Počet obyvatel ČR se v pololetí přiblížil k 10,7 milionu

Počet obyvatel ČR se v letošním prvním pololetí zvýšil o 5200 na 10,7 milionu lidí. Proti předchozím rokům tak bylo tempo růstu výrazně nižší. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Na přírůstku se kladně podepsala migrace, v meziročním srovnání byl ale přírůstek stěhováním o více než polovinu nižší. Více lidí zároveň zemřelo, než se narodilo. Jarní opatření proti šíření nemoci covid-19 se odrazila v rekordně nízkých počtech uzavíraných manželství. Méně se také narodilo dětí a méně bylo i rozvodů, zatímco počet zemřelých zůstal na úrovni předchozího roku, uvedli statistici.

Od ledna do konce června zemřelo 56.900 lidí, o 245 méně než v loňském prvním pololetí. Na svět přišlo v prvních šesti měsících letošního roku 53.800 dětí, meziročně o téměř 1900 méně. Ubylo i lidí, kteří se ze zahraničí přistěhovali do Česka. Jejich počet se meziročně snížil o 5700 na 26.400.

Nejvíc lidí přibylo ve středních Čechách. V letošním prvním pololetí přibylo 6852 lidí, což představuje největší nárůst v porovnání s ostatními regiony v republice. Počet obyvatel Prahy se za letošní první pololetí zvýšil o 2711, hlavní město jich ke konci června mělo téměř 1,327 milionu. Dvě třetiny nových obyvatel se přistěhovaly, zbytek přírůstku byly narozené děti, kterých bylo víc než zemřelých. Hlavní město je po Středočeském kraji druhým nejlidnatějším krajem v Česku.