Boj o radar nekončí

Foto: www.army.cz
0:00
/
0:00

Velvyslanectví Spojených států v Česku v pondělí potvrdilo, že hlavní smlouvu k umístění protiraketového radaru na českém území podepíše počátkem května v Praze americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Na doplňkové smlouvě SOFA, která by upravovala pobyt amerických vojáků na českém území, se usilovně pracuje a možná budou podepsány obě najednou. Projde však toto česko-americké ujednání parlamentem?

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Dokončení hlavní smlouvy o umístění amerického protiraketového radaru v Brdech Česká republika a Spojené státy oznámily minulý čtvrtek na okraj summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti. Premiér Mirek Topolánek mohl také oznámit splnění jednoho z důležitých požadavků v souvislosti s umístěním amerického radaru v Česku:

"Představitelé států uznali, že evropský pilíř, tedy i radar potenciálně budovaný v České republice, je podstatným příspěvkem k ochraně spojenců. Bylo zdůrazněno, že tento radar bude integrální součástí jakékoliv budoucí protiraketové obrany na aliančním základě."

Alexandr Vondra,  foto: ČTK
Také vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra je s výsledky aliančního jednání v hlavním rumunském městě spokojen:

"Naprosto, já jsem velice rád. My o tom mluvíme už několik let a teď se blížíme k nějakému závěru. Pro Českou republiku to znamená, že se dostává do pozitivního popředí pozornosti. My se těšíme z členství v NATO jako z nejlepší záruky naši bezpečnosti v moderní historii vůbec, ale přece není možné jenom těžit z těch výhod. Je nutné také občas něco do toho přinést, a ten radar, který nebude stát daňové poplatníky prakticky ani korunu, je samozřejmě důležitá a skvělá věc. Čili pokud dáme emoce stranou... Češi jsou konzervativní lidé, musí si chvilku zvykat na něco nového, ale stejně jak si rychle zvykli na NATO, tak podle mne si zvyknou i na ten radar."

Zatím však tomu výzkumy veřejného mínění příliš nenasvědčují. Lidé žijící v okolí plánované dislokace radaru v Brdech se zejména obávají vlivu tohoto zařízení na své zdraví. Příliš je nepřesvědčily výsledky studií, které údajně vyloučily negativní dopad radarového záření na lidský organismus. Stejně tak ujištění náčelníka generálního štábu armády generálporučíka Vlastimila Picka, který tvrdí, že radar v Brdech potřebujeme. Žádná zdravotní rizika obyvatelům podle něj nehrozí a z radaru budeme mít užitek i my:

Vlastimil Picek,  foto: www.army.cz
"Radar v Brdech je potřeba pro celkový obraz o vzdušné situaci především nad Evropou. Tyto zdroje informací jsou velmi důležité pro zabezpečení celého prostoru protivzdušné obrany státu. Myslím, že to téma se velice démonizuje. Ten radar nikomu škodit nebude. V současné době používáme v Armádě České republiky několik typů radarů a jsme s nimi maximálně spokojeni. A nikomu, tak, jak se říká, ten radar opravdu zdravotně neublíží."

Problémy mohou nastat při schvalování česko-americké smlouvy o radaru v Parlamentu, zejména v Poslaneckém sněmovně. Opoziční ČSSD s dohodou spokojena není. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka z ní nevyplývá, že by se protiraketová obrana stala součástí aliance, jak žádá ČSSD. Text dokumentu je příliš mlhavý a nezavazuje nikoho k ničemu, řekl Zaorálek v České televizi:

Lubomír Zaorálek
"Když se opravdu přesně podíváte na ty formulace, když zjistíte, že tam dokonce ani není, že by ten systém měl být zařazen pod velení, řízení aliance, tak to jsou všechno velice nejasné, velice mlhavé výrazy, které rozhodně podle mne nemůžeme chápat jako závazek NATO utratit 30 miliard euro."

Rovněž opoziční komunisté nejsou samozřejmě instalaci amerického radaru v Brdech nakloněni. Chtějí k tomu uspořádat referendum a doporučují nespěchat s ratifikací příslušných smluv.

Jasný postoj k umístění radaru americké protiraketové obrany na našem území zaujmou zákonodárci Strany zelených až po prostudování dokumentů NATO. Zelení požadovali, aby byl tento radar zahrnutý do systému řízení a velení aliance. Formulace, s jakou NATO stavbu radaru podpořilo, se části zelených zdá příliš obecná. Na sobotním jednání republikové rady proto nedoporučili svým zákonodárcům, aby radar v Česku podpořili. Potvrdil to místopředseda republikové rady Matěj Stropnický:

Martin Bursík,  foto: ČTK
"Republiková rada Strany zelených nesouhlasí s umístěním radarové základny Spojených států amerických na území ČR a vyzývá ministry, poslance a senátory zvolené za Stranu zelených, aby hlasovali proti jejímu vybudování na území České republiky."

Šéf zelených Martin Bursík to nebude mít jednoduché přesvědčit své spolustraníky, aby ve sněmovně pro radar ruku zvedli. Jejich výhrady považuje za zbytečné:

"Strana zelených na svém sjezdu formulovala podmínku, v které řekla, že ukládá svým ministrům, aby v tom vyjednávání prosazovali garanci vlády Spojených států, že ta základna bude začleněna do společné obrany NATO. Já si myslím, že z toho pohledu ten výsledek je velmi pozitivní. Je prostě nepochybné, že ministr Schwarzenberg a celý vyjednávací tým tuhle podmínku Strany zelených vzal vážně. Čili si myslím, že z politického pohledu, dáno těmi reakcemi, tahle podmínka byla splněna."

George Bush  (vlevo) a Vladimir Putin,  foto: ČTK
Všechny české politiky pak spojuje jedno - odmítavý postoj k případné přítomnosti ruských expertů na základně v Brdech. Je to jejich reakce na slova ruského prezidenta Vladimira Putina na minisummitu v Soči s jeho americkým protějškem Georgem Bushem. Obavy Moskvy z amerického protiraketového deštníku by totiž podle Putina mohla rozptýlit právě stálá kontrola ruských vojáků na základnách. Ministr vnitra Ivan Langer z ODS takovou možnost vyloučil:

"O pobytu cizích vojsk na našem území musí rozhodnout nejen vláda, ale také parlament - za prvé. Nikdo nemůže vyjednávat za nás - za druhé. A za třetí - pokud jednání s Ruskem, proč ne, ale vždy na základě reciprocity. Nedokážu si představit, že bychom zde měli trvalý pobyt ruských vojáků na našem území."

A stejného názoru je i opozice, což potvrdil sociálnědemokratický poslanec, člen sněmovního Výboru pro bezpečnost Jeroným Tejc:

"Každé jednání je určitě dobré, ale já účast ruských vojáků na českém území nepovažuji za dobré řešení. Problémem je, že se o případné účasti ruských vojáků jedná mezi Spojenými státy a Ruskem v Soči, místo aby se, a to je právě ta naše námitka, o tom jednalo u stolu, kde budou zástupci NATO a České republiky."