Petici za vyznamenání pro odbojovou skupinu Mašínů podepsalo 34 osobností

Petici, aby prezident Petr Pavel vyznamenal členy odbojové skupiny bratří Mašínů, které Senát letos nominoval na Medaili Za hrdinství, podepsalo zatím 34 osobností. Další budou mít možnost prostřednictvím petičního serveru. Text petice dostane prezident dnes, řekli novinářům historik Petr Blažek, dokumentarista Martin Vadas a senátor Marek Hilšer z klubu Starostů, kteří petici připravili. Pavel již dříve uvedl, že by s oceněním Mašínů měl problém; vyznamenat ale hodlá jejich sestru Zdenu Mašínovou, na jejíž nominaci se Sněmovna a Senát shodly.

Při návštěvě Brna dnes prezident uvedl, že nechce před 28. říjnem odtajňovat, kdo bude vyznamenán. Doplnil však, že jeho postoj k vyznamenání Mašínů se nezměnil, je stále stejný. K signatářům patří podle Blažka lidé, kteří mají k Mašínům blízko, včetně představitelů krajanských organizací nebo někdejšího premiéra z ODS Mirka Topolánka, který jim udělil plaketu předsedy vlády.

Ctirad a Josef Mašínové byli vyznamenáni medailí Za chrabrost za statečnost v době druhé světové války, podobně jako jejich otec Josef Mašín, jeden z členů protinacistické odbojové skupiny Tři králové. Mašínům jejich odpůrci vytýkají, že ve snaze opatřit si zbraně a peníze zabili odzbrojené policisty. Senát všech šest členů skupiny nominoval osmkrát.