Alianční výcvikové centrum pro piloty vrtulníků bude v Pardubicích
V Česku vznikne společné výcvikové centrum pilotů vrtulníků. Bude součástí projektu Severoatlantické aliance "Chytrá obrana". Každá země tak svým dílem přispívá k zajištění ochrany členských zemí NATO. Kromě toho také uspoří nemalé finanční prostředky.
"Není to žádná megavěc. Je to drobný kamínek do mozaiky věcí, které se dají dělat více společně, více na bázi dělby práce. Každá země tak trochu ušetří."
Pro výcvikové středisko by se měla využívat základna v Pardubicích. Na té se už v současnosti cvičí afghánští i američtí piloti. Američané od ledna letošního roku cvičí na simulátorech ruských strojů, které v Afghánistánu pracují. Učí se nejen ovládání strojů, ale i taktiku boje či komplikovaná přistání. Vedle pardubického centra budou pilotům k dispozici i trenažéry v Ostravě. Podle ministra obrany Alexandra Vondry se chtějí připojit i další země, například Slovensko. V budoucnu by se šíře tréninku spolu s předáváním kontroly nad Afghánistánem tamním silám mělo rozšířit. Vojenský analytik Martin Koller České televizi řekl, že se ale zatím neví, kolik pilotů základna vycvičí.
"To je otázka dohod, abych tak řekl, protože ono už cvičí. Centrum vlastně existuje v Pardubicích, už nějaké piloty vycvičilo. Začínalo se tam mnohdy s velmi slabými začátky a výsledky jsou velmi dobré. Potom je otázka, kolik jich reálně bude z hlediska finančních možností, protože jak známo v alianci se škrtá a škrtá. Nicméně je to obrovský krok kupředu, protože se můžeme zařadit do celkového aliančního systému."Martin Koller dodává, že se vzájemným setkáváním a cvičení pilotů jsou dobré zkušenosti už z minulosti.
"Naši piloti a další realizují cvičení například v Chorvatsku a toto cvičení platí severské státy NATO - to jen pro zajímavost."
Česko-chorvatský projekt se velmi osvědčil. Čeští piloti se školili pro boj v Afghánistánu v Chorvatsku blízko Zadaru. Chorvaté zde také cvičili afghánské posádky. Generálmajor Miroslav Žižka vysvětlil, jak vůbec spolupráce začala.
"Ta původní myšlenka vznikla v době, kdy jsme byli společně nasazeni v Afghánistánu společně s dalšími piloty, jako byli Chorvaté a Maďaři. Protože se prakticky zjistilo, že tak, jak jsou piloti společně v posádkách, tak nejsou stejné standardy pro obsluhu vrtulníků a je nutno udělat právě sjednocení jednotlivých postupů tréninkových i pilotních."Během summitu Severoatlantické aliance v Chicagu také ministr obrany Vondra odmítl další škrty v českých výdajích na obranu. Podle něj by to bylo něco, co by podkopávalo principy společné obrany. Ministr si naopak myslí, že do budoucna je situaci nutné stabilizovat a přispívat více. Resort obrany by měl příští rok dostat téměř 40 miliard korun. Letos mělo ministerstvo hospodařit podle schváleného rozpočtu s částkou 43,5 miliardy.