Zprávy
Topolánek zřejmě bude do vlády chtít člena odstupující vlády Zářeckého
Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek zřejmě navrhne na ministerský post nestraníka Pavla Zářeckého, který v kabinetu Jiřího Paroubka (ČSSD) působil jako ministr bez portfeje a šéf legislativní rady vlády. Topolánek to řekl sobotní Mladé frontě Dnes. "Mezi třemi jmény v republice, kde bych hledal člověka na toto místo, je určitě i on. Předpokládám, že ho oslovím," řekl o Zářeckém Topolánek Mladé frontě Dnes. Působení Zářeckého ve vládě nedávno kladně hodnotil i odstupující premiér Paroubek. Uvedl, že Zářecký byl "strůjcem legislativních úspěchů vlády".
Topolánek řekl, že až na výjimky má pohromadě vládní sestavu, s níž půjde na jednání se sociální demokracií. Jejich jména ale zatím tají, protože někteří z nich jsou "součástí dnešní administrativy" a mohlo by pro ně být riskantní jít do projektu, který by nemusel mít delší trvání. Podle Topolánka se většina z kandidátů, které oslovil, rozhodla ministerský post přijmout. Uvedl také, že jména za ODS, která se objevila již v trojkoaličním projektu, zůstávají.
Šestašedesátiletý Pavel Zářecký jako ministr bez portfeje a šéf legislativní rady vlády působil od dubna 2005 v kabinetu Jiřího Paroubka (ČSSD). Předtím od roku 1998 zastával funkci náměstka ministra vnitra pro legislativu a evropskou integraci a již od roku 1991 je členem legislativní rady vlády.
Pavel Zářecký vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde v roce 1968 získal titul doktor práv a v roce 1990 tam obhájil kandidátskou práci. Od poloviny šedesátých let působil v bratislavské Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda a poté, co z armády v roce 1969 na vlastní žádost odešel, v Ústavu státu a práva Akademie věd. Do roku 1990 pracoval 11 let v pražském Ústavu státní správy. Zářecký je nestraníkem, v letech 1966-1969 byl členem KSČ.
Topolánek přišel s rovnou daní upravenou podle Fica
Předseda ODS a nově jmenovaný premiér Mirek Topolánek přišel s novou verzí rovné daně, kterou nazval podle nového slovenského premiéra Roberta Fica. "My sociálním demokratům nabízíme model, který bych nazval slovenská rovná daň modifikovaná Ficem," řekl Topolánek sobotnímu Právu. "V podstatě je to to, co bylo už součástí trojkoaličního projektu: snížení korporátní daně, progrese daně pro fyzické osoby zabezpečená odečitatelnou položkou a fakticky dvě sazby DPH," upřesnil.
U ČSSD však Topolánek s tímto návrhem narazil. Podle ČSSD se slovenská situace od české velmi liší. "Nepřichází to v úvahu. Fico napravuje chyby, my je nepřipustíme," řekl Právu odcházející ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.
Rovnou daň na Slovensku prosadila minulá vláda. Nová slovenská vláda v čele s Ficem a jeho stranou Směr-SD chce však do tohoto systému zasáhnout. Chce například zavést milionářskou daň z příjmu pro lidi s nadstandardním příjmem. Naopak lidem s nižšími příjmy by se měly zvýšit současné odečitatelné položky.
Základna USA asi nebude v Boleticích, ve hře je Libavá a Jince
Ve vojenském prostoru Boletice v jižních Čechách zřejmě nevznikne protiraketová základna Spojených států. Američané však mají stále zájem o umístění základny v Jincích ve středních Čechách nebo v Libavé na Olomoucku, napsala sobotní Mladá fronta Dnes. Podle vyjádření jihočeského hejtmana Jana Zahradníka pro ČTK je to zatím jen předběžná zpráva a kraj vyčká na oficiální rozhodnutí americké strany.
Protiraketová základna, kterou chtějí Spojené státy umístit v Česku nebo Polsku, by sloužila i k obraně Evropy. Čeští a američtí experti předpokládají, že protiraketová základna by podléhala českým zákonům. Do české ekonomiky by podle nich přinesla stovky milionů dolarů. Většina Čechů a Poláků podle průzkumů ale systém raketové ochrany na svém území nechce.
Spojené státy, jejichž experti již prozkoumali české území, chtějí o základně rozhodnout do podzimu. Závěrečná zpráva z vyhodnocování technických parametrů lokalit v Česku a Polsku má být ukončena do srpna.
Kraj otevře v Nošovicích informační kancelář k továrně Hyundai
Moravskoslezský krajský úřad otevře v Nošovicích na Frýdecko-Místecku informační kancelář kvůli připravované výstavbě evropské továrny Hyundai. Kancelář začne v nejbližších dnech fungovat v místním hostinci a poskytne lidem odpovědi na všechny otázky, které je o stavbě budoucí nošovické automobilky zajímají, řekla ČTK mluvčí kraje Šárka Swiderová. Stavba by podle jihokorejské firmy Hyundai Motor Company měla začít nejpozději do konce roku, možná už v listopadu.
Čtvrtina Čechů se v práci setkala se sexuálním obtěžováním
Čtvrtina Čechů, především žen, se na svém pracovišti setkala se sexuálním obtěžováním. Upozorňuje na to analýza, kterou vydal Sociologický ústav Akademie věd, a z niž cituje sobotní vydání deníku Právo. Ženy se s obtěžováním setkávají častěji než muži. Jeho obětí se stalo na pracovišti 28 procent ekonomicky aktivních žen. Špatnou zkušenost mají s tímto jevem i čtyři procenta mužů, dalších 18 procent zná nějaký případ ze svého okolí, uvádí Právo. Sexuální obtěžování je nejčastější v zemědělství a průmyslových podnicích. Dále na těch pracovištích, kde je žen menšina. Řada případů sexuálního obtěžování však podle studie není statisticky podchycena. Ženy se s takovými případy nechtějí svěřovat, dokonce ani anonymně, píše Právo. Mezi základní druhy sexuálního obtěžování patří například vulgárně a sexuálně podbarvené vtipy a řeči, narážky na soukromý život, ukazování erotických časopisů, "lechtivé" SMS zprávy a e-maily nebo nechtěný tělesný kontakt.
Seznam památek schůdných pro vozíčkáře je v knize i na webu
Lidé se sníženou pohyblivostí, vozíčkáři či nevidomí se mohou před výletem dozvědět, zda návštěva jimi vybrané památky pro ně nebude spíše překonáváním překážek než příjemným strávením volného času. Národní památkový ústav již před časem vydal seznam památek přístupných pro osoby se sníženou schopností pohybu, jeho elektronická verze je přístupná i na internetu. Obsahuje informace o šesti desítkách především státních hradů a zámků abecedně řazených od Bečova nad Teplou po Zbraslav. U každé památky je kromě její historie, stavebně-architektonického vývoje, plánku a kontaktního spojení uvedeno, jak se může vozíčkář do objektu dostat a která místa v něm může bez problémů navštívit. Zmíněno je i to, zda jsou v objektu toalety pro vozíčkáře a jaká je možnost parkování.
Ve zmíněném Bečově nad Teplou si třeba může vozíčkář prohlédnout v prvním návštěvnickém okruhu unikátní relikviář sv. Maura s doprovodnou expozicí, ve druhém prohlídkovém okruhu jsou klasické zámecké interiéry s prezentací uměleckých děl. U předem ohlášených skupin lze domluvit nadstandardní možnosti prohlídky. Nevidomí si mohou vybrané exponáty prohlédnout hmatem.
Seznam bezbariérových památek je na internetu k dispozici na serveru www.aktivnizivot.cz. Zájemci na něm najdou také informace a doporučení o bezbariérovém ubytování, stanicích Českých drah, které mají plošiny pro vozíčky či tipy na návštěvu koupališť a bazénů. Mezi výlety bez bariér jsou zahrnuty i moravské vinařské stezky.
Hnutí Duha pořádá pochod Šumavou, upozorní na poškozené lesy
Ekologičtí aktivisté z Hnutí Duha chystají na příští týden čtyřdenní exkurzi napříč národními parky na obou stranách Šumavy. Během již osmého ročníku Pochodu pro Šumavu chtějí lidem ukázat rozdíly v hospodaření na české a bavorské straně Šumavy. ČTK o tom informoval vedoucí lesního programu Hnutí Duha Jaromír Bláha. Účastníci exkurze uvidí nejen české holiny a německé lesy obnovující se po napadení kůrovcem, ale i nejkrásnější části Šumavy jako jsou ledovcová jezera, kamenné moře, podmáčené lesy i rašeliniště. Lidé tak budou moci porovnat hospodaření na české a bavorské straně hor. "Chceme, aby se lidé mohli sami přesvědčit o přínosech péče o divokou přírodu ve skutečném národním parku," řekl Bláha.
Trasa čtyřdenního pochodu měří zhruba 90 kilometrů. Pochod začne ve čtvrtek 24. srpna v Nové Peci na Prachaticku a skončí v neděli 29. srpna v bavorském Finsterau. Po celé trase bude účastníky doprovázet odborní průvodci. Přihlášky lze najít na internetové adrese www.hnutiduha.cz/aktivity/lesy/pochod.html. Loni se pochodu zúčastnilo několik desítek lidí.
Hnutí Duha také od neděle pořádá pro dobrovolníky takzvaný Týden pro les. Jeho účastníci mohou pomáhat při obnově rašelinišť a podmáčených lesů na Cikánské slati nedaleko Modravy na Klatovsku. Lidé zde budou zahrazovat staré meliorační strouhy. Tyto kanály z lesa odvádějí vodu, čímž jej vysušují a oslabují. V případě silného deště tak zvyšují riziko povodní, protože voda rychle odtéká. Oslabené lesy také snadněji podléhají kůrovci.
Kunovická škola tanců nabídne odborný seminář o verbuňku
Kunovická škola lidových tanců nabídne na konci srpna jednodenní odborný seminář zaměřený na výuku verbuňku, který je zapsán na seznamu UNESCO. Kurz je určen především pro vedoucí folklorních souborů. Odborníci v něm představí odlišné způsoby cifrování v jednotlivých oblastech Slovácka. Součástí semináře bude i přehlídka provázená odborným výkladem.
Seminář povede etnograf Karel Pavlištík ze zlínského Muzea jihovýchodní Moravy, který působil jako umělecký vedoucí ve folklorních souborech Vesna a Vonica. Kromě odborného výkladu a přehlídky jednotlivých forem verbuňku bude další částí semináře i taneční dílna verbířů. Tvůrčí setkání bude zaměřené především na neformální, přátelské setkání tanečníků verbuňku, jejich vzájemné předáváni zkušeností a rozvíjení vztahu k tomuto tanci.
Odborné taneční setkání se uskuteční 26. srpna od rána ve Slovácké búdě, v případě většího zájmu se kurz přesune do sportovní haly. Přehlídka a taneční dílna bude pod širým nebem v letním areálu. Veřejnost se může verbuňk učit denně od 28. července až do 1. září.
Na trutnovském festivalu Living Colour i Eva Pilarová
Jako hlavní hvězdy druhého dne 19. ročníku mezinárodního Open Air Music Festivalu v trutnovském areálu Na Bojišti byly pozvány americká kapela Living Colour a v rámci tradičního "pamětnického okénka" domácí zpěvačka Eva Pilarová s orchestrem Víti Váni. Na hlavním pódiu nejstarší tradiční domácí velké rockové přehlídky se ale ušlo místo také například Vlastimilu Třešňákovi, Pohřební kapele, Psím vojákům, Ivě Frühlingové nebo švédskému souboru Hedningarna. Dvě menší scény zase organizátoři vyhradili kapelám Echt!, Pod Černý vrch a Ahmed má hlad, ale také Janě Koubkové, Mariánu Vargovi nebo Oldřichu Janotovi. Přehlídka skončí pozdě v noci z neděle na pondělí, na pódiích se celkem vystřídá stovka kapel.
Do východních Čech ale desetitisíce lidí zamířily až na tři velké festivaly. Kromě Trutnova se na letišti v Hradci Králové koná pátý ročník největšího festivalu hip hopové kultury ve střední a východní Evropě Hip Hop Kemp 2006. A na pardubickém závodišti začal v sobotu odpoledne festival elektronické hudby Summer of Love, který pokračuje bez přestávky do nedělního poledne. Největší hvězdou akce je legenda německé elektronické hudby skupina Kraftwerk.
Letní počasí přilákalo na festival na Okoři tisíce lidí
Na hudební festival pod hradem Okoř v sobotu zamířilo podle pořadatelů asi sedm tisíc lidí. Festival je vyprodán, což mnozí zájemci o jeho návštěvu zjistili ke své lítosti až na místě. Odpoledne lidem zahráli například Lenka Dusilová, Karel Plíhal či skupina Prohrála v kartách. Večerní finále pořadatelé vyhradili kapelám Wohnout, Divokej Bill a Chinaski a Děda Mládek Illegal Band.
"Blok každé kapely v závěru graduje, já vám ukážu, že v mém případě degraduje" - podobnými průpovídkami bavil přítomné písničkář Plíhal. Dusilová lidem hrála písně z nové desky i ze starších dob. Kapela Prohrála v kartách řízným bigbítem v programu zaplnila místo po rozpadnuté skupině Ready Kirken.
K velkému zájmu o festival přispělo i letní počasí. Festival je pořadateli prezentován jako akce pro celou rodinu. Proto je v místě konání i dětská střelnice, houpačky a další atrakce. Část výtěžku bude podle pořadatelů jako každoročně věnována na renovaci a obnovu hradu.
Máslovické muzeum másla je možná jediné v Evropě
Obec Máslovice u Prahy má jen necelých 300 stálých obyvatel, každý rok sem ale přijedou tři tisíce turistů. V Máslovicích totiž mají něco, co nejspíš nemají jinde v Evropě - muzeum Másla. "Slyšela jsem sice, že ještě podobnou expozici mají v irském Corku, ale nikdo mi to nebyl schopen potvrdit a nepovedlo se mi ani najít nějaký důkaz," říká starostka obce Vladimíra Sýkorová, která před devíti lety muzeum v obci založila. "Chtěli jsme se zviditelnit a povedlo se nám to, alespoň doufám. První rok se přišlo do muzea podívat 1400 návštěvníků, teď to bývá přes 3000 lidí ročně," doplnila Sýkorová. Do muzea vložila starostka před lety první exponát, máselnici po vlastní babičce. Další vystavené předměty zapůjčilo Zemědělské muzeum a zámek Kačina. Samostatnou výstavu obalů od másla pak poskytl Klub sběratelů kuriozit. K vidění jsou v Máslovicích i odstředivky, formičky či máslenky na servírování másla. Návštěvníci se seznámí i s přesným postupem výroby potraviny. Sbírka se ale postupně rozrůstá i díky veřejnosti.
Máslovické muzeum je interaktivní, většinu exponátu si návštěvníci mohou vyzkoušet. Prostory jsou bezbariérové a vhodné i pro návštěvníky se zrakovým postižením. Muzeum tradičně pořádá i s máslem související kulturní akce. Při jarním stloukání si mohou lidé vlastnoručně porci másla vyrobit.
Diváky Jiráskova Hronova nejvíce přitahovala hra Lolita
Téměř všechna představení 76. ročníku festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov byla vyprodaná. Největší zájem byl podle Marcely Kolertové z hronovského kulturního a informačního střediska o hru Lolita podle známého románu Vladimíra Nabokova. V hlavním festivalovém programu od pátku 11. do soboty 19. srpna vystoupily dvě desítky souborů s 264 účinkujícími, dalších šest souborů s 50 herci se představilo v doprovodném programu. Celkem letošní Jiráskův Hronov nabídl na pět desítek divadelních představení.
Vlastivědné muzeum v Šumperku bude patřit baroku a rokoku
Církevní umění období baroka a rokoka na Šumpersku, Zábřežsku a Mohelnicku představí výstava, kterou v těchto dnech připravuje Vlastivědné muzeum v Šumperku. Vystavená díla pocházejí převážně z kostelů v regionu, expozici doplňují předměty ze sbírek muzea, sdělila ČTK mluvčí muzea Miluše Berková. "Hlavním cílem výstavy je ukázat nejen krásu, bohatost a rozmanitost sakrálního umění a představit dobové umělce, ale také prezentovat co největší spektrum světců, které barokní člověk uctíval. Výstava má připomenout účel a význam jednotlivých liturgických předmětů a mobiliáře kostelů a v nejobecnější rovině přiblížit divákovi jedno z nejrozporuplnějších období historie, jakým baroko beze sporu bylo," uvedla ředitelka muzea a autorka výstavy Marie Gronychová. Při výběru dbala především na skutečnost, aby byl zdůrazněn charakter a výraz doby. Na výstavě se proto objeví nejen sochy a obrazy, ale i liturgické náčiní, církevní oděvy a ostatní vybavení kostela.
Všechna díla vznikla vesměs v časovém údobí od 80. let 17. století do 80. let století následujícího. Kolekce užitého umění, knihy, bohoslužebné předměty a zvláště textilie reprezentují díla špičkové kvality i v širším středoevropském kontextu. Výstava má vernisáž 7. září a pro zájemce bude otevřena tři měsíce.
Zámecké komnaty v Náměšti na Hané rozzářila květinová výzdoba
Kytice růží, chryzantém, karafiátů či slunečnic zdobí v těchto dnech interiér zámku a zámeckou kapli v Náměšti na Hané na Olomoucku. Zámek pořádá již čtvrtým rokem akci Květiny pro zámeckou paní, která láká řadu návštěvníků, řekla ČTK kastelánka Radka Pluskalová. "Květiny k zámku vždy patřily. Byla u něj zahrada a zahradník. Co se konkrétně pěstovalo v Náměšti, přesně nevíme. Ušlechtilé květiny si navíc panstvo dováželo z ciziny," vysvětlila Pluskalová.
Květinovou výzdobu zámku pořídili olomoučtí středoškoláci. Květiny mohou lidé obdivovat nejen ve vázách na stolech, ale leží i na parapetech, podlahách nebo i kamnech. "Květinová výzdoba navozuje dojem, že je zámek obydlený. Hned je tu jiná atmosféra. Kytky místnosti sice až tak moc neprovoní, ale určitě je prozáří," pochvaluje si kastelánka. Podle ní akce nijak nesouvisí s mezinárodní výstavou květin Flora Olomouc, která se v těchto dnech koná v Olomouci. "Někteří návštěvníci ale mohou navštívit obě akce a uvědomit si, že květiny vypadají jinak na výstavě a jinak v historickém interiéru," doplnila kastelánka.
Archeoskanzen v Modré provoněl med a medovina
Medové dobroty a horká medovina provoněla v sobotu areál archeoskanzenu v Modré na Uherskohradišťsku. Zpestřením dne byl i košt medu a medoviny. Ve skanzenu se sešlo 50 vzorků z celé České republiky i sousedního Slovenska. Titulem Král medoviny se pyšní František Kroča z Jankovic. "Tolik vzorků na jednom místě se doposud nikde na koštování nesešlo," řekl ČTK správce skanzenu Lubomír Sláma s tím, že odborníci hodnotili například medy z okolí i daleké Šumavy.
Medové slavnosti nabídly více než pěti stovkám návštěvníků i jarmark lidových řemeslníků a prodejců, kteří nabízeli různé výrobky z medu nebo včelího vosku. Ve stáncích, nad nimiž kroužil nejrozličnější bodavý hmyz, se objevily například různé druhy medu, medové pečivo, svíčky z včelího vosku nebo včelí propolis. Kromě medu a sladkostí ochutnávali dospělí i oskorušové pálenky a produkty. Odborníci zájemcům podali také odborné informace.
Kostel v Rozsochách má po 63 letech opět čtyři zvony
Po 63 letech budou znít z věže kostela svatého Bartoloměje v Rozsochách na Žďársku zvony v plném akordu. Ke třem již znovu odlitým přibyl poslední - 220 kilogramů vážící zvon Gloria Dei. V sobotu ho před kostelem posvětil emeritní arcibiskup Karel Otčenášek. Gloria Dei nahradil konfiskovaný zvon zasvěcený svaté Ludmile. Odlit byl ve zvonařské dílně Marie Tomáškové - Dytrichové v Brodku u Přerova. "Stejně jako v mnoha jiných farnostech, mají i rozsošské zvony svoji pohnutou historii. Zřítily se při požáru a dvakrát padly za oběť světovým válkám," řekl ČTK duchovní správce Zvoleska Antonín Sporer. Posvěcení zvonu, jenž bude vyzdvižen do věže v úterý a zazní na svatého Bartoloměje ve čtvrtek před nedělní poutí.
Rozsochy, ve kterých dnes bydlí přes 700 obyvatel, jsou poprvé písemně zmiňovány v souvislosti s farním kostelem v roce 1285, kdy patřily k bystřickému panství, jež náleželo Pernštejnům.
Archeologové objevili v Ústí svatyni z mladší doby kamenné
Archeologové na Mírovém náměstí v centru Ústí nad Labem odkryli 6900 až 6200 let starou svatyni z mladší doby kamenné zvanou rondel. "Jde zřejmě o první podobný nález na severu Čech," řekl ČTK archeolog Lukáš Gál z Ústavu archeologické památkové péče v Mostě. Vědci zatím prozkoumali jen část rondelu, což je kruhové prostranství ohraničené příkopem, které sloužilo k náboženským rituálům, slavnostem či výměně zboží. Výzkum dosud neodhalil, jak byl rondel velký. Na místě se ale našly zbytky nástrojů z břidlice a různých druhů pazourku a takzvaná vypíchaná keramika, tedy nádoby zdobené vpichy hrotů různých velikostí. "Některé materiály nepocházejí odsud, ale mohou být z Polska nebo z Moravy. Svědčí to o tom, že tu již v mladší době kamenné panoval čilý obchodní ruch," uvedl Gál.
Objevy chtějí archeologové představit na přednášce, která by se měla uskutečnit na přelomu srpna a září. Na podzim by se měla uskutečnit i výstava nejzajímavějších objevených předmětů.
Kajakářka Mrůzková získala na MS bronz na kilometrové trati
Česká kajakářka Michala Mrůzková v sobotu vybojovala na mistrovství světa v Szegedu bronzovou medaili na neolympijské trati 1000 metrů. Mnohonásobná mistryně světa ve sjezdu na divoké vodě Mrůzková v Maďarsku dosáhla svého největšího úspěchu v rychlostní kanoistice. Účastnice olympijských her v Aténách v sobotu nestačila jen na domácí mistryni Evropy Dalmu Benedekovou a Němku Katrin Wagnerovou-Augustinovou.
Šestadvacetiletá rodačka z Prahy, jež sbírala úspěchy už pod dívčím jménem Strnadová, může svou sbírku v Szegedu ještě rozšířit. V neděli ji společně s Janou Blahovou čeká finále v deblkajaku na pětisetmetrové trati.
Dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty 1996 Martin Doktor na úspěch mladší kolegyně nenavázal a skončil ve finále předposlední.
Motocyklový závodník Pešek vyjede v Brně ze třetí pozice
Třetí místo obsadil v kvalifikaci třídy do 125 ccm na nedělní závod mistrovství světa silničních motocyklů český jezdec Lukáš Pešek, který si neudržel své vedoucí postavení z páteční kvalifikace. Nejrychlejší čas dosáhl v závěru sobotního tréninku Fin Mika Kallio na stroji KTM, druhý skončil vedoucí jezdec seriálu Španěl Alvaro Bautista.
Tyčkař Kudlička pátý na juniorském mistrovství světa
Tyčkař Jan Kudlička skončil na mistrovství světa juniorů v Pekingu pátý. Mladý český atlet si v sobotním finále vylepšil osobní rekord na 530 cm a od medaile ho dělilo dvanáct centimetrů. S výrazným náskokem zvítězil Argentinec Germán Chiaraviglio, který zdolal laťku položenou ve výšce 571 cm.
Hingisová i Navrátilová v Montrealu postoupily do semifinále
Dvě tenisové legendy s českými kořeny Martiny Hingisová a Navrátilová postoupily na turnaji v Montrealu do semifinále. Švýcarka Hingisová ve dvouhře, v níž zdolala čtvrtou nasazenou Světlanu Kuzněcovovou z Ruska, Američanka Navrátilová ve čtyřhře společně s další Ruskou Naděždou Petrovovou.
Devětačtyřicetiletá Navrátilová se svou spoluhráčkou vyřadily první nasazený pár Jen C', Čeng Ťie z Číny ve třech setech. Stejnou koncovku měl zápas, v němž česko-italská dvojice Květa Peschkeová, Franesca Schiavoneová prohrála s Marion Bartoliovou z Francie a Shahar Peerovou z Izraele. Poražené v posledním setu utržily "kanára".
Hingisová, která se po vyřazení nejvýše nasazených hráček stala největší adeptkou na triumf v turnaji, si odklidila poslední vážnou soupeřku. Bývalá světová jednička si svůj výkon nemohla vynachválit. "Byl to jeden z mých nejlepších zápasů v sezoně," řekla Hingisová, která se na začátku roku vrátila na kurty po dlouhé dobrovolné odmlce.
Sobotní počasí
Po noci s ojedinělým deštěm čekáme v neděli oblačno až zataženo, od západu místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.