ODS nepodpoří ve sněmovně zvýšení daní

Občanská demokratická strana nepodpoří v Poslanecké sněmovně vládní balík takzvaných povodňových daňových změn, s nímž kabinet předstoupí před poslance 12. září. Stanovisko ODS v sobotu potvrdil předseda jejích poslanců Vlastimil Tlustý v diskusním pořadu České televize, kterého se účastnil také ministr financí Bohuslav Sobotka. Daňové změny, kterými se bude v neděli zabývat vláda, by měly v příštím roce posílit příjmy státu o deset miliard korun. Z peněz chce vláda hradit část povodňových škod, které pravděpodobně přesáhnou 100 miliard korun. "My pro ten takzvaný daňový povodňový nebo povodňový daňový balík ruku opravdu nezvedneme," prohlásil Tlustý. "A je to proto, že my zásadně nesouhlasíme s tím, že povodně mají být záminkou pro další zatížení občanů a podniků v této zemi," dodal.

Sedm miliard korun chce vláda získat ze změn sazeb daně z přidané hodnoty a dalších zhruba 3,4 miliardy korun si slibuje od růstu spotřebních daní z cigaret a lihu. Zavedena má být i takzvaná milionářská daň lidí s ročními příjmy nad 900.000 korun. Od roku 2004 by pak měla měla klesnout daň z příjmu právnických osob z 31 na 28 procent. Kromě změn daní balík povodňových opatření obsahuje také úspory ve výdajích rozpočtu. Stát příští rok ušetří 3,5 miliardy korun na platech státních zaměstnanců, kterým mzdy porostou o sedm namísto původně dohodnutých 13 procent.

Ministr Sobotka předpokládá, že koaliční poslanci vládní návrhy podpoří, vláda však podle něj bude hledat podporu i u ostatních stran. "My přirozeně budeme pro tyto návrhy hledat podporu v Poslanecké sněmovně i u ostatních politických stran," řekl. KSČM se ale podle místopředsedy Václava Exnera nelíbí zejména výše takzvané milionářské daně, která je podle komunistů nízká. Vláda se zatím dohodla na zdanění příjmů nad 900.000 korun ročně 35 procenty, tedy o tři procenta více než dosud. Komunisté by ale chtěli pro bohaté daň až 55 procent.