Přehled tisku

Zprava Karel Schwarzenberg, Alexandr Vondra, Petr Nečas, Petr Tluchoř a Radek John (vlevo vpředu) jednali se svými týmy 28. června v Poslanecké sněmovně v Praze o společné vládě, photo: CTK
0:00
/
0:00

Středopravicové strany mají jedinečnou šanci vytvořit tak silný kabinet, jaký Česká republika ještě nepoznala. Při nekonečném vyjednávání o detailech se však zapomíná na podstatu. A tou je postupná likvidace sociálního státu, napsala Mladá fronta Dnes.

Zprava Karel Schwarzenberg,  Alexandr Vondra,  Petr Nečas,  Petr Tluchoř a Radek John  (vlevo vpředu) jednali se svými týmy 28. června v Poslanecké sněmovně v Praze o společné vládě,  photo: CTK
Středopravicové strany mají jedinečnou šanci vytvořit tak silný kabinet, jaký Česká republika ještě nepoznala. Při nekonečném vyjednávání o detailech se však zapomíná na podstatu. A tou je postupná likvidace sociálního státu, napsala Mladá fronta Dnes.

Podle ní snaha dohodnout už teď úplně vše je pro vládu smrtící. Snaha zabudovat do programového prohlášení rodící se vlády všechno, co ze svého hlediska považují tři účastnické strany za důležité, může mít pozitivní odezvu u voličů a zejména u členů a funkcionářů těchto stran. Pro budoucí vládnutí je to ale podle deníku nebezpečné. Program kabinetu bude roztříštěný do stovek nejrůznějších bodů a úkolů a každá ze stran si bude takzvaně honit triko při splnění těch svých. Výsledkem bude malá soustředěnost na to zásadní: boj proti hospodářským problémům, způsob, jak dál fungovat a působit v Evropské unii a vůbec další směřování České republiky, vize její budoucnosti, konstatuje Mladá fronta Dnes.


Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International
Nečasova vláda zvedne daně, tvrdí zase Lidové noviny. Podle nich se koalice blíží dohodě na státním rozpočtu na příští rok. Měl by mít schodek 136 miliard korun, což představuje 3,6 procenta hrubého domácího produktu. K dosažení této úrovně ale bude nutné snížit výdaje asi o 55 miliard a zvýšit příjmy o 20 miliard korun. Kabinet se proto chystá zvednout sníženou sazbu daně z přidané hodnoty a zdražit tím potraviny nebo léky. S tímto příjmem se ale nebude počítat přímo v rozpočtu. Zaplatí se z něj důchodová reforma, kterou musí vláda příští rok odstartovat. Peníze z vyšších daní by se ukládaly na speciální důchodový účet ve státních finančních aktivech, píší Lidové noviny.


Vláda Martina Romana nad ČEZ slábne, tvrdí Hospodářské noviny. Podle nich vláda Jana Fischera, přestože už dosluhuje, dosáhla vítězství nad vedením této energetické společnosti. V souladu s přáním nastupujícího premiéra Petra Nečase totiž valná hromada z větší části státem vlastněné firmy schválila změny ve stanovách společnosti tak, aby zadávací dokumentaci na zakázky v hodnotě nad jednu třetinu základního jmění podniku nově schvalovala dozorčí rada ČEZ. Nové opatření se tak týká i zakázky na dostavbu Temelína.

A to je již druhý krok k omezení moci ČEZu. Tím prvním bylo nedávné jmenování Václava Bartušky do role vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína. "Veřejnost v Česku očekává, že stát bude firmu úkolovat a bude rozhodovat o tom, co ona bude dělat. Dnes se ale mnoha lidem spíše zdá, že naopak ČEZ rozhoduje, jaký je stát a co se v něm děje," citují Hospodářské novinyslova Václava Bartušky, přednesena krátce po jeho jmenování do funkce.


Stojí křeslo ministra vnitra za to, aby pro ně nová, neokoukaná a politické efekty milující strana riskovala pověst po moci lačnící bezskrupulózní party? Podle Lidových novin pro Věci veřejné vnitro za tohle riziko stojí. „Skeptik nemůže přehlédnout křeč, se kterou VV usilují o ministerstvo, jež je pro ně klíčové. V čem? V tom, aby mohli ovlivňovat, pardon motivovat, vyšetřovatele konkrétních kauz, jak jsme si všimli například v kauze Čunek? Cožpak jsou jedinými garanty nezkorumpovanosti policie v téhle zemi výhradně členové VV? To si dělá pan John legraci,“ píše komentátor Lidových novin.


Kantoři budou v budoucnu placeni podle toho, jak dobře učí. Špatný či průměrný pedagog dostane na svůj účet mzdu o mnoho tisíc nižší než ten kvalitní. Shodly se na tom strany vznikající vládní koalice, všímá si Mladá fronta Dnes a zmiňuje, že odborná komise doporučila dvě desítky opatření v oblasti školství.


Letoun Casa C-295M,  photo: www.flymag.cz
Podle Hospodářských novin měla armáda získat dopravní letadla Casa zčásti výměnou za české L-159, žádná výměna ale neproběhla. Jedna z největších vojenských zakázek posledních let v Česku tak podle novin stojí na triku, který nevyšel. Za tři ze čtyř letadel Casa totiž mělo Česko zaplatit tři a půl miliardy korun a jeden vyměnit za pět nepotřebných bitevníků L-159, které by sloužily k výcviku španělských pilotů. Španělské ministerstvo obrany ale nyní Hospodářským novinám sdělilo, že s ním o tomto obchodu nikdo nejednal. A český resort obrany věc jako složitou zatím nekomentuje, pouze přiznává, že majitelem pěti letounů L-159 určených pro směnu je stále Česká republika.

Podle deníku jsou možná dvě vysvětlení nastalé situace. Za prvé, že vlastník firmy Casa, konsorcium EADS, chtělo za každou cenou prodat své letouny a tak slíbilo, že pro české bitevníky najde zájemce. Původní plánu prodat je Bolívii ale zablokovala americká vláda a tak EADS nabídlo alespoň to, že bitevníky začne používat Španělsko, s nímž ale údajně nikdo nejednal. Podle Hospodářských novin je tu však i druhá možnost, totiž že letadla Casa chtělo za každou cenu nakoupit české ministerstvo obrany. Potřebovalo však mít argument, proč nakupuje bez otevřené soutěže, a navíc stroj, o němž i sami vojáci říkali, že není pro ně tím úplně nejvhodnějším. A tímto argumentem se stal právě slib, že se stát zbaví části letadel L-159, jejichž uskladnění ročně stojí desítky milionů. „Proč ministerstvo tak velmi stálo právě o Casu, není jasné. Vysvětlení se ovšem nabízí: konsorcium EADS v Česku zastupuje společnost Omnipol, která má kontakty na významné politiky,“ uzavírají noviny.


Na úrazy umírá v Česku ročně kolem 200 dětí, a to je více než jinde, píše Právo. Varná konvice, žehlička, elektrická šňůra, neuklizené léky, čistící prostředky, zahradní bazén nebo strmé schodiště patří mezi nástrahy, které číhají na předškolní děti tam, kde by měly být v největším bezpečí, totiž doma, uvádí deník.