Spotřeba piva v Česku loni klesla na historické minimum
Spotřeba piva v Česku loni klesla na historické minimum. Každý Čech vypil v průměru 121 litrů piva, o čtyři litry méně než o rok dřív. Informuje o tom Český svaz pivovarů a sladoven. Stále méně lidí pije pivo přímo v restauracích a hospodách, asi jen 28 procent z nich. Zbytek pivo kupuje v obchodech. V roce 2011 vypili lidé v hospodách a restauracích téměř stejně piva jako mimo hospody. Podle Tomáše Slunečka ze Svazu pivovarů a sladoven by pomohlo snížení daně z přidané hodnoty na čepované pivo. Pivovarníci k tomu vyzvali vládu. "Žádáme, aby vláda pivovarnictví vnímala jako strategický sektor, který má nejen ekonomický, ale i společenský význam. Chceme otevřít debatu o snížení DPH na čepované pivo a celkovou stabilizaci podnikatelského prostředí v gastronomii," řekl Slunečko. Úbytek hostů a pokles příjmů z prodeje piva podle něj ovlivňuje zejména podniky v regionech, na vesnicích a v maloměstech. Jejich případný zánik by pro místní znamenal ztrátu pracovních příležitostí, ale i omezení společenského života a oslabení sociálních vazeb. Svaz připomněl také ekonomický přínos gastronomie a pivovarnického sektoru. Pivovarnický výrobní řetězec každoročně odvádí na daních 29 miliard korun a vytváří pracovní příležitosti pro více než 60.000 lidí, uvedl svaz.
Kromě domácí spotřeby klesl loni i export do zahraničí, kde řeší podobné problémy jako české pivovary – mladí lidé přestávají pít alkohol a preferují nealkoholické varianty. Tento segment v Česku jako jediný loni rostl.