Přesun vládních agend na ministerstva je destrukcí státu, tvrdí ODS. Navrhne změnu zákonů
Rozhodnutí přesunout protidrogovou politiku a agendu lidských práv z úřadu vlády na ministerstva je podle opoziční ODS destrukcí státu. Na tiskové konferenci to prohlásil předseda strany Martin Kupka (ODS). Varoval před upozaděním témat a ztrátou nadresortního dohledu. Občanští demokraté proto vyzvali kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) ke zrušení tohoto kroku. Celou záležitost chtějí předložit k projednání Poslanecké sněmovně.
Vláda o přesunu protidrogové agendy, lidských práv či záležitostí menšin rozhodla v pondělí na návrh premiéra. S agendami se na čtyři resorty převádí i osm vládních rad. Záměr kromě opozice ostře kritizují také experti na problematiku závislostí. Ti zdůrazňují, že tato témata vyžadují centrální koordinaci. Poslanci ODS proto připravují novely zákonů, které by povinnost zřídit vládní rady a zajistit jim zázemí přímo pod kabinetem ukotvily v právním řádu. Jako první navrhnou úpravu zákona o ochraně před návykovými látkami.