Odborovým vůdcům jde o vlastní politické ambice, míní premiér Fiala. Středula to odmítl

Odborovým vůdcům nejde o úspory a o důchody, ale o vlastní politické ambice. Leccos napovídají nedávná neúspěšná kandidatura na prezidenta a společné mítinky se zástupci opozice. Na sociální síti X to dnes, den před odbory vyhlášenou stávkou a protesty, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). V pondělí se uskuteční také celodenní výstražná stávka základních, středních i mateřských škol. Školské odbory usilují mimo jiné o více peněz pro školství na příští rok. Podle ministerského předsedy ve školství nehrozí zhoršení kvality výuky, kterým někteří straší. Zároveň se nebudou významně redukovat nepedagogická místa, dodal.

Vláda podle Fialy slíbila to, že zvrátí trend prohlubujících se dluhů. Konsolidační balíček, který tento týden podepsal prezident Petr Pavel a proti kterému odbory mimo jiné protestují, je jedním z důležitých kroků k tomuto cíli, míní. Státní rozpočet podle něj příští rok ušetří téměř 100 miliard korun, deficit klesne pod tři procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Vláda by se měla snažit dosáhnout shody v rámci sociálního dialogu a začít pracovat ve prospěch České republiky. V reakci na dnešní vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) to ČTK řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Uvedl, že jiné ambice než být v čele ČMKOS nemá.Skrze vicepremiéra Mariana Jurečku (KDU-ČSL) také Fialu dnes požádal, aby se například v pondělí po skončení demonstrace uskutečnilo jednání. Odpověď nemá.