Nový komiks přibližuje osudy československých letců RAF

Nová komiksová kniha s názvem Hangár: RAF ve vzduchu i na zemi představí čtenářům příběh československého bojového pilota Františka Peřiny, československého stíhacího pilota Imricha Gablecha nebo letce Aloise Šišky. Knihu při slavnostním křtu představili vydavatelé z Paměti národa a nakladatelství Argo.

František Peřin prošel boji ve Velké Británii a ve Francii a stal se slavným leteckým esem. Imrich Gablech byl stíhacím pilotem, který se jako příslušník armády Slovenského státu odhodlal k nelegálnímu odletu do Polska. V září 1939 byl sovětskou tajnou službou na polském území internován, obviněn ze špionáže a odsouzen na pět let nucených prací v sovětských táborech. Alois Šiška v knize reprezentuje letce z bombardovací perutě. V jeho příběhu se objevuje i jedna z nejčernějších obav většiny létajícího personálu, a sice to, že jeho letadlo bylo sestřeleno a strávil šest dní v ledových vodách La Manche, než byl objeven Němci. Zbytek války strávil v zajetí.

Komiks zobrazuje i příběh žen, jako je Edith Weitzenová-Nettl nebo Margita Scheiderová-Rytířová. Weitzenová-Nettl pocházela z rodiny německých antifašistů z Liberce. Její jazyková vybavenost jí umožnila pomáhat letcům odposloucháváním německých vysílaček. Margita Rytířová se dostala společně s dalšími židovskými dětmi do Anglie a na prahu dospělosti vstoupila do pomocného ženského letectva. Tam se jako mechanička starala mimo jiné o letadla, s nimiž se pak letci vrátili do osvobozené republiky. Právě návrat do vlasti pak spojuje všechny příběhy a rozporuplné pocity.