Exilový časopis Západ je na webu
Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) zveřejnil kompletní elektronickou verzi jednoho z nejvýznamnějších exilových časopisů Západ. Jeho první číslo vyšlo před 35 lety v Kanadě. Časopis se věnoval hlavně politickým tématům, sledoval vývoj ve východní Evropě a především v komunistickém Československu, prostor dával ale také literatuře a umění.
První číslo dvouměsíčníku vyšlo v květnu 1979. Obdrželi je tehdejší předplatitelé torontského nakladatelství ´68 Publishers manželů Škvoreckých. Časopis vycházel ve vydavatelství Collegium Bohemicum v kanadské Ottawě. Četli jej především disidenti. Po revoluci v r. 1989 se redakce časopisu přestěhovala do Československa, jeho poslední číslo vyšlo v roce 1993.
Podle historika Petra Blažka patřil Západ k nejvýznamnějším exilovým periodikům. Po celou dobu svého vydávání si totiž dokázal udržet vysokou úroveň. "Vzhledem k tomu, že do něho přispívali velmi kvalitní autoři, je dnes zajímavý nejen pro historiky," uvedl Blažek.
Digitalizaci časopisu inicioval jeden z jeho zakladatelů a bývalý šéfredaktor Miloš Šuchma. Podílela se na ní i knihovna zakázané literatury Libri Prohibiti. Tam jsou také uložena všechna čísla Západu. Zájemci si mohou časopis prohlédnout na webu ÚSTR. Je zde k dispozici 86 čísel, celkem více než 3300 stran. Pro snazší přehlednost připravil ústav index vydaných článků a přispěvovatelů z let 1979 až 1984.
Jde o třetí exilové periodikum, které ústav pro studium totality digitalizoval. Předtím zveřejnil časopisy Čechoslovák v zahraničí (1949-1968) a Listy (1970-1989). Dostupný veřejnosti je i archiv vysílání české redakce Rádia Vatikán (1950-1992).