Do USA bez víz

0:00
/
0:00

Americká víza pro české občany skončí za dva týdny. První Češi zamíří za oceán bez víz 17. listopadu - v den 19. výročí sametové revoluce. Minulý týden to oznámili v Praze premiér Mirek Topolánek a americký ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff. Jak to bude vypadat v praxi?

Biometrický pas
Lidé cestující do USA budou místo víz žádat o povolení k cestě v internetovém systému ESTA za předpokladu, že mají cestovní pas s tzv. biometrickými prvky, tedy s digitální fotografií a otisky prstů. Přesto se objevily pochyby, zda se nejedná jen o výměnu papírových víz za elektronická. Premiér Mirek Topolánek se pokusil takové pochyby rozptýlit:

"Nejedná se o víza, je to zjednodušený režim, který fakticky znamená zrušení víz a celé té procedury. Také mimo jiné je to samozřejmě bezplatně, což není zanedbatelné. Takže to není vízová procedura, je to informační procedura, a v tom smyslu se jedná o zrušení víz a standardizaci režimu."

Michael Chertoff a Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Mirek Topolánek sice uvedl, že registrace do systému ESTA je bezplatná, ale americký ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff upřesnil, že během příštího roku může dojít ke změně. Záleží nejen na růstu nákladů, které si nový systém vyžádá, ale i na novém americkém prezidentovi. Podle ministra Chertoffa by však případný poplatek měl být zlomkem dnešní ceny za vízum. Občanům České republiky a dalších 5 postkomunistických zemí také doporučil, aby elektronické formuláře zvané ESTA vyplnili co nejdřív:

"Pokud přemýšlíte o cestě do Spojených států v příštích dvou letech, pak bychom vám doporučili zažádat o vstup prostřednictvím elektronických formulářů ESTA co nejdřív. Povolení je platné dva roky, takže si s tím pak nebudete muset dělat starosti na poslední chvíli. Po vyplnění formuláře ESTA budete předem vědět, jestli nastal nějaký problém a jestli máte jít na velvyslanectví, abyste ho vysvětlili. Za současného vízového systému se mohlo stát, že jste přiletěli do Spojených států, a třeba po dvanáctihodinovém letu jste se tam dozvěděli, že nemůžete do země vstoupit a musíte se vrátit. Proto si myslíme, že tenhle systém je pro cestující lepší."

Pro turistické a obchodní cesty do 90 dní bez víz je tedy třeba mít pro cestu do USA biometrický pas a vyplnit speciální internetový formulář zvaný ESTA. Pokud systém cestu neschválí, bude nutné požádat o standardní turistické vízum. Podle amerického velvyslance v Praze Richarda Grabera to ale bude jen výjimečně:

"Bude to v případě podezření, že žadatel má za sebou nějakou trestnou činnost nebo napojení na teroristickou síť. O vízum také bude muset požádat člověk, kterému jsme už v minulosti žádost o vízum zamítli. Ale pro drtivou většinu lidí bude cestování do Spojených států daleko jednodušší."

Mirek Topolánek a Richard Graber,  foto: ČTK
Cestující by měli o povolení cesty zažádat nejpozději 72 hodin před odjezdem. Po registraci mohou nastat tři situace: povolení, které dostane žadatel během okamžiku obratem zpět, informaci o zpracovávání, což znamená systém zkontrolovat znovu třeba druhý den, nebo nepovolení cesty. V případě zamítnutí musí člověk na velvyslanectví žádat o vízum. Lidé, kteří už nyní mají v pase platné turistické vízum, na něj mohou cestovat až do konce jeho platnosti.

Připojení Česká republiky a dalších šesti zemí do amerického bezvízového programu ale přináší, jak v Praze uvedl americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff, i jiné výhody:

"To není jen o bezvízovém cestování, je to také o sdílení informací za účelem odhalení možných teroristů a zločinců. V globálním světě lidé využívají možnost cestování k útokům na Spojené státy, ale také na Českou republiku, a způsob, jak proti tomu bojovat, je vyměňovat si informace."

Podle českého ministra vnitra Ivana Langera se celý problém víz odehrával v několika vrstvách. První z priorit byla diplomatická, druhá na evropské úrovni, kdy jsme si museli prosadit svoji vlastní cestu oproti starým členským zemím Evropské unie, a "za třetí příprava dvou smluvních podkladů - jedna smlouva upravuje výměnu dat a současně celé opatření týkající se zrušení vízového režimu, a poslední byla příprava organizační - zřízení tzv. Terrorist Screening Centra, které bude pracovat na úrovni Policie České republiky, přesněji Útvaru pro boj s organizovaným zločinem. V tuto chvíli už je to jen jeden smluvní dokument, který musí projít vládou a Poslaneckou sněmovnou, a doladění posledních technických opatření, která jsou nezbytná pro výměnu dat mezi Českou republikou a Spojenými státy."

Výhody dohodnutého systému cestování do Spojených států shrnul předseda vlády Mirek Topolánek stručně:

"Více svobody, více bezpečnosti, více odpovědnosti, Tento krok zabezpečuje nejenom volné cestování, ale vzájemně výhodnou výměnu informací."

Vedle Česka se Spojené státy rozhodly zařadit do skupiny bezvízových zemí ještě Slovensko, Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko, Litvu a Jižní Koreu. Americký prezident George Bush nedávno naznačil, že v příští vlně rozšíření amerického bezvízového programu by mohly být Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Řecko, Malta a Kypr. Premiér Topolánek by uvítal, kdyby občané celé Evropské unie nemuseli žádat o vízum do USA.