Rýsuje se vláda čtyřkoalice?

Martin Bursík a Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek hodlá se sociálními demokraty, lidovci a zelenými sestavit vládu, která by zemi dovedla k předčasným volbám v květnu nebo červnu 2008. Zatímco lidovcům i zeleným se Topolánkova nabídka líbí, sociální demokraté váhají a vzali si čas na rozmyšlenou. Více už Martina Lustigová.

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Teprve v pondělí by mělo být jasné, jestli sociální demokraté zasednou v nové Topolánkově vládě. Za nejlepší považují kabinet s tříletým mandátem, ale jsou připraveni jednat i o jiných variantách. Pro předsedu ČSSD Jiřího Paroubka je současná nabídka občanských demokratů staronová, protože poprvé se podle něj objevila už během léta: "Protože jsme ji několikrát odmítli tehdy, tak musíme hledat nové příčiny toho, abychom ji tentokrát akceptovali. Samozřejmě si musíme věci analyzovat a možná přijít s nějakým vlastním návrhem, stejně tak jako možná přijít s nějakým vlastním návrhem reformní agendy pro tu vládu, pokud se jí budeme účastnit."

Lidovci i zelení Topolánkův plán čtyřkoaličního projektu přivítali. Za svou stranu to potvrzuje úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal: "Mohu asi konstatovat, že KDU-ČSL je připravena pracovat a podpořit variantu, která by směřovala k předčasným volbám v roce 2008 na základě spolupráce čtyř demokratických stran."

Podle předsedy Strany zelených Martina Bursíka je důležité, aby se strany shodly na termínu předčasných voleb. O personálních otázkách se podle něj zatím nemluvilo. "To léto je nejzazší termín, můžeme mluvit i o bližším termínu předčasných voleb. Pak nás čekají rozhovory o programu, o tom, co se dá za ten jeden rok udělat. A teprve potom nás čekají rozhovory o tom, kdo tam bude. A to, kdo tam bude, vychází z toho programu," uvedl Bursík.

Martin Bursík a Mirek Topolánek, foto: ČTK
A právě o programu nového kabinetu by Mirek Topolánek chtěl jednat příští týden, až bude jasné, jak se k jeho návrhu postaví sociální demokraté. Mirek Topolánek si je vědom toho, že velké reformy během krátkého mandátu jeho vlády čekat nemůžeme, přesto se podle něj dá efektivně vládnout: "I za rok a půl, respektive za rok, se dá stihnout celá řada věcí, což prokázala například tato vláda za 38 dnů své vlády. A pokud si jasně nadefinujeme v jednotlivých oblastech konkrétní zákony a konkrétní změny, tak jsme schopni je v této sestavě efektivně prosadit."

Součástí koaliční smlouvy by měl být výčet zákonů a změn, které by mohl kabinet, který by v případě účasti ČSSD ve sněmovně disponoval pohodlnou většinou 174 hlasů, prosadit. Podle Martina Bursíka by dohoda měla obsahovat i termín voleb a mechanismus, jak se k nim dostat.

O tom, kam rozhovory o nové vládě dospěly, půjde premiér Topolánek hned po víkendu informovat prezidenta Klause.