Přehled tisku

Le Château de Prague
0:00
/
0:00

Lidové noviny komentují přímou volbu prezidenta, píší, že politická reprezentace společně ujišťuje veřejnost o tom, že udělá vše, aby se přímá volba uskutečnila už v případě výběru nástupce prezidenta Václava Klause.

Lidové noviny komentují přímou volbu prezidenta, píší, že politická reprezentace společně ujišťuje veřejnost o tom, že udělá vše, aby se přímá volba uskutečnila už v případě výběru nástupce prezidenta Václava Klause.

"Také se bojíte, že to politici zase jak na potvoru nestihnou," ptá se komentátor a soudí, že i když už to málem vypadá, že by si kandidáti měli začít připravovat hesla, "rýsujících se shod" budou třeba ještě desítky a to by v tom byl čert, aby se nenašlo alespoň několik "zásadních" detailů, ze kterých nelze slevit.

Hospodářské noviny uvádějí, že výsledky dosavadních politických jednání vypadají až podezřele racionálně a budí dojem, že téměř všechny únikové varianty jsou vyčerpány. "Důležité je slovo téměř. Ve hře jsou totiž stále ještě pravomoci prezidenta. Dovolujeme si tudíž vyjednavačům doporučit: Co na ně vůbec nesahat? Jedinou změnou v postavení prezidenta, již lze jen doporučit, je jeho beztrestnost a faktická neodvolatelnost. Vzpomínky na monarchii nemají v roce 2011 v Ústavě ČR co dělat. Chtějí-li s nimi politici skoncovat, souhlasíme. S jedinou podmínkou: že se stejně přísně vypořádají s vlastní imunitou."


"Vysoké školy přijmou letos méně studentů," píší Hospodářské noviny a dodávají, že kvůli menšímu množství peněz tak skončí dlouhodobý trend, kdy bylo rok od roku přijímáno více studentů. Počet studentů v prvních ročnících by se oproti roku 2011/2011 mohl propadnout až o patnáct tisíc a dostat se tak k 80 000. Na univerzity se v současné době dostane 60% mladých lidí a podle státu je to na úkor kvality a tak vysoký podíl je neudržitelný. Praxe bude zřejmě taková, že univerzity budou moci i nadále přijímat libovolné množství studentů, ale peníze dostanou jen na určitý počet. To, že podíl lidí nastupujících na vysoké školy už překročil únosnou mez si uvědomují i rektoři, chtějí ale, aby se snížení peněz posuzovalo individuálně a aby škrty nebyly tak razantní, uvádí list s tím, že reforma může dopadnout především na menší vysoké školy v regionech, které nebudou schopny konkurovat špičkovým univerzitám.


Komentář Mladé fronty Dnes si všímá blížícího se sčítání lidu. Ptá se, proč lidé musí opakovat fakta, která dávno netají. Kde žijí a s kým, ví obecní úřad. Zda mají byt nebo dům, ví katastr. Že dali plyn odpojit, ví plynárna. Jako důvody sčítání se uvádějí závazky vůči Evropské unii, jako důvod, proč dotazník zodpovědně vyplnit se zmiňuje také to, že bude jasné, kolik je potřeba školek či domovů důchodců nebo že se jinak nedozvíme, kolik vakcín koupit na očkování dětí či do kterého kraje jet za prací apod. Proč mají lidé sdělovat, že bydlí v přízemí a mají počítač, zda jim doma teče teplá voda nebo mají splachovací záchod, ptá se komentátorka a uvádí, že lidé si vyměňují rady, jak povinnost obejít, třeba při vyplňování dotazníku zavtipkovat. "Ale na druhou stranu, sčítání opravdu může přinést i užitek. Třeba konečně poznáme osobně i naši plachou pošťačku, která jen jako duch hází doručenky do schránky a nezazvoní a nezazvoní," uzavírá komentář.


Foto: Free Digital Photos
Deník Právo píše, že rodiče nejspíše budou kvůli zvýšení DPH muset zvýšit dětem také kapesné, věci, které si z něj děti obvykle kupují, totiž v důsledku zvýšení DPH podraží. Současně je ale také možné, že se zvýší procento dětí, které žádné kapesné nedostávají. List uvádí, že podle ekonomů jsou žáci jako potenciální zákazníci marketingovými odděleními velkých firem a jejich kapesné by mohlo v tržbách citelně chybět.


Lidové noviny informují, že ministerstvo vnitra zvažuje zavést pro cizince, kteří budou mít zájem o podnikání v Česku, novou podmínku: museli by nejprve mít pět milionů korun na investice. Podle Petry Schneiderové z tiskového odboru ministerstva je to zatím úvaha a cílem je eliminovat zneužívání podnikatelských víz. Komentátor listu k plánu poznamenává, že stanoví-li stát živnostenskou laťku na pět milionů korun, nehne to s těmi cizinci, kteří tu jako mafiáni tak jako tak proinvestují více. Odradí to však ty, kteří nemají s mafiánstvím nic společného.


"Češi se stávají evropskou špičkou v pití čaje. Naopak ve spotřebě kávy se držíme na chvostu," píše Mladá fronta Dnes. Češi sice ještě stále nemají na Angličany či Rusy, ale už za sebou nechávají Němce nebo Belgičany. V předchozích dvou letech se v Česku vypilo nejvíce čaje za čtvrtstoletí, píše list s odvoláním na Zdeňka Kobese z Českého statistického úřadu. S kávou je to naopak, ta měla v devadesátých letech prudký nástup, nicméně v posledních dvou letech zaznamenali statistici pokles. U čaje se projevuje i další trend, lidé se začínají více zajímat o jeho kvalitu, kterou dokáží ocenit.