Přehled tisku

Foto: Vláda ČR
0:00
/
0:00

Lidové noviny píší o státních vyznamenáních, které naposledy ve svém úřadu udělí 28. října prezident Václav Klaus. Mezi nejžhavější favority se podle deníku řadí oštěpařka Barbora Špotáková, která získala v létě na olympiádě v Londýně druhou zlatou medaili.

Foto: Vláda ČR
Lidové noviny píší o státních vyznamenáních, které naposledy ve svém úřadu udělí 28. října prezident Václav Klaus. Mezi nejžhavější favority se podle deníku řadí oštěpařka Barbora Špotáková, která získala v létě na olympiádě v Londýně druhou zlatou medaili. Ze sportovců je to dále brankář Ivo Viktor nebo házenkář Jiří Vícha, píše list. Hrad také podle informací listu zvažoval i ocenění fotbalisty a držitele Zlatého míče Pavla Nedvěda, kterému je 40 let. Jedna z mála výjimek, která pronikla na veřejnost, bylo jméno herce Radoslava Brzobohatého, o kterém se spekuluje již od jara, píše list. Ve hře je také celá řada dalších jmen, podle Lidových novin se například v návrzích Senátu objevuje jméno imunoložky Blanky Říhové nebo zesnulého ombudsmana Otakara Motejla. Sněmovní návrhy připomínají kytaristu Lubomíra Brabce či chirurga Pavla Pafka.


Nursultan Nazarbajev,  foto: Agência Brasil / Ricardo Stuckert / Creative Commons 2.5 Brazil,  3.0 Brazil
Návštěvě prezidenta Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva v ČR se věnují Hospodářské noviny. Přinášejí s ním dokonce rozsáhlý rozhovor. V ekonomickém komentáři list míní, že v souvislosti s dohodou nových obchodů s Kazachstánem bývají očekávání často optimističtější než realita. Dá se tak těžko uvěřit, že by první návštěva přinesla českým firmám investice v řádu desítek milionů eur. Určitě by to ale byl dobrý výsledek v čase krize, kdy se mantrou českých exportérů a investorů staly východní trhy, píše komentář Hospodářských novin. V praxi ale "rétoriku nepoznaného" shazují čísla. Do západní Evropy stále míří 85 procent českého exportu, zatímco Kazachstán se podílel na investicích jen asi jednou desetinou procenta. To bylo loni, předchozí rok nebyl ve statistikách vůbec. Jakákoliv investice v "terra incognita," která končí kdesi za Užhorodem, je tak podle zkušeností investorů riziková. Investoři na východě často narážejí na ekonomickou a právní nestabilitu.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Policie vyšetřuje IT zakázky podniku Lesy České republiky, píše deník E15. Zjišťuje, jakým způsobem skončilo zhruba 340 milionů korun u neprůhledných zahraničních firem, jež mají konta ve Švýcarsku. V posledních čtyřech letech je od podniku soustavně získávaly dvě stejné firmy - Dynn a Time Import. Deník to uvedl s odkazem na trestní oznámení na neznámého pachatele z řad státního podniku. V letech 2009 až 2012 podle E15 kontrakty s firmami dosáhly objemu přes miliardu korun. Ze Švýcarska pak peníze putovaly zpět do ČR na účty, k nimž mají dispoziční právo lobbista a dva podnikatelé. Zhruba 240 milionů korun bylo poté postupně vybráno v hotovosti, píše list. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej listu sdělil, že k této věci nebude poskytovat žádné informace. Podle mluvčího Lesů České republiky Zbyňka Boublíka byly zakázky zadány na základě jednacího řízení bez uveřejnění, a to kvůli ochraně autorského díla.


Foto: ČTK
Impozantního díla stavařů z devátého století si všímá deník Právo. Archeologové v Mikulčicích na Hodonínsku objevili první most slovanského hradiště Valy, který protínal hradiště. Most byl dlouhý 40 metrů a jeho dřevěné kůly se díky spodní vodě dobře zachovaly. Podle části odborníků by Valy mohly být se svými 11 kostely, knížecím palácem a hlavní bazilikou hlavním městem Velké Moravy, bájným Veligradem. Jde o město, které poměrně dobře popisuje vyprávění arabských kupců, píše deník Právo. Součástí hradiště byly celkem tři mosty, nejvýznamnější byl první. Badatelský výzkum umožnil zdokumentovat celou délku mostu, který se tyčil nad někdejším ramenem řeky Moravy. Předchozí sondy skončily významným nálezem člunů a také keramiky. Česká republika společně se Slovenskem usiluje o to, aby hradiště Valy bylo zapsáno na seznam UNESCO, dodává deník Právo.


Foto: Richard Dudley / Stock.XCHNG
Stát plánuje nařídit zaměstnavatelům zasílání detailních informací o výdělcích a celé řadě dalších údajů, píše Mladá fronta Dnes. Kdo dnes v ČR žádá o dávky, musí donést papírový formulář k potvrzení svému zaměstnavateli a pak s ním jít k úředníkovi. Týká se to dávek, které se odvíjejí od výše příjmu. Obíhání mezi úřady a firmou by podle návrhu na rozšíření Jednotného informačního systému práce a sociálních věcí mělo odpadnout. Firmy by je za každého zaměstnance posílaly na Českou správu sociálního zabezpečení a ta by měla informace pro rozhodnutí o dávce on-line. Stát by se dozvěděl i o příjmech, které dnes lidé nehlásí, tedy ze zaměstnání malého rozsahu či dohod o provedení práce, píše list. Změny mají podle ministerstva přinést úspory. Podle výpočtu ušetří podniky díky elektronizaci 1,5 miliardy ročně, píše Mladá fronta Dnes. S novinkou ale nesouhlasí někteří poslanci, podle nich jde o sledování "Velkým bratrem."


Jan Fischer,  foto: Vláda ČR
Nezávislý prezidentský kandidát Jan Fischer by komunisty k vládě rozhodně nepustil a penzijní reformu by razil tvrdší než kabinet premiéra Petra Nečase. Řekl to v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. "Když by mi osoba pověřená sestavením vlády přinesla návrh, který by znamenal vládnutí s KSČM, zkrátka a dobře bych jej neakceptoval,"řekl deníku Fischer. Také v případě menšinové vlády by se velmi zajímal, zdali neexistuje skrytá podpora například formou nabídky na místa šéfů úřadů či místa náměstků. Komunisty Fischer považuje za extremistickou stranu. "Nevyrovnali se se základním zahraničněpolitickým ukotvením této země. Mají vysoce negativní postoj k Evropské unii, k NATO, k působení našich misí,"řekl Mladé frontě Dnes.


Foto: Patrice Loïez / CERN PhotoLab
Do Prahy míří zástupci jednoho z nejrespektovanějších vědeckých center - Evropské organizace pro jaderný výzkum ve Švýcarsku, která je známá pod zkratkou CERN. Do svých řad chce přizvat české studenty i lidi z praxe, píší Hospodářské noviny. CERN nebízí nejrůznější stáže, zaměstnanecké kontrakty nebo letní pobyty pro studenty. Organizace se bude v Praze narušit zarytou představu o organizaci, ve které pracují samí fyzikové. Češi jsou mezi stálými zaměstnanci ve výrazné menšině. Takzvaných uživatelů, kteří jezdí do Ženevy pracovat na výzkumu pro domovskou instituci, je 186. Smlouvu na dobu neurčitou se podařilo získat jen třem lidem z Česka, v blízké době do CERNu podle listu nastoupí čtvrtý Čech. Pracovat v CERNu s sebou nese nemalé benefity, připomíná list. Vědecké centrum pomáhá zaměstnanci s hledáním bydlení či s vyřízením administrativních záležitostí, připomínají Hospodářské noviny.


René Kujan,  foto: Archiv René Kujana
Český amatérský běžec René Kujan dokončil v pondělí večer místního času svůj běh kolem Islandu. Informace přináší Mladá fronta Dnes. Ke zdolání celkové trasy 1340 kilometrů, která odpovídá zhruba 30 maratonům, si vyhradil 30 dnů. Deník ho srovnává s filmovou postavou Forresta Gumpa, který ve stejnojmenném filmu překonával srovnatelné překážky včetně maratonu. Podobně jako ve filmu se k němu během cesty přidávali další běžci. Čech své snažení zahájil 23. září, tedy ve stejný den, v jaký utrpěl před pěti lety vážnou autonehodu. Tu málem nepřežil, později mu lékaři předpovídali, že bude do konce života upoután na invalidní vozík. Cílem Kujanovy akce bylo prostřednictvím dobrovolné sbírky shromáždit prostředky pro tělesně postižené sportovce v Praze. Svým výkonem inspiroval i Islanďany, kteří založili česko-islandský projekt na podporu handicapovaných, píše Mladá fronta Dnes.