Česká škola v Římě úspěšně dokončila originální projekt „Rok s J. A. Komenským“
V rámci školního roku 2013/14 byl 30. listopadu 2013 zahájen v České škole v Římě nadstavbový projekt „Rok s J. A. Komenským“. Žáci se podle něj o jednom z největších českých myslitelů interaktivně učili pod vedením ředitelky Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského PhDr. Markéty Pánkové.
Žáci se v rámci výuky nejprve seznámili se základními údaji o životě a díle Komenského a teprve poté následovala cesta za hlubším poznáním některých jeho děl. Například si mohli vyslechnout citace z Komenského díla Jak dovedně užívati knih, hlavního nástroje vzdělávání. Součástí programu byly výukové dny (za využití principů Komenského moderního vyučování), přednáška o Komenském a vyhodnocení soutěže vyhlášené v rámci roku s J. A. Komenským.
Své zaujetí a názor mohli žáci vyjádřit jak v části literární, tak výtvarné. V literární části starší žáci dostali zadání vypracovat úvahu o významu svobody člověka. Ve většině prací se kromě aspektů volnosti a možnosti volby objevil i aspekt zodpovědnosti a respektování, který je se svobodou nezbytně spjat. Povědomí o svobodě již děti zdaleka neměly na úrovni dětinských představ, ale naopak byl znatelný hlubší rozměr. Výtvarné části soutěže se starší žáci chopili skvěle a vznikly zajímavé malby vycházející z hesla Komenského: „Všechno nechť volně plyne, násilí budiž vzdáleno věcem“.
Mladší žáci se seznámili s Komenským zejména prostřednictvím obrázků s jeho portréty či hesel z díla Komenského Orbis pictus (téma škola). Další aktivitou bylo puzzle. Při skládání obrazů děti opakovaly znalosti o Komenském a rozvíjely diskusi na témata, jako jsou například pracovitost, odchod ze země či podoba školy dříve a dnes. Vznikly i krásné práce na téma jak by měla vypadat jejich třída/škola. Vedle obrázku Komenského třídy ze 17. století děti namalovaly svou „ideální třídu“ z 21. století.
Nejlepší práce byly oceněny diplomem a prezentovány v rámci výstavy J. A. Komenský - Vzdělávání pro všechny, která je pro veřejnost zpřístupněna v přízemí koleje od 9. května do června 2014.
Dne 10. května se uskutečnilo slavnostní setkání za účasti významných hostů, během kterého byl celý projekt vyhodnocen. Nejmladší žáci školy u této příležitosti zazpívali píseň „Spi mé milé poupě“ z Komenského Informatoria školy mateřské. Mezi pozvanými byli velvyslanec České republiky při Svatém Stolci JUDr. Pavel Vošalík, zástupkyně velvyslance ČR v Itálii Šárka Petrollini, prof. Jaroslav Pánek, DrSc., ředitel Římského historického ústavu AV, vedení koleje – rektor P. Petr Šikula a vicerektor P. Roman Czudek, vedení krajanského spolku, vedení a učitele České školy, rodiče, žáci a další zájemci z řad veřejnosti.
Po společném předání cen a diplomů vítězům soutěže (zástupci MŠMT a NPMK) udělila ředitelka NPMK medaile J. A. Komenského těm, kteří významně podpořili projekt „Rok s Komenským“. Medaili s diplomem obdrželi rektor P. Petr Šikula, vicerektor P. Roman Czudek, ředitelka školy Kateřina Di Paola Zoufalová a předsedkyně Andrea Nimmerfrohová za Associazione Praga.
Ocenění za nejlepší literární práci na téma Svoboda získal Filippo Iannelli, který od pan velvyslance JUDr. Pavla Vošalíka obdržel vzácnou medaili, kterou pan velvyslanec osobně obdržel od papeže. Podle programu byla realizována přednáška PhDr. Markéty Pánkové „Odkaz J. A. Komenského Evropě, světu“. Přednáška byla pro přítomné rodiče přeložena do italštiny.
Česká škola v Římě i příslušná krajanská komunita podpořila a podporuje školní rok s J. A. Komenským a má zájem informovat o tomto projektu další české školy v zahraničí. Prokázalo se, že prostřednictvím výuky o Komenském lze prezentovat žákům nejlepší hodnoty české kultury a zároveň ukázat, že výuka cizího jazyka prostřednictvím didaktických principů Komenského, má stále svůj nadčasový význam.
Pro zájemce budou vítězné a další zajímavé práce vystaveny na webových stránkách muzea www.npmk.cz. V plánu je také připravit výstavku z nejlepších prací žáků v prostorách muzea.
Česká škola v Římě funguje pod záštitou krajanského spolku Associazione Praga. Svou pravidelnou výuku zahájila 1. října 2011 pro děti ve věku od 18 měsíců do 15 let pocházejících především ze smíšených manželství a českých rodin žijících v Římě a okolí. Výuka České školy v Římě, jež se obsahově řídí Rámcovým vzdělávacím programem MŠMT pro žáky 1. - 9. tříd, se koná jednou týdně. Záměrem školy je podpora vzdělávání nejen v oblasti českého jazyka, ale i kultury a reálií, a tím přispění k vzájemnému porozumění mezi Čechy a Italy.