Plán na zrušení přísedících vstoupil do další fáze, část justice nesouhlasí

Plán ministerstva spravedlnosti na výrazné omezení soudních přísedících z lidu vstupuje do další fáze - ve středu jej projedná vláda. Ministerstvo chce změny zavést už od ledna. Nevyhovělo námitkám některých státních zastupitelství i soudů, které žádaly širší zachování laického prvku s argumentem, že soudci mohou být odtržení od reality všedního dne.Přísedící z lidu - tedy laici, které volí zastupitelstva obcí či krajů - se mají nově podílet jen na rozhodování krajských soudů o nejzávažnějších zločinech, a to zejména násilného charakteru. U okresních soudů, kde zasedali u trestních věcí a pracovněprávních sporů, už s nimi ministerstvo nadále nepočítá. Cílem novely je zefektivnit fungování soudů.

Z vypořádání připomínek vyplývá, že Krajský soud v Praze byl proti zrušení přísedících v pracovněprávních sporech. Poukazoval na to, že v Evropské unii je jejich účast v těchto řízeních naprosto běžná, v Německu a Rakousku dokonce i v řízeních odvolacích.

O přehodnocení koncepce ohledně okresních soudů žádalo i Městské státní zastupitelství v Praze. "Důsledkem omezení činnosti laických přísedících nebo i jejich úplným vyloučením může snadno být opětovný vznik zcela odlidštěné, mechanické formy rozhodování založené jen na přesné aplikaci právních norem, a to přes všechna upozornění Ústavního soudu, že tomu tak být nemá," uvedlo. Soudci podle něj mohou zkresleně vnímat realitu všedního dne, protože s ní mají nedostatečný kontakt. "S omezením laického rozhodování tak dojde k výraznému omezení kontroly soudní moci, kterou nelze zcela nahradit možností veřejnosti se takového řízení účastnit," varovalo.