Česko navštíví argentinský prezident Milei, bude jednat s prezidentem Pavlem

Česko v pondělí navštíví zhruba půl roku po svém zvolení do funkce argentinský prezident Javier Milei. S českým protějškem Petrem Pavlem budou večer na Pražském hradě jednat nejen o vzájemných vztazích, ale také o globální bezpečnosti. Už odpoledne Milei vystoupí v paláci Žofín se svou přednáškou na téma Jak na neefektivní vládu. Převezme také výroční cenu Liberálního institutu. Prezidenti následně své jednání shrnou na krátké tiskové konferenci.

Argentina je pro Česko čtvrtým nejvýznamnějším exportním partnerem v Latinské Americe. Pro české firmy je zajímavá v energetice, zdravotnictví, obranném průmyslu nebo těžbě. Milei bude v Evropě jednat mimo jiné s německým kancléřem Olafem Scholzem a zavítá také do Španělska. Zúčastnil se i víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku.