Před 100 lety se narodil Tomáš Baťa junior
17. září 1914 se podnikateli Tomáši Baťovi, jednomu ze zakladatelů obuvnického impéria, narodil syn, který dostal jméno po otci. Jeho dětství ale podle dochovaných vzpomínek nebylo dětstvím rozmazlovaného jedináčka. Známé jsou historky o tom, že kromě toho, že měl soukromé učitele a studoval i v zahraničí, chodil i do běžné školy, vyučil se ševcem, a pak pracoval u pásu jako ostatní dělníci.
V roce 1939 Tomáš Baťa emigroval. Usadil se v Kanadě, kde založil město Batawa, a vstoupil do kanadské armády. Na své působení později vzpomínal: "Já jsem přijel do Kanady, byl jsem tam cizinec, a když vypukla válka, něco se muselo stát. Tak byla vytvořena resortní kanadská armáda a já jsem se do ní dal. Nejhrdější jsem byl ale na to, že jsme zavedli mezinárodní česko - kanadskou rotu. Nakonec jsem jí velel."
Podnikání se nevzdal ani v Kanadě, kde se později usadil kvůli politickým poměrům v rodném Československu, natrvalo. Podnik byl znárodněn, ze Zlína se stal Gottwaldov. Na Baťu ale místní nezapomněli, ani on na ně. Krátce po sametové revoluci se do své staré vlasti a do Zlína vrátil a opět navázal na tradici rodinné firmy. Tomáš Baťa se dočkal nejen podnikatelských úspěchů, ale také vysokých státních ocenění v Československu i Kanadě. 100. výročí jeho narození si ve Zlíně připomínají nejen výstavou, koncertem, a především pietním aktem, při kterém by měla být přítomna také rodina.