Verze o povolebních vyjednáváních se na obou stranách liší

Miroslav Kalousek (vlevo), Mirek Topolánek a Martin Bursík, foto: ČTK

Strany úspěšné v červnových volbách už skoro 2 měsíce jednají o dalším uspořádání země. Počáteční rozvržení sil do dvou stejně silných táborů nedává zatím šanci na dohodu, ani takovou, aby byly zvoleny další politické orgány. Poslanecká sněmovna nepracuje a v pátek se potřetí pokusí zvolit svého předsedu. Úspěšnost volby je ale podmíněna domluvou obou táborů o dalším vládnutí.

Miroslav Kalousek  (vlevo),  Mirek Topolánek a Martin Bursík,  foto: ČTK
Středeční schůzky ČSSD s formující se trojkoalicí občanských demokratů, křesťanských demokratů a zelených nepřinesly nic nového. Strany sice jednají, ale prohlášení lídrů stran potvrzují, že podniknuté kroky nezměnily ochotu k domluvě. Strany koalice žádají od ČSSD, aby uvedla podmínky, za nichž je ochotna tolerovat jejich středopravou vládu. Vysvětluje předseda Strany zelených Martin Bursík:

"My jsme za celé to jednání neslyšeli jedinou konkrétní podmínku ze strany sociální demokracie, za které by byla ochotna tu vládu tolerovat. Šli jsme tak daleko, že jsme nabídli, že převezmeme desatero sociální demokracie za naše programové prohlášení vlády. Ani to nepřijali. Čili tohle je pro nás dokladem, že ta ochota k jednání a k hledání programových podmínek tady není..."

Sociální demokracie naopak oznámila, že trojkoalici přinesla velkorysé nabídky, ale dočkala se odmítavé reakce. Že jednání nevedlo k žádnému výsledku, potvrdil i místopředseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka.

"Tou vstřícnou stranou byla sociální demokracie, musím říci, že to bylo jako mluvit do zdi. Prostě mluvili jsme do zdi, předkládali jsme naše návrhy a ze strany tříkoalice se nedostavila žádná reakce, která by ta jednání posunula někam dál."

Sociální demokraté naznačovali, že dali ODS, lidovcům a zeleným nabídku, která se neodmítá. Předseda ODS Mirek Topolánek o žádné takové neslyšel:

Lubomír Zaorálek,  foto: ČTK

"My jsme takovou nabídku nedostali. Domníváme se, že v tuto chvíli je opravdu míč na straně ČSSD, protože my žádáme toleranci, podporu, případně umožnění vzniku vlády. Na nich je, aby stanovili podmínky, za kterých to je možné, a těch jsme se nedočkali."

Do pátého kola volby předsedy sněmovny, které začíná v pátek dopoledne, oficiálně kandidují poslanci Lubomír Zaorálek za ČSSD a Jan Kasal za KDU-ČSL. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek rozhodnutí trojkoalice upřesnil:

"Samozřejmě že pokud do pátku do rána se pokusí dosáhnout uspokojivé dohody, což bychom si přáli, tak bychom kandidáta koalice stáhli a zůstal by kandidát jediný."

Také premiér a šéf sociální demokracie Jiří Paroubek naznačil, že Zaorálek nepůjde do otevřeného souboje bez předchozí dohody politických stran o obsazení funkcí v dolní komoře. Zda ale ještě do pátku k nějakým jednáním dojde, není v tuto chvíli jisté. Předseda ČSSD Jiří Paroubek totiž oznámil, že nebude iniciovat jednání s představiteli trojkoalice. Očekává, že ho před páteční volbou šéfa sněmovny kontaktují sami. Občanští demokraté, lidovci a zelení naopak čekají na podnět od sociálních demokratů.