Odbojáři mají dostávat k důchodu nejméně 200 korun

Odbojáři z první a druhé světové války a pozůstalí po nich mají podle Senátu dostávat k důchodu minimálně 200 korun měsíčně. S touto úpravou Senát téměř jednomyslně sněmovně vrátil k novému projednání návrh zákona o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa. Zákon má zavést příplatek k důchodu pro odbojáře ve výši 50 korun měsíčně za každý měsíc v odboji, což by například za dobu druhé světové války představovalo 3450 korun. Vdovy a vdovci po nich by měli dostávat příplatek v poloviční výši, sirotci pak příplatek ve výši dvou třetin uvedené sumy, což by bylo podle návrhu zákona 20 korun za každý měsíc alespoň jednoho z jejich rodičů v odboji. Podle senátorů by minimální slušná výše tohoto příspěvku měla představovat nejméně 200 korun.

Lidé by podle navrhovaného zákona měli mít nárok na příplatek za každý měsíc strávený v koncentračním či internačním táboře a za boj se zbraní v ruce za vznik Československa nebo proti nacistické diktatuře. Pokud by se do odboje během druhé světové války zapojili na dobu kratší než tři měsíce, dostali by jednorázově 30.000 korun. Nyní mají jednorázovou částku dostat jen lidé, kteří v druhém odboji působili déle než tři měsíce.

Zákon má také zavést zvláštní příspěvek k důchodu ve výši 2500 korun měsíčně pro lidi, kteří byli pronásledováni komunistickým režimem a bojovali proti němu. Příspěvek má být kompenzací za to, že tito lidé ne vždy mohou využívat bezplatné telefonování, vnitrostátní veřejnou dopravu a další výhody. Nárok na částku v poloviční výši by měli i vdovy a vdovci. Příspěvek mají dostávat lidé, kteří byli vězněni za svůj odpor vůči komunistickému režimu nebo byli v táborech nucených prací. Nárok na něj budou mít i ti, kteří se účastnili povstání proti nacistickému režimu v květnu 1945.

Zákon si v případě přijetí příští rok vyžádá ze státního rozpočtu 1,7 miliardy korun, o rok později to má být 1,2 miliardy korun. V dalších letech se částka zřejmě bude prudce snižovat. Lidí, jichž se má zákon týkat, je zhruba 25.000 a je jim v průměru 80 let. Ještě před pěti lety jich byl dvojnásobek.