Premiér Topolánek jednal s prezidentem USA o radaru

Mirek Topolánek a George Bush, foto: ČTK

Smlouva o americkém radaru v Česku by mohla být hotová během několika týdnů. Radar, který je plánován v Brdech, byl hlavním tématem rozhovoru premiéra Mirka Topolánka s americkým prezidentem Georgem Bushem.

Mirek Topolánek a George Bush,  foto: ČTK
V Česku chtějí Spojené státy vybudovat radarovou stanici a v Polsku základnu s deseti raketami schopnými sestřelit balistické střely vypálené potenciálně nebezpečnými státy, jako jsou Írán nebo Severní Korea. K dohodě o radaru zatím nedošlo, ale jak komentoval postup jednání český premiér Mirek Topolánek, chybí tak tři slova. Jak říká z USA zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek, sporným bodem je například legislativa v oblasti životního prostředí.

"Jde o to, že radarová základna, která by se měla stavět v Brdech, by měla podle představ české strany spadat do přísného režimu ochrany životního prostředí a ten sporný bod je v tom, zda-li se to bude odehrávat na základě českého nebo amerického práva. Jak Mirek Topolánek po jednání uvedl, v tuto chvíli je česká strana připravena případně akceptovat i americkou legislativu v oblasti ochrany životního prostředí, pokud bude přísnější, než legislativa česká."

Česko vyjednává také o smlouvě, která stanovuje právní rámec pro pobyt amerických vojáků. Jsou tady ještě nějaké nedořešené otázky?

"Určitě ano. To je agenda, která by měla následovat po podpisu té generální smlouvy. Ještě se musí dořešit třeba přítomnost vojáků, jejich statut, jestli budou spadat pod americké nebo pod české právo, jak se budou řešit případné přestupky a tak dále."

Foto: Autor
Bude Česko koordinovat podepsání dohody s Polskem, na jehož území by měly být umístěny rakety?

"To je docela zajímavá okolnost, protože na jedné straně česká vláda neustále opakuje ústy Mirka Topolánka, že s Poláky koordinuje svůj postup, na druhé straně je velmi pravděpodobné, že ČR uzavře tu hlavní smlouvu podstatně dříve než Poláci, bude-li to řekněme do dubna. A jak sám Mirek Topolánek řekl na adresu Poláků, nelze spojovat, tak jak oni požadují, modernizaci polské armády s výstavbou raketové stanice na jejich území. Je to prostě příliš velký politický obchod, do kterého se ČR nechtěla pouštět a spíše dala přednost spolupráci v oblasti vědy, kdy na oplátku dostanou české instituce, univerzity a podobně přístup k některým špičkovým americkým technologiím, takže to je "výměnný obchod" informace za radar, kdežto Polsko chce podíl americké strany na modernizaci polské armády."

Před Bílým domem se konala demonstrace asi 15 Američanů. Jaká je vůbec informovanost o tom, že by v Česku a v Polsku měl být radar a rakety?

"Ono se o tom hodně píše, ale v souvislosti se vztahy americko-ruskými. Já jsem osobně na té demonstraci napočítal devět lidí. Měli transparenty, které odmítají výstavbu těchto dvou nových amerických základen. Jak jsem se s nimi bavil, tak jejich hlavní argument je, zda to není věc, která by zbytečně zkomplikovala vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem a která by mohla otevřít, jak říkají, novou kapitolu studené války."

Americký prezident George Bush znovu zopakoval, že protiraketový systém Rusku neuškodí, naopak ho může chránit. Zdůrazňoval také nutnost zapojení systému do struktur NATO. Jednalo se také o Afghánistánu, kde bude koncem roku působit přes 500 českých vojáků. Premiér Topolánek uvedl, že český přístup je nadstandardní a tak je také Američany vnímám.