Pavel a Babiš se na Blesk.cz střetli kvůli euru, válce na Ukrajině či Agrofertu

Na tématech přijetí eura, války na Ukrajině či bohatnutí firem Agrofertu díky inflaci se v dnešní dnešní debatě na webu Blesk.cz střetli prezidentští kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš (ANO). První polovina hodinového vystoupení se točila kolem kampaně, bývalý premiér Babiš v ní hájil své billboardy kritizované za strašení válkou, bývalý vysoký představitel české armády a NATO Pavel kvůli nim Babiše vybízel k omluvě vojákům.

V závěru debaty si mohli kandidáti navzájem položit otázku, Babiš se na Pavla obrátil s dotazem, proč prosazuje přijetí eura, proti kterému se staví bývalý premiér. Pavel uvedl, že ze společné evropské měny by se neměl dělat strašák a měla by se kolem ní vést racionální debata. Podpora přijetí eura podle něj neznamená, že by ho Česko zavádělo "hned teď". Pavel se naopak ptal, jak jde Babišovo heslo, že má na prvním místě lidi, dohromady s tím, jak bohatnou a zdražují firmy z holdingu Agrofert z Babišových svěřenských fondů. Babiš řekl, že o cenách potravin rozhodují obchodní řetězce, nikoliv výrobci.

Babiš zopakoval, že by zkusil jako prezident podpořit řešení války na Ukrajině tím, že by usiloval o mírový summit v Praze. Pavel to označil za plácnutí do vody, dokumentuje to podle něj Babišův chaotický přístup k zahraniční politice. Mírový plán musí podle něj zajistit organizace, ve kterých je Česko členem a má v nich své zástupce. Pavel se také podivoval nad Babišovým plánem konzultovat z Hradu kroky s jednotlivými ministry vlády Petra Fialy (ODS), když kabinet v kampani nevybíravě kritizuje. Vyčítal mu sklony k mikromanažerství. Babiš Pavla spojoval s vládní koalicí a hovořil o hrozbě "nové totality".