Vítězové i poražení hodnotí

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Výsledky krajských a prvního kola senátních voleb už jsou všeobecně známy. A jak na ně reagují předsedové parlamentních stran?

Premiér Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Armagedon - tak nazval drtivou porážku Občanské demokratické strany v krajských volbách její první místopředseda, pražských primátor Pavel Bém. Jeho stranický šéf, Mirek Topolánek, sportovně přiznal porážku. Pod jeho vedením prohráli občanští demokraté volby vůbec poprvé:

"Ono se daleko lépe komentuje výsledek voleb, když vyhrajete. Já si pamatuji na situaci před čtyřmi lety, kdy se všichni divili, že nejásám a neraduji se, protože jsem viděl už ty další souboje v politice. A to je na ní krásné i zničující současně. Není nikdy definitivně vyhráno, takže v tomto smyslu se musíme připravit na další souboje. V této chvíli nebudeme dělat žádné dalekosáhlé závěry, spíše se chceme dobře připravit na druhé kolo senátních voleb. To je teď důležitější než cokoliv jiného."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek,  předseda KSČM Vojtěch Filip  (uprostřed) a předseda ODS Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Největší Topolánkův politický rival, šéf České strany sociálně demokratické Jiří Paroubek, mohl mít z jednoznačného vítězství radost. A kde jsou podle něj příčiny tohoto vítězství?

"To prokázalo především touhu občanů po změně. Voliči odmítli politiku vlády Mirka Topolánka, je to zdrcující porážka ODS a Bursíkovy Strany zelených jako jakéhosi apendixu ODS. Strana zelených by se měla profilovat jiným způsobem. Myslím, že se ukazuje, že je potřeba držet programové sliby, což také vládní strany neudělaly. Sociální demokracie nebude tuhle chybu opakovat."

Jako neúspěch lidovců a celé vládní koalice hodnotí výsledky hlavně krajských voleb předseda KDU-ČSL Jiří Čunek:

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek s Martinem Bursíkem,  předsedou Strany zelených. Foto: ČTK
"Já jsem přesvědčen, že vládní koalice nedokázala marketingově, to znamená populárně sdělit voličům a občanům České republiky, že ty kroky, které dělá, jsou nutné a dělá je dobře. Druhý důvod byl, že sociální demokraté dobře uchopili tu kampaň, myslím teď z pozice toho politického marketingu. Sdělili voličům, že vlastně na těch krajích vůbec nezáleží. Záleží na tom, co dělá centrální politika."

Také Martin Bursík, předseda Strany zelených, která ve volbách úplně propadla, vidí neúspěch v tom, že voliči vzali krajské a senátní volby jako referendum o vládě:

Foto: ČTK
"Lidé, kteří jinak sympatizují se Stranou zelených, se nechali odradit k volbám nepřišli. My jsme z toho starost měli, pravda je, že v těch posledních dnech jsme se snažili hlavně působit na voliče, aby přišli k volbám, aby se nenechali odradit. A také je vidět, že to do značné míry byl plebiscit mezi dvěma politickými stranami, byl to boj mezi ODS a ČSSD. To je škoda, protože to jsou volby regionální a přece jenom bych byl šťastnější, bez ohledu na výsledek zelených, kdyby se lidem dostalo pod kůži to, že nerozhodují o vládě, ale rozhodují o řízení věcí v regionech."

Komunisté, podle svého šéfa Vojtěcha Filipa, omlouvají horší volební výsledek oproti minulým krajským volbám jinou politickou situací:

"Já myslím, že byla úplně jiná politická situace. Sociální demokracie byla ve velké depresi, tak že část voličů, kteří volí levici, si zvolila nás."