Praha navrhuje také integraci radarové základny do systému NATO

Česká vláda zahájila se Spojenými státy jednání o umístění radarové základny v Česku. Rozhovory o podmínkách a termínech by měly trvat asi do konce roku. Americká strana souhlasí s názorem, že čeští občané potřebují získat více konkrétních informací. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Premiér Mirek Topolánek, foto: ČTK
Nótu, zaslanou do Washingtonu, vypracovali odborníci ministerstev zahraničí a obrany. Konečný text ještě vláda upravila. Česko tedy zvolilo podle premiéra Topolánka jiný přístup než Polsko. Varšava odpověděla Washingtonu pouze jednou větou, a to že je připravena o americké základně v zemi jednat. Se zveřejněním nóty se prý ale nepočítá, protože by to bylo v rozporu s diplomatickou praxí. Topolánek pouze uvedl, že Česká republika v nótě uznala existenci bezpečnostních hrozeb a zároveň potřebu usilovat o začlenění radarové stanice do budoucí architektury protiraketové obrany Severoatlantické aliance. To potvrdil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Základní český požadavek, aby byl celý systém protiraketové obrany začleněn jednoho dne do NATO, je už v této naší odpovědi umístěn."

ODS a lidovci tím v podstatě vyšli vstříc třetímu koaličnímu partnerovi, Straně zelených.

"Pro nás byla důležitá podmínka, aby ten případný systém, umístěný v České republice, byl perspektivně začleněn do společné obrany NATO."

Říká šéf zelených a místopředseda vlády Martin Bursík. Ministryně obrany Vlasta Parkanová ale soudí, že diskuse o protiraketové obraně si v NATO vyžádá delší čas. Jednotný názor na umístění základen ve střední Evropě totiž nemají ani ostatní členové NATO, ani třeba neutrální Rakousko. Výstavbě základny není zatím příliš nakloněna ani většina českých občanů. Postup české vlády se také nelíbí představiteli občanské iniciativy "Ne základnám" Janu Tamášovi.

"Nám přijde absurdní, že vláda se rozhodla začít jednat o něčem, co si 70 procent občanů naší země nepřeje."

V tom se Jan Tamáš poněkud mýlí. Ve středu zveřejněný průzkum agentury Factum Invenio ukazuje, že 56 procent lidí souhlasí s tím, aby vláda důkladně vyjednávala s USA o umístění základny v Brdech. Svým přáním o budoucím začlenění základny do protiraketového systému NATO ale vyšla vlastně vláda vstříc i sociální demokracii.

"Bezpečnost České republiky chceme stavět na členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii."

Zdůrazňuje často vysoký představitel ČSSD, místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. Jeho strana se zatím oficiálně staví k základně negativně, i když mezi sociálními demokraty má základna také přívržence. Ostatně sám předseda strany Jiří Paroubek před časem přiznal, že by mu základna nebyla proti mysli, ale ocitl se prý se svým názorem ve straně v menšině. O základně se mluvilo i na víkendovém sjezdu ČSSD v Brně, kam byl pozván také americký velvyslanec Richard Graber. Ten také sociální demokraty ujistil, že v úrovni bezpečnosti se Amerika a Evropa nemohou lišit.

Velvyslanec USA Richard Graber, foto: Autor
"Chápeme obavy, které vyjádřila ČSSD a také jiné strany, ohledně zapojení systému do NATO. Navrhovaný systém by měl být doplňkovým s budoucím systémem, který by chtělo NATO zavést. Systém ve střední Evropě by měl sloužit jako ochrana proti raketám dlouhého doletu. NATO zvažuje ochranu proti raketám krátkého doletu. Tak by se oba systémy doplňovaly. Zařízení v Česku a Polsku by poskytovalo ochranu pro celou Evropu. Spojené státy nemají zájem jen na ochraně vlastního území, ale také na ochraně území spojenců. Půjde o společnou ochranu."

Zdůraznil americký velvyslanec a dodal, že čeští občané potřebují mít k dispozici více informací.

"Generál Obering, který je vlastně nejvyšším představitelem agentury pro protiraketovou obranu, plánuje přijet v dubnu do Prahy a také budeme mít na velvyslanectví experta, který bude poskytovat poradenství a odpovídat na otázky. Bude se to týkat nejen obrany, ale i všech technických otázek, zdraví, životního prostředí, každodenního života, tedy používání televize, mobilů, a všech jiných otázek, na které mají vaši občané právo, aby jim byly zodpovězeny."

Uvedl americký velvyslanec Richard Graber na víkendovém sjezdu ČSSD.