Pražští zastupitelé schválili Metropolitní plán, platit začne v září

Pražští zastupitelé po mnohahodinové debatě schválili nový Metropolitní plán, který začne platit prvního září a nahradí dosavadní dokument z roku 1999. Pro přijetí klíčového předpisu určujícího pravidla výstavby v hlavním městě zvedlo ruku padesát z pětašedesáti hlasujících. Schvalovacímu procesu předcházely protesty ze strany veřejnosti, spolků i některých politiků. Například náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti) a zastupitelky Eva Tylová (nez. za Piráty) či Hana Kordová Marvanová (nez. za ODS) neúspěšně navrhovaly odložení bodu. Kritikům vadilo pozdní zveřejnění finální verze materiálu i obavy z nadměrného zahušťování zástavby na úkor zeleně.

Vedení metropole naopak argumentuje tím, že nový dokument zefektivní plánování a urychlí budování infrastruktury. Náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN) upozornil na hrozící zablokování rozvoje města v případě zamítnutí návrhu. Nový předpis počítá s prostorem pro výstavbu 350 tisíc bytů primárně na brownfieldech a zavádí výškovou regulaci. Radnice rovnou zahájí přípravu prvních úprav, které zohlední novou stavební legislativu a nestihnuté požadavky městských částí. Zastupitelstvo zároveň vyzvalo vládu k zavedení podílu na výběru daně z přidané hodnoty pro obce zatížené bytovou výstavbou.