Přehled tisku

Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ministr vnitra Martin Pecina požádal předsedu ODS Mirka Topolánka, aby stáhl trestní oznámení proti útočníkům, kteří ho zranili během volební kampaně na Břeclavsku, píší Lidové noviny.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Ministr vnitra Martin Pecina požádal předsedu ODS Mirka Topolánka, aby stáhl trestní oznámení proti útočníkům, kteří ho zranili během volební kampaně na Břeclavsku, píší Lidové noviny.

Podle nich Pecina osobně telefonoval Topolánkovi a žádal ho, aby ODS stáhla trestní oznámení proti útočníkům, to však Topolánek odmítl. Jinak by pak prý byl případ podle Peciny klasifikován jako přestupek a odložen. Ministr dle svého vyjádření pro Lidové noviny chtěl dosáhnout uklidnění situace. Pecinova intervence podle novin vzbuzuje otazníky. Je totiž zcela mimo kompetence ministra vnitra, aby zasahoval do jednotlivých policejních případů, například snahou přesvědčit oběť útoku, aby stáhla trestní oznámení, podotýkají Lidové noviny.

V následném prohlášení pro média se však ministr Pecina ohradil proti tvrzení, že požádal Topolánka o stažení trestního oznámení. Topolánka prý nekontaktoval, pouze mu neformálně sdělil svůj názor, že on sám by situaci řešil stažením oznámení. "Jsem šokován způsobem, kterým se dnes, po více než dvou týdnech, pokouší Mirek Topolánek či někdo z jeho okolí, kdo jím musel být o našich rozhovorech informován, celou záležitost veřejně zneužít a dezinterpretovat," reagoval ministr. Podle Peciny se Topolánek snaží z celé záležitosti "vytlouci předvolební kapitál".


Čeští vědci objevili bakterie, které vyčistí přírodu od jedů, informuje Mladá fronta Dnes. Vědci z Masarykovy univerzity podle ní vynalezli převratný způsob, jak zemi zbavit nejhorších jedů a chemických látek, kterými ji zamořil člověk a s nimiž si příroda neumí poradit. Látky, které v půdě nebo vodě přetrvávají i stovky let, pak u lidí způsobují například rakovinu či neplodnost. Na objev, na kterém s Čechy spolupracovali i Japonci i Němci, upozorňuje prestižní vědecký časopis Nature Chemical Biology, na jehož stránkách jsou podle deníku tištěna jen špičková vědecká zjištění.

Vědci z Brna z obyčejné půdní bakterie s názvem Rhodoccocus "vypěstovali" bílkovinu, která rozkládá vysoce toxickou a obtížně zničitelnou látku TCP. Tento vedlejší produkt výroby mnoha chemikálií, se kterým si příroda nedokáže poradit stovky let, zvládne upravená bílkovina za pouhé měsíce. Tým z Masarykovy univerzity ale jde ve svých výzkumech ještě dál a "konstruuje" bakterii, jež by jedovaté TCP rozložila jen na čistou vodu a oxid uhličitý. I dosavadní objev ale navíc pomáhá při výrobě léků a ukazuje cestu k novým zdrojům energie, píše Mladá fronta Dnes.


Ministerstvo práce a sociálních věcí podle Hospodářských novin připravuje průlom v otázce adopcí. České bezdětné páry podle nich mají dostat šanci odnést si odložené dítě přímo z porodnice, aniž by odložené děti po narození procházely kojeneckými ústavy a čekaly týdny či měsíce, než přijdou do nové rodiny. Ministerstvo proto připravilo doporučení pro sociální pracovníky na krajských úřadech, podle nějž by se měli snažit vyhledávat adoptivní rodiče ještě před porodem a svěřovat děti do péče bez průtahů. "Cílem je především snaha zamezit citové deprivaci dítěte, kterou dlouhým pobytem v ústavu může utrpět," citují noviny náměstka ministra práce Mariána Hoška.

Ministerstvo chce také zamezit tomu, aby adopce nelegálně zprostředkovávaly jiné organizace, zatímco úřady přímé adopce nezprostředkují, přestože jim to zákon dovoluje. Rizikem rychlých přímých adopcí však zůstává, že biologická matka si v určité lhůtě může své rozhodnutí rozmyslet a náhradní rodina by pak musela dítě vracet, upozorňují Hospodářské noviny.


Někdejší poradce středočeského hejtmana Davida Ratha Filip Bušina poprvé přiznal chybu při zadávání veřejných zakázek ve středních Čechách, píše deník Právo. Ještě než se loni stal investičním náměstkem středočeských krajských nemocnic, Bušina vlastnil společnost EPG, která rozhodovala o přidělení některých veřejných zakázek v kraji, především v oblastních nemocnicích. Ve dvou případech EPG přitom vybrala jako vítěze akciovou společnost Stavby, která však rovněž z poloviny patřila Bušinovi. Podle něj je to však v právní rovině čisté a není to ani střet zájmů. Přiznává však, že je to špatné v etické rovině.

Podle Práva Bušina svou problematickou roli při získání veřejných peněz hájí. Vše se prý odehrálo v době, kdy nebyl investičním náměstkem oblastních nemocnic a kdy kraji šéfoval hejtman Pavel Bendl (ODS). Poté co Bušina dostal od Bendlova nástupce Ratha nabídku dělat náměstka v nemocnicích, zbavil se podle svých slov majetkových podílů ve všech svých firmách, a to včetně EPG a Stavby. „Ani jedna firma, která vyhrála veřejnou zakázku v době, kdy jsem byl investičním náměstkem oblastních nemocnic Středočeského kraje, se mnou v té době neměla nic společného, žádnou z nich jsem nevlastnil,“ prohlásil Bušina v deníku Právo a odmítá spekulace, že i přes prodej několika firem tyto společnosti na dálku jako tichý společník ovládá..


Rom, který podporuje Řápkovou, dluží statisíce, píší na své titulní straně Lidové noviny. Předseda sdružení Sbližování František Kolář se objevil na billboardu s heslem „Víc Řápkových“. Obdivuje zejména tvrdý postup chomutovské primátorky Ivany Řápkové (ODS) proti dlužníkům, podle novin by ho ale brzy mohl zažít na vlastní kůži. Jeho sdružení prý totiž dluží na sociálním a zdravotním pojištění téměř dvě stě tisíc korun. "Když jsem ten billboard viděl, nevěřil jsem vlastním očím. Je absurdní, když právě pan Kolář říká, že dluhy se mají platit a drsný postup vůči dlužníkům je správný," citují Lidové noviny královéhradeckého primátora Lubomíra France (ČSSD). Podle nich Kolář nemá zrovna dobrou pověst ani mezi Romy a ruce od něj prý dala pryč i jeho rodina. "Vydíral i ty nejchudší. Bral od nich peníze, pět deset dvacet tisíc, a sliboval, že jim za to sežene práci nebo byt,"říká v Lidových novinách Kolářův švagr Rudolf Polák a jeden případ potvrzuje i náchodská terénní pracovnice. Kolář to však označuje za výmysly a hledáte nějaké špínu jen proto, že veřejně řekl svůj názor. Podle novin podobně odpovídá i chomutovská primátorka.