Lásko má já stůňu, Chválím tě země má, či Modlitba pro Martu. Písně, které se objevily ve zpěvníku Evropské unie
Lásko má já stůňu, je jednou ze šesti českých písní, která se dostala do zpěvníku Evropské unie. Jeho příprava trvala devět let. Šest písní tu má každá z členských zemí, dohromady jich v něm je 164. Ještě Beethovenova Óda na radost, která je evropskou hymnou, a jedna píseň z Velké Británie, i když z EU vystoupila.
Které další písně ve zpěvníku najdeme, prozradil jeho editor Lukáš Prchal z Unie českých pěveckých sborů.
"V kategorii Milostné písně zvítězila Lásko má, já stůňu. Příroda a roční období, tam vyhrála píseň Chválím tě země má od Uhlíře a Svěráka, v kategorii Svoboda a mír je to ikonická Modlitba pro Martu, za Lidové písně jsou tam Černé oči, jděte spát. V kategorii Duchovní a spirituální písně je husitský chorál Kdož sú boží bojovníci, což je mimochodem v rámci toho zpěvníku druhá nejstarší píseň vůbec. A za Dětské písně tam je opět od pánů Uhlíře a Svěráka Není nutno."
Jak vůbec probíhalo hlasování, a vybírání písní, protože, co se týče hudby, co člověk, to jiný názor.
"Belgičtí organizátoři se spolehli na kontakty s konzervatořemi či ochrannými autorskými svazy. U nás je to OSA. A obrátili se na renomované odborníky na hudbu, a ti udělali široký výběr. Potom probíhalo veřejné hlasování na internetu, kterého se mohl zúčastnit každý, a z toho už vyšly ty vítězné písně."
Je ve zpěvníku vložená nějaká hudební ukázka, třeba fleška, CD?
"Nejen to. Každá píseň má anotaci, která popisuje její historii a zároveň každá z nich byla z původního jazyka přeložena do angličtiny. Takže si můžete písničku, třeba španělskou, italskou, portugalskou, zazpívat v angličtině. A přibližně rozumíte, o čem ta píseň je. Je to v podstatě přebásněno do té angličtiny. A zároveň je u každé písně v tom zpěvníku QR kód, který můžete načíst. To vás odkáže na youtubový záznam té původní písně. Zároveň k tomu zpěvníku vyšla i aplikace pro Android a Apple, kde jsou všechny písně přehledně seřazeny včetně ukázek a všeho dalšího."
Kdo přebásnil naše písně do angličtiny?
"Za nás to byla Zuzana Čtveráčková."
"Zaujalo mě, že Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák mají mezi tou šesticí dokonce dvě písničky.
"Jak víte, tato autorská dvojice zanechává v české kultuře už několik dekád poměrně silnou stopu, takže se vlastně ani nedivím, že to tak dopadlo. Chválím tě, země má je moc hezká píseň o přírodě, o životním prostředí. A Není nutno z filmu Tři veteráni je v podstatě už taková klasika."
Kolik ta kniha bude stát a kde půjde koupit?
"Určitě půjde koupit on-line. Ale když navštívíte nějaké větší knihkupectví, nebudou ji mít sice na pultě, ale bude možné si objednat."
Jaký očekáváte úspěch?
"My doufáme, že se stane zpěvník běžnou součástí třeba knihoven hudebních škol, ale možná, i středních a základních škol, a že si lidé budou moci prolistovat písničky z různých zemí a podívat se, jaká je populární píseň, třeba ve srovnání s těmi našimi českými, kdekoli jinde v EU," dodal Lukáš Prchal z Unie českých pěveckých sborů.
Asociace pro vznik zpěvníku byla založena v roce 2015 v Kodani. Na jeho vytvoření se podílelo víc než 100 hudebních organizací a konzervatoří, do výběru písní se ve veřejném hlasování zapojilo přes 87.000 lidí z 27 členských států EU.