištěna", řekl. Změny by se podle něj měly týkat třeba struktury zastupitelských sborů a způsobu volby do nich.
Podle bývalého prezidenta Václava Havla jsou s ohledem na patové rozložení sil v dolní komoře nevyhnutelné předčasné volby do sněmovny. Zemi by k těmto volbám měla dovést méně politická vláda, než je nynější menšinový kabinet předsedy ODS Mirka Topolánka. Chybou podle Havla bylo, že politici po červnových volbách nedospěli k překlenovací vládě bez členů vedení strany. Tato vláda by měla být "politicky neutrálnější", pod Topolánkovým vedením "méně nápadná", aby získala důvěru ve sněmovně a mohla podle svých plánů dovést zemi k předčasným volbám na jaře příštího roku. Havel také řekl, že trvalo nesmyslně dlouho, než byl Topolánek jmenován premiérem.
Celé povolební léto pokládá Havel za "až trošku fraškovité". Místo toho, aby politici zabývali budoucností země, "už veškerá politika spočívá v tom, kdo asi nastražil komu mikrofon", uvedl. Reagoval tak na aféru s odposlechy politiků, novinářů a policistů kvůli zveřejnění obsahu zprávy šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Tato takzvaná Kubiceho zpráva, která se týká členů ČSSD a byla zveřejněna krátce před volbami, je podle Havla "patlanina z různých podezření, pomluv, dohadů a možná faktů". ČSSD z jejího zveřejnění viní ODS, tato strana naopak sociální demokraty podezírá ze zneužívání odposlechů.
Topolánek se neobává, že by Paroubek sehnal 101. poslanecký hlas
Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se prý neobává toho, že by šéf sociální demokracie Jiří Paroubek byl schopen získat pro svůj zamýšlený vládní projekt nadpoloviční většinu poslanců. Topolánek to uvedl po nedělním jednání Výkonné rady ODS. Občanští demokraté naopak doufají, že to bude jejich menšinová vláda, kdo příští týden získá důvěru dolní komory. Podle Topolánka však hovořili i o scénáři pro případ, že by ve sněmovně neuspěla, nic bližšího o něm ale neřekl.
Podporu Topolánkovu kabinetu zatím slíbili zelení, lidovci zřejmě při hlasování odejdou ze sálu. Sociální demokraté ani komunisté vládu ODS nepodpoří, zopakovali v nedělním pořadu televize Prima Nedělní partie předsedové stran Jiří Paroubek a Vojtěch Filip. Paroubek navíc vyloučil možnost, že by někdo z poslanců ČSSD pro Topolánkův kabinet hlasoval. Paroubek opakovaně naznačuje, že by byl na rozdíl od Topolánka schopen při hlasování o důvěře získat potřebnou nadpoloviční většinu poslanců. Doufá, že případný druhý pokus o sestavení vlády by prezident dal právě jemu. V neděli ale Paroubek nechtěl přímo odpovědět na dotaz, jestli už má zajištěnu podporu aspoň 101 z 200 poslanců. Mluvit o tom dříve, než dolní komora rozhodne o Topolánkově vládě, by považoval za nevkusné. Musí prý proto zůstat ještě "nejméně dva dny tajuplný". Filip dodal, že KSČM Topolánkovu kabinetu nevěří, že by vládl jen do předčasných voleb příští rok v červnu.
Současný premiér Topolánek již dříve uvedl, že se chce obrátit na poslance všech "demokratických stran", aby jeho kabinet podpořili. V neděli naznačil, že proti původním plánům asi nepůjde na klub ČSSD. Sociální demokraté totiž v pátek uvedli, že by se nejprve musel omluvit za výroky na jejich adresu. Topolánek ale říká, že se nemá za co omlouvat. Poslance ČSSD tak osloví zřejmě jen projevem ve sněmovně. "Nepřijmout žádost premiéra o přijetí na klubu pokládám za bezprecedentní. Vyjadřuje to stupeň politické kultury sociální demokracie," prohlásil.
Předseda poslanců ČSSD Michal Hašek v neděli znovu zopakoval, že by bylo slušností, aby se Topolánek omluvil za neprokázané podezření, že za odposlechy kvůli zveřejnění takzvané Kubiceho zprávy stála ČSSD. Topolánek by se měl podle Haška veřejně omluvit ČSSD a jejímu předsedovi za "neuvážené prohlášení" o "fízlování". V takovém případě budou dveře klubu pro Topolánka otevřené, dodal Hašek.
Paroubek nevylučuje změnu odposlechů, chce znát evropské vzory
Předseda ČSSD Jiří Paroubek nevylučuje, že by podpořil změnu pravidel pro odposlechy tak, aby se člověk mohl dozvědět, že ho policie odposlouchávala. "V tomto směru by se právní úprava měla změnit," řekl v pořadu Nedělní partie na Primě. Zdůraznil ale, že nejprve je nutné se seznámit s tím, jak odposlechy upravují normy ve vyspělých evropských zemích.
Novelu, která by zpřísnila možnost používání odposlechů, hodlá navrhnout vláda Mirka Topolánka (ODS). Odposlechy tento týden hýbaly českou politickou scénou. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) uvedl, že při vyšetřování úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy bylo nasazeno 46 odposlechů. Týkaly se dvou politiků, dvou novinářů, tří policistů a jednoho lékaře. Sociální demokraté zdůrazňují, že vše bylo v souladu se zákonem. ODS podle nich neprokázala své podezření, že Paroubkův kabinet využíval odposlechy k "fízlování" nepohodlných lidí. ODS už loni navrhovala, aby občané mohli požadovat zpětně informace o tom, zda byli odposloucháváni nebo byla kontrolována jejich pošta. Návrh počítal i s tím, že nelegální odposlechy by byly trestným činem. Sněmovna to ale tehdy odmítla.
Novelu příslušného zákona v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce podpořil policejní prezident Vladislav Husák. Současná právní úprava je podle něj nevyhovující a děravá. Míní však, že jde o věcný problém, který se neměl dostat mezi politiky na půdu sněmovny, ale do úzké skupiny odborníků, kteří by následně připravili materiál se změnami v zákoně. Byli by z řad ministerstva spravedlnosti, vnitra, státních zastupitelství, soudů a lze si prý představit i účast politika. Husák uvedl, že na toto téma již diskutoval i s Tomášem Almerem, ředitelem policejního Útvaru zvláštních činností, jehož pracovníci odposlechy technicky zajišťují. Právě Almer poslal některým politikům dopis s informacemi o 46 odposlouchávaných stanicích. "Dohodli jsme se s panem ředitelem Almerem, že uděláme určitý audit k případům, kde je větší množství telefonů, které mají vazbu k jednomu číslu či jménu. Nemůžeme to ale udělat sami jako policie vzhledem k tomu, že se jedná o trestní řízení. Budu požadovat od nejvyšší státní zástupkyně (Renáty Vesecké) nějakou kontaktní osobu, která by tu záležitost probírala. Určitě se obrátíme i na soudy," řekl Husák.
Aktuálně.cz: Z politiků byli odposloucháváni Langer a Vidím
Z politiků byli v kauze kolem zveřejnění takzvané Kubiceho zprávy odposloucháváni podle serveru Aktuálně.cz nynější ministr vnitra Ivan Langer a bývalý šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím (oba ODS). Zpravodajský server to v neděli oznámil s odkazem na zprávu ředitele policejního útvaru, který zajišťuje odposlechy. Na seznamu odposlouchávaných byli podle serveru také Vidímův poradce, lékař a nynější náměstek ministra obrany Martin Barták, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice a dva jeho podřízení. Z novinářů byli odposloucháváni Jan Hrbáček z Českého rozhlasu a redaktorka Aktuálně.cz Sabina Slonková, uvedl server. U některých je uvedeno víc telefonních čísel, například u Langera jsou i telefony jeho manželky a tchyně, píše server. Výkonná rada ODS, která se v neděli případu odposlechů věnovala, požaduje podle Langera důkladné vyšetření tohoto zásahu do občanských práv a svobod.
ČT: Ústecký krajský soud chce zažalovat bývalého ministra Němce
Vedení ústeckého krajského soudu chce zažalovat bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) a padesát tamních soudců to podporuje. Rozzlobilo je, že ještě než ve funkci skončil, povýšil jejich kolegu Jana Kušníra z jabloneckého okresního soudu právě k nim, přestože nadřízení hodnotili jeho práci jako špatnou. V Česku je to vůbec poprvé, co soudci k takovéto správní žalobě sáhli, uvedla v sobotu Česká televize. "Soudce Kušnír nemá znalosti ani předpoklady pro práci odvolacího soudce. Během stáže se neosvědčil," zněl závěr hodnocení jeho krátké práce na krajském soudu. Předseda krajského soudu dal proto bývalému ministrovi vědět, že s Kušnírovým povýšením nesouhlasí. Ministr přesto soudce přeložil. Němec upozornil, že ministr nemusí mít k podobnému rozhodnutí souhlas předsedy soudu. "Pokud vedení krajského soudu namítá špatnou práci JUDr. Jana Kušníra, je na místě, aby byla podána kárná žaloba, nikoliv diskuse o tom, zda má být JUDr. Kušnír přidělen k tomuto či onomu soudu," uvedl Němec. Brání se i předsedové soudních odvolacích senátů. Na své funkce chtějí v případě Kušnírova postupu rezignovat. Kušnír nechce věc komentovat. Rozhodnutí svého předchůdce nyní přezkoumává současný ministr Jiří Pospíšil (ODS). Soudci se obrátili na nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou. Žalobu proti ministrovu rozhodnutí může podle nich podat právě ona. Zda to udělá, se rozhodne zhruba do měsíce, uvedla ČT.
Janota: Číslo o výši dluhu 1,3 bilionu vytvořili Tlustého poradci
Odvolaný náměstek ministra financí Eduard Janota v neděli odmítl, že by aktuální výše dluhu veřejných financí ČR činila 1,3 bilionu korun, jak bylo zveřejněno v inzerátech ministerstva financí. Tento údaj podle něho vytvořili poradci ministra financí Vlastimila Tlustého. Janota to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Číslo o výši veřejného dluhu se objevilo v nedávno uveřejněných inzerátech ministerstva financí v denním tisku, na nichž byl Janota uveden jako zdroj. On sám ale údaj považuje za zkreslený a nadhodnocený. Inzeráty podle něj obsahovaly nepřesnosti v řádu desítek miliard korun. Kvůli kritice těchto inzerátů ministr Tlustý v pátek Janotu odvolal. Tlustý již dříve uvedl, že údaje zveřejněné v inzerátech přesně odpovídají tomu, co Janota sám zveřejnil na dvou tiskových konferencích. Janota to v neděli odmítl s tím, že ministr lže. Chybu podle svých slov udělal v tom, že navrhl zdůvodnění údaje pro jednání tripartity minulou neděli poté, co byl inzerát v novinách uveřejněn.
K návrhu rozpočtu na rok 2007 Janota uvedl, že podoba rozpočtu schválená vládou Mirka Topolánka se schodkem 91,3 miliardy korun je maximum možného. Rozpočet je podle něj silně limitován rozpočtovou legislativou a zákony v oblasti sociálních věcí a zdravotnictví. "I kdyby měl nový ministr financí čas měsíc nebo dva, nemohl by předložit rozpočet řádově jiný," prohlásil. Vláda podle něj rozpočet proti předchozí verzi z dílny kabinetu Jiřího Paroubka zlepšila ve struktuře, když zkrátila část běžných výdajů a peníze použila například na spolufinancování projektů pro kraje. V předchozí verzi měl rozpočet schodek 88 miliard korun. Topolánkova vláda ale navíc počítá s výnosem 31 miliard korun z prodeje části akcií ČEZ. ČSSD žádá místo toho prodej Letiště Praha, což by ale podle Janoty potřebné peníze nepřineslo.
Husák: Po roce 2007 může podle průzkumů odejít až 5000 policistů
Podle průzkumů by od policie mohlo po roce 2007 odejít 4000 až 5000 policistů. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl policejní prezident Vladislav Husák. Aby policie předešla problémům s nedostatkem lidí, připravila ještě v tomto roce velkou náborovou akci i s upoutávkami ve třech největších českých televizích. "Vycházíme z jednoho možného rizika - v okamžiku, kdy začne od 1. ledna 2007 platit zákon o služebním poměru, tak poté možná část policistů odejde. Chceme si vytvořit příznivější nástup na účinky nového zákona. Byla tady určitá debata o roku 2007 a padlo číslo 4000, možná 5000. Dělali jsme určité průzkumy, a takovéto číslo z nich vzešlo. Je velice vysoké, a právě proto, že by to pro nás byla velice nepříznivá situace, tak jí chceme systémově předejít," vysvětlil Husák.
Při havárii malých letadel v Bratislavě se zranil český pilot
Na bratislavském letišti ve Vajnorech se v sobotu při přehlídce akrobatického létání českého Královehradeckého leteckého cirkusu srazila dvě malá letadla. Havárie se obešla bez smrtelných zranění, jeden z pilotů byl však odvezen do nemocnice, informovala ČTK bratislavská policejní mluvčí Alena Toševová. Podobná nehoda se stala na vajnorském letišti v březnu 2003. Tehdy při ní zahynuli dva lidé. "Žádní diváci zraněni nebyli. Jeden z pilotů nouzově přistál, druhý je v nemocnici," řekla o nehodě Toševová.
Poslední zářijový den byl nejtragičtější v letošním roce
Poslední zářijový den byl na českých silnicích nejtragičtějším v letošním roce. Podle předběžných policejních statistik zemřelo v sobotu 30. září při dopravních nehodách celkem 12 lidí. Dosud nejhoršími dny byly zatím letošní pátek 19. května a sobota 24. června, kdy zahynulo po deseti lidech. Nejvíce ovlivnila sobotní statistiky v počtu mrtvých tragická nehoda na Prostějovsku, při níž narazil osobní vůz zezadu do stojícího kamionu. Všech pět polských pasažérů osobního auta zemřelo. Polský kamion stál v odstavném pruhu.
Byl to nezapomenutelný zážitek, řekla česká Miss World
Byl to nezapomenutelný zážitek - tak o svém vítězství v sobotním finále Miss World hovoří nejkrásnější dívka světa a Miss České republiky Taťána Kuchařová. Pár minut po vyhlášení výsledků ještě neměla představu o své další budoucnosti. Podle prezidenta Miss ČR Miloše Zapletala ji čeká především cestování. Rodiče Miss World 2006 Lubomír a Taťána Kuchařovi se tak pomalu smiřují s tím, že svou dceru, první Češku, která získala titul Miss World, nějaký čas neuvidí.
"Je to pro mne nezapomenutelný a jeden z nejkrásnějších okamžiků v životě," řekla Taťána Kuchařová v exkluzivním rozhovoru ČTK krátce poté, co převzala korunku nejkrásnější dívky planety. "Cítím se skvěle," dodala ještě chvějícím se hlasem osmnáctiletá blondýnka z Opočna na Rychnovsku. Taťána, která měří 177 centimetrů, předpokládá, že po vítězství v soutěži Miss World se její život od základu změní. "Ale věřím, že to bude změna pozitivní," podotkla. Chtěla by se stát modelkou a hodně cestovat. "Ale hlavně musím dodělat školu," zdůraznila. Podle prezidenta Miss ČR Zapletala ale bude muset škola zřejmě počkat. "Teď se jí hodně změní život. Stráví rok cestami - hlavně charitativními. Bude cestovat po celém světě, bude se setkávat s politiky a čeká ji sláva. Věřím, že se zařadí mezi ty, kteří proslavují Českou republiku," řekl ČTK.
Ve Šternberku vzniká sbírka věžních hodin, následovat mají budíky
V prostorách bývalého augustiniánského kláštera ve Šternberku na Olomoucku vzniká unikátní sbírka věžních hodin. Návštěvníci památky si zatím mohou prohlédnout čtyři stroje, kolekce by ale měla v budoucnu obsahovat zhruba 20 kusů. Handkeho občanské sdružení hodlá v objektu v příštím roce instalovat i výstavu budíků, které v minulosti vyráběla šternberská Chronotechna. ČTK to řekl zástupce sdružení Josef Knopf. "Věžní hodiny jsou součástí kostelů a klášterů, ale na řadě míst leží ladem a rezavějí. Jsou sice funkční, ale nahradily je elektronické hodiny. My hodiny zakonzervujeme a zrestaurujeme a lidé si je budou moci prohlížet," vysvětlil Knopf.
Nejstarší hodiny, které jsou v bývalém klášteru vystaveny, pocházejí z kostela svatého Jakuba ve Frýdku-Místku a jsou z 19. století. "Je to krásná kovářská práce, dílce jsou spojeny klínky," uvedl Knopf. Další hodiny pocházejí ze Zlatých Hor na Jesenicku, Babic u Šternberku nebo z věže šternberského farního kostela. Občanské sdružení jedná o spolupráci s Vlastivědným muzeem v Olomouci, které několik věžních hodin také vlastní. Z jeho sbírek by občanské sdružení chtělo využít i budíky ze šternberské Chronotechny, díky níž Šternberk získal přívlastek město hodin.
Pražská zoo se bude v říjnu chlubit letošními přírůstky
Nadcházející měsíc chce pražská zoologická zahrada věnovat letošním přírůstkům. Pomalu končící sezona byla v zoo chovatelsky velmi úspěšná - narodily se například čtyři žirafy Rothschildovy, dva koně Převalského, hroch obojživelný, tapír jihoamerický, přes 20 druhů plazů, více než 25 plameňáků a dalších druhů ptáků. Všechna tato zvířata zahrada během října představí návštěvníkům při každodenních setkáních ve vzdělávacím centru. Za hezkého počasí bude od centra vyjíždět třikrát během každého odpoledne elektrický vláček na komentovanou prohlídku rodin s mláďaty.
Berdych si v deštivé Bombaji počká na finále do pondělka
Tenista Tomáš Berdych si počká na finálový zápas v Bombaji až do pondělí. Pobyt v Indii jemu i ruskému soupeři Dmitriji Tursunovovi neplánovaně prodloužil vydatný déšť, který v neděli hráče nepustil na kurt. Organizátoři na své internetové stránce oznámili, že zápas o premiérového šampiona byl přeložen o den a v pondělí začne ve 12:30 SELČ.
Turnaj v Bombaji je od letoška nově v kalendáři ATP a jednadvacetiletý Berdych má na něm šanci proniknout poprvé v kariéře do elitní desítky světového žebříčku. To se mu povede v případě, že získá titul. Zatím je třináctý. Před finálovým duelem se ale myšlenkami na postup nechtěl svazovat. "Beru to spíš jako součást motivace. Přece jenom je mi teprve jednadvacet a věřím, že budu mít ještě dost šancí se do desítky dostat," řekl Českému rozhlasu.
Počasí
V pondělí bude podle meteorologů oblačno, polojasno jen přechodně, ojediněle se objeví přeháňky. Odpoledne bude v Čechách přibývat oblačnost a večer na západě místy začne pršet. Teploty 20 až 24 stupňů, na horách kolem 17 stupňů Celsia.