Předseda Senátu Vystrčil: Mise na Tchaj-wan bude úspěšná i pro ekonomiku

Cesta na Tchaj-wan má podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) prokázat zájem Česka o spolupráci se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo přeje nebo nepřeje. Vystrčil očekává, že mise bude úspěšná i s ohledem na prohloubení ekonomických vztahů. Předseda Senátu to uvedl na briefingu před zahájením cesty, která se uskuteční od 29. srpna do 5. září.
Proti uskutečnění cesty protestovala Čína, která Tchaj-wan pokládá za svou vzbouřeneckou provincii. Odmítli ji Hrad i představitelé vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Pozitivní ohlasy na cestu podle Vystrčila převažují. "Jsem přesvědčen, že ta cesta bude úspěšná a přispěje k restartu české ekonomiky," řekl předseda Senátu. Vystrčila v čele senátní delegace doprovodí zástupci 36 firem, aby navázali kontakty, uzavřeli kontrakty a pomohli zvýšit tchajwanské investice v ČR a její konkurenceschopnost.

Vystrčil se na Tchaj-wanu setká s nejvyššími představiteli země, bude jednat také se čtyřmi tchajwanskými ministry. Většinu času bude pobývat v hlavním městě Tchaj-pej, v plánu má i návštěvu dalších tchajwanských měst. Během cesty dostane ocenění za parlamentní diplomacii. Oceněn bude i jeho předchůdce ve funkci Jaroslav Kubera (ODS), který před svým náhlým lednovým úmrtím misi plánoval.