Další muzea budou zdarma příští neděli

O některé budovy Národní galerie Praha byl v neděli kvůli vstupu zdarma až pětinásobný zájem, bez vstupného mohli návštěvníci i do Moravské galerie v Brně a Muzea umění Olomouc. Další muzea se otevřou příští neděli, podrobnosti ministerstvo kultury představí ve středu. Ve vyjádření pro ČTK to uvedl ministr Oto Klempíř (za Motoristy). Resort minulý týden oznámil, že vstup do některých galerií, které jsou příspěvkovými organizacemi ministerstva, bude první neděli v měsíci zdarma. Opatření má zvýšit návštěvnost.

Resort nyní data dále vyhodnocuje, a to jak z hlediska návštěvnosti, tak ekonomických dopadů a fungování institucí. Zájem podle ministra překonal očekávání, Velikonoce ani krásné počasí ho nesnížily. "Nejvýraznější nárůst zaznamenala Praha, kde byla návštěvnost oproti běžné neděli v některých budovách Národní galerie i pětkrát vyšší. V Brně byl růst mírnější, v Olomouci nadprůměrný bez výraznějších výkyvů," doplnil.