Problémem ve vazebních věznicích je nedostatek soukromí, zjistil ombudsman
Problémem v českých vazebních věznicích je nedostatek soukromí či zachování důstojnosti lidí ve vazbě. Vyplynulo to z návštěv pracovníků Kanceláře veřejného ochránce práv v těchto zařízeních. Zjišťovali, v jakých podmínkách obvinění žijí. Přímo špatné zacházení s obviněnými veřejný ochránce práv během série návštěv vazebních věznic nikde nezaznamenal. Za zásadní narušení soukromí považuje zpráva ombudsmana používání kamer na celách. Zprávu z návštěv s doporučením pro věznice kancelář zaslala i Generálnímu ředitelství vězeňské služby.
Pracovníci kanceláře navštívili pět vazebních věznic z 15. Ve vězení je v Česku asi 19.000 lidí, z toho ve vazebních věznicích je asi 1500 lidí. "Jde právně o nevinné lidi a ty podmínky, ve kterých žijí, se musí odlišovat od podmínek lidí, kteří jsou ve výkonu trestu," připomněl ombudsman Stanislav Křeček. Častým problémem je podle zprávy ombudsmana například nedostatek soukromí na toaletách. V jedné z věznic měla toaleta v kulturní místnosti kolem sebe jen nízkou zídku do výšky pasu, ostatní tak mohli na člověka na toaletě vidět. Jinde zase měli místo dveří u WC jen plastový závěs.
Na psychiku obviněných má podle zprávy ombudsmana negativní dopad nedostatek denního světla na celách a omezená možnost větrání. Obvinění si stěžovali například na dusno na celách, zároveň museli i během léta v historických budovách celodenně svítit. Věznicím se také podle zjištění ombudsmana stále nedaří naplňovat pravidlo, že všichni obvinění musí mít možnost trávit minimálně osm hodin denně mimo svou celu.