Lídr opoziční strany kritizuje vládu

Jiří Paroubek, foto: ČTK

Oficiality spojené s českým předsednictvím Evropské unii, angažovanost v plynové krizi, výměny ve vládě: to vše dennodenně upoutává pozornost médií k osobě premiéra Mirka Topolánka. Lídr opoziční sociální demokracie Jiří Paroubek se snaží nezaostat a denně nabízí ke jednotlivým tématům své postoje. Zde je jejich krátký přehled.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Když se premiér Topolánek v neděli vrátil z tehdy úspěšně vyhlížející rusko-ukrajinské plynové mise, šéf ČSSD Paroubek uvítal její výsledky a ocenil Topolánkovu snahu. Podle Paroubka ale české předsednictví krizovou situaci podcenilo a mělo ji na diplomatické úrovni řešit dříve. V úterý, kdy bylo více než zřejmé, že rusko-ukrajinské spory o plyn pokračují navzdory dohodám, Jiří Paroubek vyzval vládu, aby s jeho stranou začala okamžitě jednat o energetické koncepci:

"Musíme si přiznat, že prostě s plynem může být zatím problém v těch dohledných letech, dokud tedy budou postaveny nové plynovody, které řekněme obejdou území, které může být z určitého ohledu problematické. A my musíme spoléhat mnohem více, jak ukazují tyto zkušenosti, na jadernou energetiku. Mirek Topolánek by měl přestat tolerovat ideologickou předpojatost páně Bursíka," tedy ministra životního prostředí a šéfa Strany zelených, odpůrkyně jaderné energie. Martina Bursíka předseda ČSSD již dříve zařadil do skupiny špatných ministrů, které ale podle Paroubka vévodil již odstoupivší ministr pro místní rozvoj a vicepremiér Jiří Čunek:

"Pan Čunek byl opravdu jedním z nejslabších ministrů této vlády. No a teď by měli skončit takoví ministři, jako je pan Julínek, jako je pan Langer, další velmi špatní ministři, které také velmi špatně vnímá veřejné mínění."

Vlasta Parkanová,  foto: ČTK
Zmíněného ministra zdravotnictví Tomáše Julínka premiér skutečně odvolá a Jiřího Čunka ve vicepremiérském křesle nahradí ministryně obrany Vlasta Parkanová. Ani s tím však šéf sociálních demokratů není spokojen: "No ale paní Parkanová – místopředsedkyně vlády... Je to dáma, já nechci ji nějakým způsobem urazit, ale její kvalifikace hlavní na ministerstvu obrany spočívala skutečně v tom, že snad hezky zpívá."

Navrhovanou výměnu čtyř ministrů hodnotí Jiří Paroubek jako pouhou kosmetickou úpravu. Přesto by podle něj vláda měla znovu požádat Sněmovnu o důvěru. "Ty změny jsou pravda malé, ale myslím si, že vláda bude asi chtít dělat nějaké korekce politického postupu, aspoň já být na jejím místě, tak kromě změn tváří bych dělal změnu politického postupu a bylo by logické, kdyby pan předseda vlády Topolánek vzal určitou politickou odvahu a předstoupil před Sněmovnu, požádal ji o vyjádření důvěry."

A v neposlední řadě sociální demokracie vedená Jiřím Paroubkem trvá na zrušení poplatků ve zdravotnictví, bez něhož není ochotna podpořit zahraniční mise české armády. Pozvání některých zákonodárců z řad sociální demokracie na jednání vlády o zahraničních misích, ovšem bez předsedy strany, označil Paroubek za naivní snahu rozdělit ČSSD.