Polsko předá Ukrajině čtyři letouny MiG-29. Pavel se setkal s polským prezidentem Dudou

Polsko v nejbližších dnech předá Ukrajině zřejmě čtyři nadzvukové letouny MiG-29. Na tiskové konferenci po setkání s českým prezidentem Petrem Pavlem to dnes řekl polský prezident Andzrej Duda. Celkem má Polsko k dispozici přes deset strojů, které v minulosti převzalo z výzbroje Německé demokratické republiky (NDR). Další stroje Polsko Ukrajině poskytne po jejich servisu a opravě.

Prezidenti ČR a Polska Pavel a Duda jednali ve Varšavě o ekonomické spolupráci, rozvoji dopravního spojení, chystaném summitu NATO či energetice. Pavel řekl, že vztah obou zemí nebyl asi nikdy tak dobrý jako teď. Válka na Ukrajině pomohla uvědomit si, jak cenná je spolupráce. Duda zmínil, že dobudování dopravního spojení prostřednictvím české D11 a polské S3 by vytvořilo důležitou spojnici obou zemí, usnadnilo Čechům návštěvy Baltského moře a pomohlo i obchodu.

Během dne se Pavel setká také se zástupci polského parlamentu nebo české menšiny. Návštěva Polska je jeho druhou zahraniční cestou po inauguraci z minulého týdne. Na první byl v pondělí a v úterý na Slovensku. Pavel se do Polska vydal pouhý týden po své inauguraci. Brzkou cestu v případě svého zvolení slíbil již před volbami v reakci na vyjádření svého protikandidáta Andreje Babiše, který zpochybnil případnou českou pomoc Polsku a Pobaltí v případě vojenského napadení.

Odpoledne Pavel položil za účasti čestné vojenské jednotky věnec u hrobu Neznámého vojína. Následoval oběd s předsedkyní Sejmu Elžbietou Witekovou a jednání se šéfem Senátu Grodzkým. Český prezident se sešel i se skupinou krajanů u české ambasády na náměstí Václava Havla, měl schůzku se zástupci Polsko-československé solidarity.