Americkou kritiku česká politická reprezentace odmítá

Americké ministerstvo zahraničních věcí připravuje každoročně pro americký Kongres zprávu o stavu lidských práv ve světě. Tuto zprávu ale sleduje celý svět. Hodnocení světové velmoci není nikomu lhostejné. Výroční zpráva za rok 2007 vyvolala před dvěma dny svou kritikou ohlas i v České republice.

Premiér Mirek Topolánek  (vpravo) a na summitu EU,  foto: ČTK
Přestože česká vláda chrání práva svých občanů, v zemi je nadále velkým problémem korupce a vynutitelnost práva, tvrdí výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí za rok 2007, podle níž jsou občas do korupce zapleteni i vysoce postavení vládní činitelé. Zpráva zmiňuje například aféru bývalého lidoveckého ministra Jiřího Čunka nebo někdejšího sociálnědemokratického premiéra Stanislava Grosse. Český premiér Mirek Topolánek americkou kritiku ostře odmítl:

"Ke zprávě ministerstva zahraničí USA můžu říct pouze to, že země, která umožňuje mučení zajatců, mě jen těžko může poučovat o tom, jak jsou porušována lidská práva u nás. Mučení u mne není rozděleno na správné a nesprávné."

Jiří Čunek,  foto: ČTK
Během summitu Evropské unie v Bruselu Topolánek potvrdil, že nijak nelituje svých ostrých slov, a dál naznačil, že podobné zprávy považuje s ohledem na způsob získávání podkladových dat za naprosto bezcenné. O tom ostatně hovoří i jeden z konkrétních dotčených, Jiří Čunek.

"Ta zpráva je zásadně lživá nebo nepravdivá, pracuje jenom s fakty, která přebrala z novin."

Čunek podle tisku napsal kritický dopis na americké velvyslanectví, ve kterém připomíná, že jeho trestní stíhání bylo zastaveno, a podrobně také obhajuje vystěhování vsetínských Romů. Zpráva se totiž věnuje i dalším tématům. Jiří Čunek je zmíněn také v souvislosti s romskou problematikou. Pokračuje zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka:

"Případ Jiřího Čunka je ve zprávě zmíněn, ale spíš stranou, v souvislosti s kritkou dodržování lidských práv českých a moravských Romů. právě špatné postavení Romů v České republice je pravidelným předmětem každoroční zprávy, kterou připravuje ministerstvo zahraničí pro americký Kongres. romové podle ní v česku trpí nepoměrně častěji chudobou, nezaměstnaností, analfabetismem a jsou vystaveni diskriminací úřadů. Kromě Jiřího Čunka se zpráva také zmiňuje například o podivných okolnostech mnohamilionového obchodu bývalého premiéra Stanislava Grosse, týkajícího se společnosti MoraviaEnergo. Je v ní také zmínka o bývalém premiéru Paroubkovi, který propustil svého blízkého podřízeného Zdeňka Doležela kvůli kauze privatizace Unipetrolu."

David Rath
Topolánkovu reakci uvítala také opozice, komunisté a sociální demokraté. Zpochybnil je pouze sociální demokrat David Rath:

"Je to typické pro našeho pana premiéra. Měl to říct, když seděl u prezidenta Bushe, pokud tento názor má, ale tam se usmíval."

A předseda ČSSD Jiří Paroubek pak Topolánka vyzval, ať buď předloží důkazy o mučení ve Spojených státech, nebo se omluví.