Vstupuje Topolánek podruhé do stejné řeky?

Mirek Topolánek, foto: ČTK

Přes říjnový neúspěch ve sněmovně, která nedala důvěru jeho první vládě, se Mirek Topolánek stal premiérem podruhé. Jaké jsou teď jeho možnosti? Vstupuje navzdory pořekadlu do stejné řeky?

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Odstupující ministerský předseda, který zároveň přijal pověření sestavit vládu novou, s odkazem na unesení ODS naznačil, že se při tomto pokusu nabízí široká paleta možností: "Říkáme, že se nebojíme oprášit i doposud neúspěšné varianty a že se nebudeme bát nabídnout i nové."

Ve skutečnosti ale nic nenaznačuje, že by se jakýmkoliv způsobem rozšířil jeho manévrovací prostor. Potvrdila to i Topolánkova místopředsedkyně v čele občanských demokratů Miroslava Němcová: "Tady nic nového a zvláštního nejde vymyslet. Návrhy Jiřího Paroubka jsou míněny záměrně jako návrhy, které ví dopředu, že musí Občanská demokratická strana odmítnout. Takže jenom si hraje na nějaké konstruktivní řešení, které v podstatě není vůbec ochoten akceptovat. Čili ten návrh jít znovu za našimi původními partnery, v nějaké modifikaci se pokusit obnovit to trojkoaliční řešení, určitě má logiku."

Němcovou nabízený návrat k projektu trojkoalice ODS s křesťanskými demokraty a zelenými ale má dvě chyby. Tou první je nedostatek vlastních hlasů ve sněmovně, pokud by projekt nepodpořil také alespoň jeden poslanec ze stejně silného levicového tábora, což je nejen nepravděpodobné, ale pro většinu politiků z různých důvodů také nepřípustné. Navíc by pro návrat k myšlence trojkoalice měla ODS jen jediného partnera, totiž lidovce. Úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal:

Předsedové politických stran a prezident Václav Klaus  (vpředu),  foto: ČTK
"Ta dohoda byla životaschopná od samého začátku. Byla tou nejlogičtější variantou, která na základě výsledků voleb se nabízela. To, že nebyla nikdy realizována, z mého pohledu byla škoda. Jestli bude možnost se k této variantě vrátit, to ukážou příští hodiny nebo dny."

Chybí už ale ochota zelených. Jejich šéf Martin Bursík teď Topolánkovi doporučuje, aby se pokusil sestavit co nejpestřejší apolitickou vládu ze zástupců všech sněmovních stran kromě komunistů. Ti zase čtou nabízející se možnosti jinak. Lídr KSČM Vojtěch Filip: "Pan prezident si přeje velkou koalici anebo chce donutit pana Topolánka a pana Paroubka, aby změnili styl jednání. V tom je ale ten kámen úrazu, protože může dojít k nedohodě a máme tady před sebou druhý neúspěšný pokus."

Sociální demokracie skutečně nabízí Topolánkově straně velkou koalici, která by měla ve sněmovně většinu, což ale ODS odmítá. Předseda ČSSD Jiří Paroubek proto občanským demokratům vzkázal: "Pokud znají pánové nějaký jiný vzorec, nějaké jiné řešení, no tak ať nám ho řeknou a můžeme o tom seriózně jednat."

Proč vlastně ODS nestojí o velkou koalici? Podle politologa Lukáše Valeše se stále nepodařilo překonat nevraživosti z vyhrocené předvolební kampaně a navíc ODS sází na svůj očekávaný úspěch v nových volbách:

ČSSD,  foto: ČTK
"ODS si je velmi dobře vědoma, že kdyby v současné době byly vyhlášeny volby, tak její preference jsou v tuhle dobu vyšší a jestliže by ty volby alespoň trošku kopírovaly současné průzkumy, tak by skutečně mohla vzniknout v té trojkoaliční variantě většinová vláda."

Jinou, lehce modifikovanou možností je pak návrh ČSSD podpořit menšinovou vládu ODS zhruba na dva roky. Sociální demokraté by si ale samozřejmě kladli podmínky. Například nechtějí přistoupit na rovnou daň a v kabinetu podle nich v žádném případě nesmí zůstat ministr vnitra Ivan Langer. Otázkou zůstává, čeho všeho by se za daných okolností byla ochotna ODS vzdát. Občanští demokraté ještě před Topolánkovým znovujmenováním už zahájili neformální schůzky s představiteli sněmovních politických stran, včetně sociálních demokratů.

Nicméně politolog Lukáš Valeš zůstává skeptický: "Já si myslím, že tenhle pokus nemá reálné východisko. Jeho konkrétním projevem nebude sestavení takové vlády, která by vydržela nějaké delší časové období."