Pět muzeí určilo expozice na neděli zdarma, finanční dopady teď neznají

Pět velkých muzeí v Praze, Brně a Opavě určilo, které stálé expozice tuto neděli zpřístupní zdarma. Ministerstvo kultury vedené Oto Klempířem (za Motoristy) ve středu oznámilo, že vstup zdarma do nich bude každou druhou neděli v měsíci. Národní muzeum, Moravské zemské muzeum, Slezské zemské muzeum, Národní technické muzeum, ani Technické muzeum v Brně zatím nevědí, o jakou částku na vstupném přijdou.

Pilotní projekt ministerstva kultury má trvat zatím do prázdnin. Každou první neděli v měsíci budou zdarma otevřené stálé expozice Národní galerie v Praze, Muzea umění Olomouc a Moravské galerie v Brně, která zavedla dobrovolný vstup už dříve. Zájem o první neděli 5. dubna byl značný. Každou druhou neděli v měsíci zdarma stálé expozice zpřístupní pět muzeí. Co bude následovat každou třetí a každou čtvrtou neděli měsíci, ministerstvo nebo ministr podle mluvčí Barbory Šťastné teprve oznámí. Zároveň analyzuje ekonomické dopady vstupů zdarma.