Polák, jenž čtyři dny trávil na pražském letišti, není prý jediný

Případ Poláka Pawla Jurského, který nuceně strávil čtyři dny na pražském letišti, není ojedinělý, tvrdí polská média s odvoláním na polské diplomaty v Česku. "Polák prožil horor na letišti v Praze. Není sám," uvedla v titulku veřejnoprávní televize TVP. Případ souvisí s omezeními za současné pandemie nemoci covid-19. Jurski se přes Prahu snažil vrátit z Nizozemska do vlasti, ale úřady ČR mu podle něj znemožnily opustit letištní tranzit, vstoupit na české území a po zemi pokračovat v cestě do Polska. "Imigrační policie se odvolávala na ministerstvo vnitra, to zase na imigrační policii," řekl ČTK.

Konzul Artur Lukiańczyk podle PAP vyzvedl Jurského spolu s další osobou, která měla stejný problém. "Jurského případ není ojedinělý. České úřady z neznámých příčin neposuzují kladně všechny nóty polského zastoupení," zdůraznil konzul. Na letišti jsou podle něj další Poláci, kteří se nejspíše budou muset vrátit letem KLM do Nizozemska. "KLM prodává letenky a nestará se, co se děje poté. Nevaruje cestující o předpisech platných v Česku a na Letišti Václava Havla není zastoupení této společnosti, které by mohlo řešit otázky ohledně případného návratu do Nizozemska," upozornil Lukiańczyk.

Česko kvůli epidemii koronaviru omezilo možnosti vstupu cizinců na své území. Bez překážek, ale s negativním testem na koronavirus, smějí přijet jen cizinci s trvalým či dočasným povolením k pobytu. Ve výjimečných situacích je na 72 hodin a v podnikatelských či vědeckých cílech dovolen vstup občanů EU. Předpisy dovolují také tranzit občanů zemí EU vracejících se do vlasti. V takové situaci ale musí být cesta předem ohlášena diplomatickou nótou, dodal PAP.