Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Aniž si toho kdo v Česku všiml, postavili se američtí senátoři minulý týden za protiraketový radar, píše Mladá fronta Dnes. Když senátoři schvalovali zákon o vojenském rozpočtu, zahrnuli do něj podle deníku dva dodatky.

Aniž si toho kdo v Česku všiml, postavili se američtí senátoři minulý týden za protiraketový radar, píše Mladá fronta Dnes. Když senátoři schvalovali zákon o vojenském rozpočtu, zahrnuli do něj podle deníku dva dodatky.

Za prvé – nová odzbrojovací dohoda s Rusy nesmí omezit protiraketovou obranu Spojených států. A za druhé – Senát nadále souhlasí s výstavbou radaru v Česku. Prezident Barack Obama, který zatím nejeví velké nadšení pro radar v Brdech, musí na senátory brát ohled, protože bez jejich schválení nemůže vstoupit v platnost žádná mezistátní smlouva, tedy ani ta s Rusy, pokračuje Mladá fronta Dnes a připomíná, že jaderné odzbrojení patří mezi Obamovy naprosté priority.


Komentář Mladé fronty Dnes reaguje na ochotu komunistů znovu se omluvit za chyby svého čtyřicetiletého vládnutí, pokud sociální demokraté projeví ochotu jít s KSČM do vlády. „Omluva je nejapná politická hračka. Dobrá leda na klamání lidí,“ tvrdí autor a pokračuje: „Napněte fantazii a představte si Hitlera, an se po válce nezastřelí a neotráví, nýbrž omluví. Jako by omluva nějak zpátky měnila dějiny. Groteskní je, že by se neomlouval tehdejší vedoucí komunistů, který tomu násilí šéfoval, nýbrž dnešní vedoucí komunistů, tehdejší obyčejný udavač.“ Podle komentátora Mladé fronty Dnes se ale komunisti nemají za co omlouvat: „Jak vládli, co prováděli, to vše vyplývalo z jejich teorií a přesvědčení.“

Podle komentátora Práva by možná bylo lepší, kdyby se KSČM neomlouvala, ale konečně se naprosto jasně k něčemu konkrétnímu ze své dlouhatánské historie přihlásila. „Její problém spočívá totiž zejména v tom, že když si uváže kravatu a káže v parlamentu o demokracii, hovoří jinak než na mítinku svých starých členů, kterým, ještě visí Stalin nad postelí. Tuhle rozeklanost jazyka nám naposledy předvedl Vojtech Filip, když protestoval proti předvolebnímu uvádění dokumentárního seriálu o Miladě Horákové a pak vyřkl skandální názor, že ten proces 'nebyl zcela regulérní',“ píše Právo a uzavírá: „Kéž by se tedy naši okravatovaní proletářští vůdcové konečně rozhoupali a řekli nám, kam patří.“


Ruiny vítkovského domu po žhářském útoku, foto: www.hzsmsk.cz
Popálená holčička žije, policie žháře nenašla, připomínají Lidové noviny případ žhářského útoku na dům romské rodiny v severomoravském Vítkově. Ještě 30. dubna hýřil policejní prezident Oldřich Martinů optimismem a odhadl, že policie pachatele dopadne nejpozději do měsíce. I po třech měsících od té doby jsou ale žháři na svobodě. Martinů podle novin nyní svaluje zodpovědnost za chybný odhad na ostravské policisty. Vycházel prý z tehdy dostupných informací. Vyšetřování podle policejního prezidenta každopádně stále pokračuje. Lidové noviny ale citují také mluvčího severomoravské policie, podle něhož „v případu není žádný posun“ a proto by mohla policie věc už brzy odložit. Dvouletá Natálka, popálená na 80 procentech těla, zatím stále leží v ostravské nemocnici. Sice již mimo přímé ohrožení života, čeká ji ale celoživotní léčba a velice mnoho operací, dodávají Lidové noviny.


O 'Janotově paradoxu' píší Hospodářské noviny. Podle nich musí soudný člověk Eduarda Janotu litovat: roky při přípravě rozpočtu politiky varoval, aby s tím něco udělali, jinak bude jednou strašně zle. „Teď zle je - a Eduard Janota je tím mužem, jenž je coby ministr financí za ten malér odpovědný.“ Podle novin je státní pokladna prázdná, na jejím dně se prohánějí myši a švábi. „Hlady nezhyneme, zatím (!) je stále někdo ochotný nám půjčit. Ale stáváme se zemí s nejrychleji rostoucím dluhem na světě - se všemi důsledky, které z toho plynou,“ pokračují noviny a připomínají varování ekonomů, že po krizi hypoték přichází krize státních dluhů. Pomalu a nezadržitelně se přibližujeme maďarskému či lotyšskému scénáři, kdy stát musí zachraňovat mezinárodní instituce varují Hospodářské noviny. Pokud se podle nich nevzchopí se nový parlament k radikálním změnám ve struktuře výdajů, je státní bankrot reálnou variantou české budoucnosti.


Podle Mladé fronty Dnes jen pár dní po schválení kontroverzního zákona o emisních povolenkách, který vynese desítky miliard korun energetickému gigantu ČEZ, trávili dovolenou v letovisku Monte Argentario politici Topolánek, Urban a Řebíček a lobbisté napojení na tuto firmu. Nechyběla ani projížďka na jachtách, kde například fotoreportéři bulvárního deníku AHA! vyfotografovali spoluautora předlohy, exministra průmyslu a místopředsedu ČSSD Milana Urbana ve společnosti lobisty Vladimíra Johanese, což Urban nepopírá. Ve stejném přístavu ale kotvily i další jachty se zajímavými pasažéry – jedna s předsedou ODS Mirkem Topolánkem, jeho rodinou a přítelem, lobbistou Markem Dalíkem. A druhá s exministrem dopravy Alešem Řebíčkem. I to dokládají to fotografie ze stejného zdroje. Podle Mladé fronty Dnes se přitom Marek Dalík chlubí přátelstvím přímo se šéfem ČEZu Martinem Romanem. A proč se všichni tito vlivní lidé sešli v jeden čas ve známém toskánském letovisku? Všichni to líčí jako těžko uvěřitelnou náhodu, píše Mladá fronta Dnes.

V náhodu však nevěří bývalý ministr životního prostředí v Topolánkově vládě Martin Bursík. "Tohle je příliš. Johanes je lobbistou šéfa ČEZu Martina Romana. To, že se Urban nechá pozvat poté, co s exministry z ODS Římanem a Vondrou protlačí velkou domů za 68 miliard ČEZu, je nevkusné," cituje slova bývalého vicepremiéra Mladá fronta Dnes.