Češi podceňují zdravotní rizika v exotických destinacích, ukázal průzkum

Češi před cestou do zahraničí podceňují prevenci exotických onemocnění. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro ministerstvo zdravotnictví (MZd). Jen 7 procent cestovatelů se před odjezdem poradí s lékařem. Každá pátá cesta Čechů přitom vede do Asie nebo Afriky. V posledním roce cestovalo podle průzkumu 17 procent Čechů mimo Evropu. Pět procent ze všech turistů mělo v zahraničí zdravotní potíže. Do informačního systému Drozd ministerstva zahraničí se registruje jen čtvrtina lidí cestujících mimo Evropu. Vyšší zdravotní rizika podle ředitele Odboru ochrany veřejného zdraví MZd Matyáše Fošuma hrozí také fanouškům cestujícím do USA, Kanady a Mexika na mistrovství světa ve fotbale. Souvisí s vysokou koncentrací fanoušků z celého světa, ale také s komáry, horkem nebo sluncem.

Celkem 62 procent respondentů loni vycestovalo do zahraničí, většina ale jen po Evropě. Z mimoevropských zemí jsou nejčastější Egypt (devět procent), Turecko (šest procent), Tunisko (tři procenta) nebo USA (dvě procenta). Mezi nejčastějšími zeměmi mimo Evropu jsou také Spojené arabské emiráty, Čína, Kapverdy, Thajsko, Vietnam, Maroko, Mauricius, Tanzanie, Belize, Japonsko nebo Srí Lanka. "Data ukazují, že čeští cestovatelé velmi často v cizině podceňují základní hygienická i bezpečnostní pravidla, jako je stravování, alkohol nebo bezpečnost v dopravě," uvedla za společnost Ipsos Jana Bryknarová. Lidé častěji než v Česku jezdí na kole či motocyklu bez helmy, pijí nebalenou vodu nebo jedí lokální produkty.