V Polsku jsou dva nové vrtulníky české armády, posílí operace NATO

Do Polska dorazily dva vrtulníky UH-1Y Venom české armády, které posílí operace Severoatlantické aliance na jejím východním křídle. Oznámil to na síti X polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. O vyslání dvojice nových víceúčelových helikoptér americké výroby do sousední země o den dříve informovalo české ministerstvo obrany, do Polska se s nimi přesunula pátá jednotka českých vojáků. Pro armádu ČR jde o první nasazení těchto strojů v zahraniční operaci. "Česká mise působí u našich (východních) hranic od září 2025, a to po incidentech s ruskými drony, které narušily náš vzdušný prostor. Tyto moderní letouny nahrazují vrtulníky Mi-171Š, které Češi používali dříve," uvedl  šéf polského resortu obrany. "Přítomnost našich spojenců zvyšuje bezpečnost Polska a celého regionu," dodal. Kosiniak-Kamysz podle českého resortu obrany už ve středu v telefonickém hovoru se svým protějškem Jaromírem Zůnou za pomoc s ochranou východní hranice poděkoval. Česká armáda na X napsala, že dvě nové české helikoptéry budou chránit vzdušný prostor Polska společně se spojenci.