ODS nevylučuje zrušení ministerstva pro místní rozvoj

Další existence ministerstva pro místní rozvoj (MMR) je nejistá. Zatímco ČSSD, KSČM a KDU-ČSL se postavily za zachování resortu, ODS nevylučuje jeho zrušení. Vyplývá to z ankety ČTK mezi politickými stranami. MMR zastřešuje například získávání dotací z evropských fondů, určuje i bytovou politiku. Zrušení ministerstva je podle mluvčího občanských demokratů Martina Kupky jednou z cest, jak zeštíhlit státní administrativu. Dohled nad získáváním peněz z Bruselu by prý mohl zčásti přejít na Úřad vlády k ministrovi pro evropské záležitosti, další část by mohla případně převzít nově založená agentura. Bytovou politiku by mohlo pokrýt ministerstvo práce a sociálních věcí, Státní fond rozvoje bydlení by převzalo ministerstvo financí. Na resort financí by podle Kupky také přešla starost o veřejné dražby, veřejné zakázky by hlídal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo ministerstvo vnitra, pod které by patřilo také územní plánování a stavební řád. Bývalý ministr místního rozvoje za ČSSD a současný hejtman Pardubického kraje za ČSSD Radko Martínek chce resort nejen zachovat, ale dokonce rozšířit. "Kraje, města a obce potřebují jednoho partnera ve vládě. Proto ČSSD naopak prosazuje posílení pravomocí MMR o civilněsprávní úsek ministerstva vnitra a o odbor územních rozpočtů z ministerstva financí," řekl ČTK.

Autor: Jan Hloch