Plachetka na novém albu Molieri spojuje árie údajných soků Mozarta a Salieriho

Operní pěvec, basbarytonista Adam Plachetka vydal nové album s názvem Molieri, které je kompilací operních árií Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Salieriho. Na albu spojujícím tvorbu údajných hudebních soků spolupracoval s Czech Ensemble Baroque pod taktovkou dirigenta Romana Válka. Společně skladby z alba Molieri před časem nabídli v recitálovém programu.

Hudba na tomto albu je mému srdci blízká a je mi velmi drahá. Strávil jsem většinu mé dosavadní kariéry zpíváním Mozartových oper. Mnohokrát se mě ptali, proč jsem nikdy nenatočil album jeho největších árií. Odpověď je celkem jednoduchá - už existuje tolik Mozartových nahrávek a já jsem nechtěl udělat jen další z nich. Cesta se ukázala, když jsme s Romanem Válkem zvažovali nový recitálový program, kde bychom mohli vystupovat s jeho orchestrem. Pamatovali jsme si děj filmu Amadeus režiséra Miloše Formana a zaujala nás myšlenka spojit Mozarta a Salieriho," dodal Plachetka.

Dobové dokumenty i události svědčí o tom, že vztah Mozarta a Salieriho byl založen na vzájemném respektu. Ve fondu Národního muzea - Českého muzea hudby se dokonce v roce 2016 podařilo objevit společnou skladbu Mozarta a Salieriho, která je dokladem jejich spolupráce.