Tři Česká centra mají nové vedení
Tento týden se v Praze představili noví ředitelé tří Českých center – v Madridu, Bukurešti a Kyjevě. Jaké jsou jejich plány, se kterými do nového působiště přicházejí?
Od 1. listopadu vede České centrum Kyjev Lucie Řehoříková. Do ukrajinského hlavního města přišla v nelehké době. Oproti tomu se ale podle ní místní rozhodně nezajímají o činnost Českého centra méně, než tomu bylo dříve.
"Myslím si, že ta situace, která je tam opravdu nelehká z pohledu každodenního života běžných Ukrajinců, naopak v těch lidech vyvolává touhu dívat se po tom, co by se dalo změnit. Kam by se dalo jít, co by se dalo udělat, jak můžu svůj život změnit...V nich žije pořád ten Majdan, chtěli by, aby se v jejich životě něco změnilo, chtěli by něco lepšího. České centrum jim umožňuje třeba to, že se mohou přihlásit na kurz českého jazyka, mohou se naučit dobře česky, mohou udělat certifikovanou zkoušku a pak pokračovat ve studiu na české univerzitě. Takže bych naopak řekla, že celá řada lidí se zajímá o České centrum."
Můžete zmínit nějaké akce, které probíhají nebo budou probíhat v nejbližších měsících?
"Teď například přijede Kateřina Šedá, bude dělat výzkum ve Slavutyči, což je strašně zajímavé místo, kam byli obyvatelé po havárii Černobylu odstěhováni. Ona tam bude dělit svůj sociální projekt, takže jede na výzkum teritoria. Bude pak mít v Kyjevě několik přednášek na téma sociální hry a o svých projektech vůbec. Dále nás čekají ozvěny Jihlavy, festivalu dokumentárního filmu, tohle krásně začala moje předchůdkyně a my bychom v tom chtěli pokračovat, aby se Ukrajinci dozvídali o fenoménu dokumentárního filmu a aby vnímali poselství, které tyto filmy dokážou interpretovat."
"Chceme se soustředit také na zkvalitňování a prohlubování kurzu českého jazyka, chtěli bychom přivést na Ukrajinu rodilé mluvčí, což je velice důležité. Chtěli bychom rozšířit výuku českého jazyka pod hlavičkou Českého centra i na východ Ukrajiny, který je nejvíce sužován válkou. Dát komukoliv šanci k tomu, aby se naučil nový jazyk. To pak s sebou přirozeně nese zájem o reálie, českou vědu a vůbec vše české."
"Dále bychom chtěli podporovat co nejvíce překladů, ať už současné české literatury nebo navazovat třeba na šedesátá léta, odkdy žádné překlady z české literatury nevznikly. Chtěli bychom podporovat literární projekty. Budeme jedním z hlavních partnerů středoevropského festivalu Měsíc autorského čtení, který se letošním rokem rozšiřuje do ukrajinského Lvova a čestným hostem byla zvolena právě Ukrajina, to znamená, že 31 ukrajinských autorů bude putovat po městech v Polsku, Slovensku, České republice a v domácí Ukrajině."
"Chtěli bychom prezentovat Českou republiku i v oblasti výtvarného umění. Budeme podporovat prezentaci České republiky na výtvarném bienále v Oděse, takže to jsou takové věci, které nás čekají. Samozřejmě bychom také chtěli napomáhat sofistikovanou formou prezentovat české exportéry, kteří mají zájem podnikat na Ukrajině, a chtěli bychom pro ně vytvářet zajímavé projekty, které budou vždy spojené s kulturou, abychom jim pomohli zaujmout v novém prostředí a zároveň abychom mohli prezentovat české umění a kulturu."
Nové vedení bude mít i další České centrum. Do funkce ředitele v Madridu nastupuje Stanislav Škoda.
"To je koncepce nejen madridského Českého centra, ale Českých center vůbec, aby se česká kultura šířila nejen v těch metropolích, ale i v ostatních regionech té dané země. Myslím si, že je to velmi důležité a ve Španělsku se to daří naplňovat. Já bych chtěl v tomto i v ostatních pohledech navázat na práci současné ředitelky, paní Věry Zátopkové, která tam realizovala a rozjednala celou řadu zajímavých akcí. Rád bych zmínil velmi prestižní retrospektivu českého moderního umění v muzeu Guggenheim v Bilbau, což je jedna z předních institucí v oblasti výtvarného umění na světě. Ta výstava se připravuje s Národní galerií v Praze. Pak bych rád zmínil velkou retrospektivu filmů Karla Zemana na filmovém festivalu v San Sebastianu a dvě akce, které připravujeme s výhledem do budoucna na další čtyři roky. Jedna z nich je účast českého animovaného a loutkového filmu na festivalu ve Španělsku, na Kanárských ostrovech a na pevnině. Chceme také zajistit do budoucna pravidelnou účast českých nakladatelů a spisovatelů na španělském mezinárodním knižním veletrhu Libec v Madridu."
Jaký je ve Španělsku zájem o českou kulturu?
"Celé oblasti české kultury se ve Španělsku těší velké popularitě zejména mezi vzdělanějším publikem. Jde třeba o českou filmovou novou vlnu, dílo Jaroslava Haška, Bohumila Hrabala, ze současných tvůrců Jana Švankmajera nebo Jiřího Barty. Já bych rád Španěly seznámil s širší a barevnější paletou českých tvůrců, protože si myslím, že kontakty španělské kultury s českou jsou v dnešní době fragmentální, že spousta věcí pozornosti španělského publika uniká."
Jaký je zájem o aktivity Českého centra?
"České centrum nemá v Madridu svoje vlastní prostory, nemá výstavní sál ani kinosál. Všechny akce, které produkuje, tak produkuje se španělskými institucemi v jejich prostorách a za jejich přispění. Tam tedy záleží spíš než na tom, jestli to organizuje nebo neorganizuje české centrum, záleží na tom, jak kvalitní ta věc je anebo jakým způsobem dokáže oslovit to španělské publikum. České centrum ale má jako produkční a kurátorská instituce poměrně slušné jméno a ty španělské institucemi včetně těch špičkových s ním chtějí spolupracovat."
Svého nového ředitele bude mít také České centrum v Bukurešti. Od jara se jím stane František Zachoval. Rád by při svém působení i nadále spolupracoval s krajanskou komunitou v Rumunsku.
"Můj osobní zájem je nějakým způsobem přibližovat současnou českou kulturu českým krajanům, třeba formou filmu, literatury, ale i třeba participací na tom, co děláme my." Zajímavé akce plánují samozřejmě i další česká centra. Např. v Izraeli budou představeny práce českých designérů, v Mnichově proběhne retrospektiva filmů Věry Chytilové a návštěvníci Českého centra Soul se budou moci seznámit s osobností Antonína Dvořáka."