Spolek Al Mamlaka: Česko-slovenská oáza v Saúdskoarabském království

Účastníci soutěže v pouštění draků pořádané spolkem Al Mamlaka

Jedním z důvodů, proč dnešní Češi a Slováci vyrážejí do světa, je hledání nových a zajímavých pracovních příležitostí. Velmi populární destinací je v tomto ohledu Saudská Arábie, kde každoročně najde přechodný domov přes 100 našinců, zejména zdravotníků. A ani zde nechybí místo, kde by si nově příchozí nemohli vyměnit zkušenosti, oslavit státní svátek či si jen tak popovídat v rodném jazyce. Kulturní i společenskou oázou je například česko-slovenský spolek Al Mamlaka, který sídlí v hlavním městě KSA, v Rijádu. Nejen o něm jsme mluvili s předsedkyní spolku Lenkou Drlíkovou:

Krajanský spolek Al Mamlaka vznikl v roce 2009. Kdo tehdy přišel s nápadem sjednotit Čechy a Slováky v Rijádu?

Samotný nápad vznikl již v roce 2008. Tehdy skupinka českých a slovenských krajanů uspořádala, po vzoru akcí na ambasádách jiných zemí, historicky první akci pro krajany v Rijádu - oslavu státního svátku. Hlavní myšlenkou bylo sdružit krajany, vídat se, vyměnit si informace a zkušenosti. K realizaci pak významně přispěl pan velvyslanec Lubomír Hladík, který ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí ČR našel cestu, jak spolek založit (spolek se mohl zaregistrovat na Zastupitelském úřadě v Rijádu, pozn.red.). V KSA totiž neexistuje oficiální možnost založit spolek za účelem sdružování. Spolek byl oficiálně zaregistrován v roce 2009. První ustavující schůze se konala 15.8 2009 a zakládajícími členy byly Hana Kovaříková, Edo Smiesko, Lucie Doležalová, Ivo a Iva Zemkovi a Petr Hošťálek.

Jste jediným oficiálním krajanským spolkem na území Saudské Arábie?

Velvyslanec ČR Lubomír Hladík | foto: Archiv spolku Al Mamlaka

Ano, jsme jediným krajanským spolkem na území Saudské Arábie, protože místní zákony výrazně znesnadňují sdružování. Také zde není tak velké množství krajanů – náš velice hrubý, ničím nepodložený, odhad je asi 250 Čechů a Slováků. Proto sdružujeme jak Čechy, tak Slováky.

Co název Al Mamlaka znamená?

Al Mamlaka znamená království - je to část oficiálního názvu Království Saudské Arábie a zároveň název jedné z dominant Rijádu.

Kolik máte v současné době členů?

Členská základna je proměnlivá, protože Češi a Slováci obvykle přijíždí do Saudské Arábie na určitou limitovanou dobu. Momentálně je do spolku přihlášeno 139 krajanů, z toho 64 aktivních.

Předpokládám správně, že většina Čechů a Slováků přijela do Saudské Arábie hlavně za prací, nebo by se našly i jiné důvody?

Ano, předpokládáte správně. Většinou jsou zde lidé za prací, a to na různě dlouhou dobu – od jednoho roku po desítky let. Mnoho lidí také odjíždí a zase se vrací. Jsou zde i partneři (resp. většinou partnerky) doprovázející manžela za prací a jsou zde také ženy provdané za Saudy, které v KSA trvale žijí.

V jakých profesích se naši krajané nejčastěji uplatňují?

Sportovní den spolku Al Mamlaka | foto: Archiv spolku Al Mamlaka

Největší část samozřejmě pracuje ve zdravotnictví - zdravotní sestry, fyzioterapeutky, porodní asistentky, záchranáři, lékaři různých specializací. Další uplatnění krajané nacházejí třeba v bankovnictví, telekomunikaci či stavebním průmyslu.

Jak moc je pro našince těžké začlenit se do téměř výhradně arabské společnosti? S čím nejvíce zápolíte a co na vás naopak udělalo dojem?

Upřímně, adaptace na zdejší kulturu a poměry je těžká a stejně tak těžká je potom adaptace po návratu domů. Místní kultura je velice restriktivní, ale samozřejmě, že kdo zde chce žít, musí místní zvyky akceptovat. Moje osobní pozorování je, že ženy se dokonce přizpůsobují snadněji než muži, přestože se jich týká více omezení.

Domnívám se, že nejtěžší je bezmoc v kontaktu s úřady a saudskými zaměstnavateli, která je tu pro obě pohlaví stejná. Tady se na nic nespěchá, pravidla platí různě v různé dny a pro různé osoby a žádná vysvětlení se nedávají. Celkově je to velice frustrující, zvláště pro lidi, kteří jsou zvyklí samostatně fungovat. A proto snad největší dojem udělalo místní rčení Inshallah (v překladu „když Bůh dá“), které je odpovědí na všechno a zároveň neslibuje nic.

Činnost spolku podporuje jak Zastupitelský úřad v Rijádu, tak společnost G5 Plus. Co vám jejich podpora hlavně přináší?

Naši činnost výrazně podporuje Zastupitelský úřad v Rijádu, a to především tím, že nám vůbec umožňuje existenci. Dále nám často poskytuje zázemí pro pořádání akcí a další náměty pro naši činnost. Mimochodem mě také navedli na vaše stránky krajane.net.

Děti ze spolku Al Mamlaka se letos zúčastnily celosvětové akce Český Honza | foto: Archiv spolku Al Mamlaka

Společnost G5plus nás finančně podpořila při koupi dataprojektoru a zároveň zprostředkovává informace o naší činnosti dalším našincům, kteří sem jejím prostřednictvím přijíždějí pracovat.

Děti z Al Mamlaky se letos zapojily do mezinárodní soutěže Český Honza, kterou již druhým rokem pořádá MZV ČR a která je určena pro české děti trvale žijící v zahraničí ve věku od 6 do 18 let. Jaké kategorie se zúčastnily a jaký měla akce ohlas?

Děti se zapojily v kategorii výtvarné dílo. Akce pořádané pro děti mají vůbec velice dobrý ohlas a rodiny s dětmi se rády zapojují do společných činností. No, a jestli někdo z našich soutěžících získal ocenění - to je zatím Inshallah, ale držíme jim palce!

Co zajímavé plánujete v nejbližších měsících?

Máme několik akcí, které pořádáme pravidelně. Nejbližší je soutěž a ochutnávka „domácích tekutých produktů“ doprovázená tradiční lidovou hudbou a dobrotami co nejvíce připomínající naši domovinu. V květnu začíná filmový klub, který oficiálně zahájí promítání filmu Protektor na Zastupitelském úřadě v Rijádu v rámci dnů Evropské kultury. Dále se krajané neformálně jednou za měsíc scházejí na brunch (pozdní víkendová snídaně). Neměla bych také opomenout následující akci pro děti - odpoledne soutěží k příležitosti oslavy Dětského dne.

Velikonoční oslava u Lake Kararah se bez tradičního beránka neobešla | foto: Archiv spolku Al Mamlaka

Jak se s vámi mohou spojit ti, kteří by měli zájem stát se členy vašeho spolku?

Zájemci nás mohou přímo kontaktovat na mailu [email protected] a další informace o naší činnosti si mohou najít na našich oficiálních webových stránkách www.mamlaka.unas.cz.

Děkuji za rozhovor.

klíčové slovo:
spustit audio